"Główczycki Cross" - święto biegowe w Główczycach

IMG 6043Główczycki Cross ? ?Biegnij i pomóż? to hasło biegowe zakończonego 11 października święta biegania w Główczycach. Tego dnia zjawiło się na główczyckim stadionie około 150 biegaczy, którzy rywalizowali na różnych dystansach i kategoriach.


Najpierw o godzinie 10:00 na trasę Biegu Głównego wystrzałem z pistoletu startowego kierownik zawodów Tomasz Wiktorzak wypuścił śmiałków na dystans około jedenastu kilometrów. Profil i charakterystyka trasy sprawiła, że był to prawdziwy bieg crossowy z licznymi podbiegami i zbiegami, wiodący drogami przez pola i lasy. Zawodnicy mijali miejscowość Równo, następnie kierowali się drogą betonowo-leśną ku grodzisku kultury łużyckiej. Tam po podbiegu nazwanym ?ścianą płaczu? znajdował się punkt z napojami. 

 

Potem uczestnicy biegli przez Rówienko do Skórzyna, a następnie asfaltem i drogą leśną kierowali się na stadion w Główczycach. Według zgodnej opinii startujących 31 mężczyzn i trzech kobiet trasa Główczyckiego Crossu była przepiękna widokowo i arcytrudna. Szczególnie we znaki biegaczom dał się trzystu metrowy podbieg o nachyleniu 20%, oraz długi pięciuset metrowy asfaltowy podbieg za Skórzynem.

IMG 5823Tak trudną trasę najszybciej wśród mężczyzn pokonał wielce utytułowany w Polsce biegacz - Artur Pelo (Wieża Postomino) w czasie 41:30, za nim uplasował się Krzysztof Kaczyński (Piekło Lędziechowo) z czasem 46:40, natomiast na trzecim miejscu linię mety przekroczył Mateusz Kołtonowski (SSI Aktywni Damnica) w czasie 48:00.
IMG 5911Wśród pań najszybsza na piekielnie trudnej trasie okazała się mieszkanka Główczyc - Patrycja Makowska ? 1:04:40, za nią przybiegła Anna Gabryś ze Słupska w czasie 1:10:40, natomiast zaledwie siedemnaście sekund za nią wpadła na metę Mariola Wilkowska (SSI Aktywni Damnica) zaliczając czas 1:10:57.

Wszyscy zawodnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy, natomiast najlepsi wspaniałe puchary i nagrody ufundowane przez sponsorów biegu.

Dodatkowe nagrody wręczono seniorce i seniorowi biegu. Wśród pań ? nagrodę otrzymała Anna Gabryś, natomiast wśród panów ? Edmund Madejczyk (KB Tupot Ustka). Specjalna statuetka trafiła do najlepszego biegacza z Gminy Główczyce, okazał się nim Sebastian Mazurek ze Szczypkowic.
Warto zauważyć, że wszyscy choć zmęczeni przybiegli na metę w doskonałym nastroju i humorze. W sumie wystartowało 34 zawodników.

 

Wyniki końcowe Główczyckiego Crossu pod linkiem: http://gok-glowczyce.pl/wyniki-biegu-glowczycki-cross

 

 

IMG 6122Po emocjach biegu crossowego przyszedł czas na bieg charytatywny. Tutaj mógł wystartować każdy. Warunkiem było wrzucenie dobrowolnej kwoty do specjalnej puszki. Hasło biegu: ?Biegnij i pomóż? odnosiło się do akcji ?Pomoc dla Martynki? dla której podczas imprezy zbierano środki finansowe. Zgłosiło się około 40 osób; wszyscy w strugach deszczu z uśmiechem na ustach przebiegli dwa pełne okrążenia stadionu. Tutaj wynik nie liczył się, najważniejszy był cel ? Pomoc dla Martynki?. Biegli wszyscy: dzieci, młodzież, wolontariat Amicus, nauczyciele wf, dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach i Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, zawodnicy biegu głównego. Trzeba przyznać, że każdy dobiegł na metę w swoim tempie zaznaczając swoją obecnością, że oprócz zabawy ważna jest też pomoc dla potrzebujących.

Tymczasem na stadionie pojawiło się coraz więcej dzieci. Mimo jesiennej pluchy na zawodach dziecięcych i młodzieżowych pobiegła ponad setka zawodników. To było prawdziwe święto biegania w Główczycach. Rozpoczęto od najmłodszych ? przedszkolaków, a skończono na młodzieży gimnazjalnej.

IMG 6031Śmiało można powiedzieć, że emocje, których wszyscy byli świadkami podczas biegów, godne były wielkich zawodów lekkoatletycznych. Widzieliśmy tu wszystko: radość zwycięzców, łzy przegranych, pasjonującą walkę na trasie, chwile kryzysów, nagłe zrywy, wspaniałe finisze, niegroźne upadki. Naprawdę nie zabrakło niczego z czym spotykamy się oglądając transmisje wielkich imprez lekkoatletycznych. Dodatkowo wielki doping rodziców, nauczycieli i znajomych biegaczy sprawił, że na stadionie wytworzyła się atmosfera wielkiego biegowego święta. Dodatkowo spiker Wojtek Wilkowski podgrzewał fachowym komentarzem i tak już gorącą atmosferę biegów dziecięcych. Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów piękną przypinkę oraz drobny gadżet, natomiast pierwsze trójki na każdym dystansie ? uroczyście, na podium - medale i nagrody rzeczowe.

Trzeba dodać, że w czasie wszystkich biegów na uczestników czekała pyszna grochówka, a dla spragnionych woda.

 

Wyniki poszczególnych biegów:

BIEG PRZEDSZKOLAKA

Dziewczynki:
1. Lena Stasiuk
2. Martyna Hofman - Główczyce
3. Dagmara Konkol - Szczenurze

Chłopcy:
1. Kornel Sokołowski


BIEG SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLASY I ? II (2006- 2007)

Dziewczynki:
1. Zofia Kosicka- Słupsk
2. Sara Stankowska- ZS Stowięcino
3. Anna Sidor

Chłopcy:
1. Kajetan Kosicki- Słupsk
2. Nikodem Hofman- ZSP Główczyce
3. Bartosz Pietnoczka- ZS Stowięcino


BIEG SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS III ? IV (2004- 2005)

Dziewczęta:
1. Adrianna Konkol - Szczenurze
2. Anna Gołkiewicz- ZSP Główczyce
3. Zuzanna Weyer

Chłopcy:
1. Patryk Zygler- ZS Stowięcino
2. Oskar Czyżewski- ZSP Główczyce
3. Wojciech Kropidłowski


BIEG SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS V ? VI (2002- 2003)

Dziewczęta:
1. Karolina Mydło - ZSP Główczyce
2. Kinga Kotłowska
3. Adriana Lewandowska - ZSP Główczyce

Chłopcy:
1. Dominik Maciąg
2. Przemysław Szyszer
3. Szymon Mielewczyk


BIEGI SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Dziewczęta:
1. Weronika Lewna - Słupsk
2. Natalia Fortunka - ZS Stowięcino
3. Brygida Kotłowska - ZS Stowięcino

Chłopcy:
1. Norbert Jefimczyk - SSI Aktywni Damnica
2. Michał Grudniewski - Gimnazjum Główczyce
3. Jakub Pietnoczka - ZS Stowięcino


Wielkie podziękowania dla wszystkich firm, instytucji i ludzi dobrej woli za pomoc w organizacji I Główczyckiego Crossu a mianowicie:
1. Pracownikom Gok Główczyce i ZSP Główczyce ? za ogrom pracy włożony w przygotowanie imprezy.
2. Panu Leśniczemu Krzysztofowi Kropidłowskiemu ? za wielką pomoc w oznakowaniu i dopilnowaniu logistycznemu trasy Biegu Głównego.
3. SSI Aktywni Damnica i Wojtkowi Wilkowskiemu ? za wielką pomoc w prowadzeniu biura zawodów i spikerce
4. Główczyckim Policjantom ? za zabezpieczenie odcinka drogi publicznej
5. Klubowi Wolontariusza Amicus ? za wielką pomoc w organizacji trasy w terenie, punktu z wodą oraz wszelką pomoc na stadionie
6. Świetlicy w Rumsku - za pomoc przy zabezpieczeniu trasy w Równie i głośny doping
7. Firmom i instytucjom: Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Damnica, Lane Energy Poland, Decathlon Słupsk, Usługi Leśne Wygocki Ciemino, Domtel Sport Słupsk, Sklep Przemysłowy Ryszard Kwiatkowski Główczyce , Ulenberg Sp.z o. o. Główczyce, Multisalon samochodowy Auto Diug Słupsk, Firma Budowlana ?Skierka? Lubowidz, Pracownia Poligraficzno-Reklamowa Seritext Słupsk - za wsparcie materialne.
8. Radio Fama ? za promowanie biegu na swojej antenie

 

IMG 5781

IMG 5797

IMG 5804

 

 

 

 

 

 

 

IMG 5785

 IMG 5858IMG 5831

 

 

 

 

 

 

IMG 5916

IMG 5942

IMG 5989

 

 

 

 

 

 

 

IMG 6059

IMG 6076

IMG 6094

 

 

 

 

 

 

 

IMG 6133

IMG 6151

IMG 6171

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii.

 

  


 Tekst: Tomasz Wiktorzak, zdjęcia Bogusław Chyła

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


bannery maczuga 2023 02

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates