Główczycki Festiwal Lata 2015 za nami!

IMG 5484Po raz pierwszy powitanie lata w Gminie Główczyce trwało trzy dni. Główczycki Festiwal Lata tym razem rozpoczęła młodzież, która 26 czerwca bawiła się w rytm dźwięków wychodzących spod rąk DJ?ów.

Manifest Dźwięku kolorami scenicznych świateł rozpływał się po Główczycach i okolicy. O dobrą zabawę zadbali DJ ROCKEFELER aka. ROKI, DJ YOGI, MATHEW, FREEQ, DZEZIDEEJAY, BOREK, DJ TOXIC NOIZ. Dla wielu udział w imprezie był zwieńczeniem roku szkolnego i świetnym początkiem wakacji. Świętowanie w wydaniu naszej młodzieży upłynęło w rytmie muzyki, wesołego gwaru, śpiewu i sztuki pokazu ognia - fireshow w wykonaniu Klubu Wolontariusza Amicus.

IMG 5683Drugi dzień rozpoczął się aktywnie. Miłośnicy zdrowego ruchu w otoczeniu przesyconej zielenią przyrody, udali się na rajd pieszy, nordic walking i rowerowy. Dwie pierwsze grupy podążyły Żółtym Szklakiem Słowińców przez dzikie ostępy bagienne i torfowiska na granicy Rezerwatu Przyrody Bagna Izbickie oraz Słowińskiego Parku Narodowego. Kilkunastokilometrowa trasa pozwoliła nacieszyć oko pięknem przyrody, a dzięki nowym kładkom na najtrudniejszych odcinkach trasy wszyscy dotarli do mety bez błotnych kąpieli. Kochający dwa kółka udali się z kolei do Kluk, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej oraz wieża widokowa nad jeziorem Łebsko, dalej w kierunku Góry Rowokół, a następnie przez Wierzchocińskie Wzgórza do Główczyc. Cykliści wykazali się dużą wytrwałością pokonując ten niełatwy, ponad trzydziestokilometrowy odcinek. Wszyscy spotkali się przy ognisku z kiełbaskami przy hali sportowej w Główczycach.


IMG 5735Od godziny 16:00 stadion wypełniły rodziny z dziećmi. Już z daleka na pierwszym planie witały wielkie, kolorowe dmuchańce- zjeżdżalnia, przeszkody, na które można się rzucać i odbijać, basen z kulkami, gąsienica, kule na wodzie, piłkarzyki, eurobungee, a nawet krowa, przy której wielu zarówno małych, jak i dużych nauczyło się doić. Zbyt mali na dmuchańce świetnie bawili się na placu zabaw Klubu Wolontariusza Amicus. Wszystkie atrakcje dla dzieci były nieodpłatne, co pozwoliło nacieszyć się zabawą, aż do utraty sił. Gwiazda wieczoru, zespół Hakuna Matata dał koncert o 20:00, porywając publiczność do zabawy. Po 21:00 wszyscy wirowali już w tańcu przy rytmicznej muzyce rodzimego zespołu muzycznego Ricardo Band. Braki energii uzupełniano przy stoiskach gastronomicznych. Szczególnym powodzeniem cieszyły się te z domowymi specjałami, przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Dzieci ochoczo brudziły buzie kolorową watą cukrową i dumnie chodziły w migoczących akcesoriach. Punktualnie o 23:00 niebo rozświetliło się tęczowymi barwami iskrzących się fajerwerków. Tegoroczny pokaz zgrany był z podkładem muzycznym i tradycyjnie bardzo się podobał. Zabawa trwała w najlepsze do 3 nad ranem, kiedy to zakończył ją ulewny deszcz, który łaskawie skończył się ranem, abyśmy mogli w słońcu korzystać z atrakcji przewidzianych trzeciego dnia naszego święta lata.

IMG 5767IMG 5787IMG 5799 


W niedzielę od 13:00 do 20:00 na dzieci czekały ponownie wszystkie urządzenia zabawowe, które cieszyły się wielkim powodzeniem przez cały dzień. Dodatkową atrakcją była jazda konno. Podczas meczu piłki nożnej Samorządowcy Gminy Główczyce kontra Samorządowcy Gminy Smołdzino trwały zapisy do konkurencji rodzinnych. Mecz budził wielkie emocje, gdyż szczęście uśmiechało się raz do jednych, raz do drugich. Szala nie przeważyła dla żadnej ze stron do końca meczu, który zakończył się wynikiem 4:4, jednakże w karnych lepsi byli gospodarze.

IMG 5992Drużyny odebrały zasłużone puchary i medale, a każdy z osobna na swój sposób świętował zwycięstwo nad własnymi słabościami - tak, tak, siedzenie za przysłowiowym biurkiem nie wpływa pozytywnie na kondycję, co niektórzy na pewno odczuli następnego dnia? Blok konkurencji rodzinnych integrował przez zabawę i wcale nie było łatwo. Na rozgrzewkę slalom z przeszkodami na czas, a żeby nie było łatwo rodzic miał zawiązane oczy i prowadzony był przez dziecko. Byli tacy, co zbłądzili ku radości kochanej publiczności.

Najlepszy team mama ? córka stanowiły Pani Andżelika Kreft z Nikolą, które pozostawiły konkurencję daleko w tyle i wygrały jakże przydatną kobiecie lokosuszarkę. Na drugi rzut wspomnienie zabaw z lat dzieciństwa- skoki w workach na czas. Wyznaczony odcinek pokonywał najpierw rodzic potem dziecko. Tu najlepsza była Pani Joanna Doba z synkiem Piotrusiem, którzy wygrali blender. W kolejnej konkurencji wzięły udział dzieci. Zadaniem było w pięciu próbach oddać jak najwięcej celnych strzałów do bramki. Z grupy dwanaściorga dzieci wyłoniło się trzech liderów: Kuba Miller, Adrian Januszkiewicz i Oskar Milewczyk. W dogrywce zwyciężył Adrian, który wygrał opiekacz. W ostatnich zmaganiach pierwszego bloku konkurencji wykazywali się tatusiowie. Tajemniczo brzmiące ?wyciskanie brzdąca? okazało się podnoszeniem dziecka na rękach w pozycji leżącej. W ciągu 2 minut należało podnieść dziecko największą ilość razy. Publiczność mocno dopingowała tatusiów, którzy nie zawiedli oczekiwań, podnosząc dzieci po około 100 razy! Tytuł najsilniejszego Taty ?wycisnął? Pan Przemysław Karolewski, który swoje urocze córeczki, bliźniaczki podniósł aż 149 razy! Brawo! Teraz będzie mógł swoim promyczkom robić na śniadanie tosty w wygranym tosterze.

IMG 6414Po konkurencjach przyszedł czas na oczekiwany - w szczególności przez panów, mecz Panny - Mężatki. Ze świetnie grającymi drużynami za linią mety solidaryzowały się kibicujące panny i mężatki, oczywiście każde swoim przedstawicielkom. Ostatecznie panny okazały się bardziej zwinne, celnie strzelając do bramki rywalek 4 razy. Wynik 4:1. Po meczu płci pięknej ruszył drugi blok konkurencji rodzinnych. Przejście na czas dystansu z szarfą łączącą kostki rodzica i dziecka było wbrew pozorom dość trudne, tym bardziej, że każdy chcąc wygrać słuchał zgubnego doradcy, którym był pośpiech. Pomimo potknięć i związanych z nimi przestojów wszyscy szybko docierali do mety. Najbardziej zgrali się Pan Marian Wesołowski z Wiktorią, zabierając innym spod nosa nagrodę, którą było żelazko. Przy rodzinnym przeciąganiu liny w zespole składającym się z mamy, taty i dziecka, stające naprzeciw siebie drużyny zostały przydzielone systemem pucharowym. Każdy miał własną taktykę. Jednym zwycięstwo przychodziło lżej, inni wygrywali ledwo, ledwo. Konkurencja trzymała w napięciu do ostatnich centymetrów przeciąganej liny. Pierwsze miejsce zajęła rodzina państwa Rusieckich, drugie rodzina państwa Świętoreckich, a trzecie rodzina państwa Król. Po tak wyczerpującym pojedynku nagród nie mógł wręczyć nikt inny jak Pani Wójt, która osobiście pogratulowała drużynom. Tym czasem ze sceny zaczęły płynąć rytmiczne dźwięki do warsztatów zumba fitness, które poprowadziły wykwalifikowane trenerki. Fitness w tańcu połączył dzieci, panów, panie młodzież i nieco starszych. Można? Tak! Na scenie umiejętności taneczne pokazały dzieci z Rzuszcz, Wykosowa i Szczypkowic, pokaz z kijami urządził Klub Wolontariusza Amicus, a młodzież z sekcji wokalnej GOK urozmaiciła śpiewem oczekiwanie na gwiazdę dnia- Zespół ONE MOMENT. Charyzmatyczny wokalista w asyście pięknych tancerek dał show podsumowujące Główczycki Festiwal Lata. Bisom nie było końca, a kolejka po płyty zespołu i pamiątkowe zdjęcie była długa. Szczęśliwcy wylosowani spośród tych, którzy zakupili losy na loterii wrócili do domu z dodatkowymi nagrodami: rowerem, maszynką do mięsa i rowerkiem dla dziecka.

Wszystko co dobre szybko się kończy, ale my już zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!

IMG 5374IMG 5633IMG 5532

Zobacz galerię zdjęć z pierwszego dnia Główczyckiego Festiwalu Lata! (79 zdjęć)

 

IMG 5545IMG 5777IMG 5825

 

IMG 5830IMG 5850IMG 5922

 

IMG 5940IMG 5953IMG 5960

Zobacz galerię zdjęć z drugiego dnia Główczyckiego Festiwalu Lata! (104 zdjęć)

 

IMG 6065IMG 6120IMG 6153

 

IMG 6164IMG 6265IMG 6294

 

IMG 6345IMG 6400IMG 6477

 Zobacz galerię zdjęć z trzeciego dnia Główczyckiego Festiwalu Lata! (161 zdjęć)

 

 

 


 

 

Tekst: Barbara Grot (UG Główczyce), zdjęcia: Bogusław Chyła

 

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates