Główczycki Festiwal Lata 2014 już za nami

 

Główczycki Festiwal Lata już za nami. Zobaczcie filmik z tego wydarzenia oraz przejrzyjcie galerie zdjęć. Szczegółowy opis całej imprezy dostępny jest w rozwinięciu artykułu.

 

 

 

 

plakat glowczyce2014-na stroneTrochę historii, trochę zwiedzania czyli to co towarzyszyło rajdom odbywającym się w gminie Główczyce w pierwszy dzień Główczyckiego Festiwalu Lata. Już o godz. 10.15, w sobotni słoneczny, pierwszy dzień Główczyckiego Festiwalu Lata, spod hali sportowej przy ulicy Skórzyńskiej w Główczycach wystartowali ?Tropami panoramy Główczyc? piesi rajdowicze. Po otrzymaniu pamiątkowej przypinki kilkunastu piechurów wyruszyło drogami ku panoramie Główczyc przez Skórzyno i Zgierz.


Prawdziwa wspinaczka na szczyt wzgórza do wieży przeciwpożarowej rozpoczęła się po dotarciu do Ciemina. Nie lada wyzwaniem było pokonanie kilkdziesięciu wąskich schodów, by dotrzeć na sam szczyt. Panorama całego Pobrzeża Słowińskiego oraz zapierające dech w piersiach przepiękne widoki główczyckich ziem, wynagrodziły ten trud wszystkim wpatrzonym z zachwytem uczestnikom. Na horyzoncie niektórzy dostrzegli nawet biel żaglowca, który płynął gdzieś po Bałtyku. Cel rajdu został osiągnięty. Po zejściu z wieży udali się w drogę powrotną. Trasa była już znana, więc wszyscy mogli podziwiać okolice i delektować się urokami główczyckich krajobrazów. Wszyscy, którzy wyruszyli ukończyli trasę we wspaniałych humorach, uśmiechnięci i zadowoleni. Wyprawę zakończono miłym akcentem wspólnego ogniska połączonego z pieczeniem kiełbasek.

Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 1 7Tuż po 10-tej również z placu przy hali sportowej w Główczycach ruszyła dzielna ekipa rowerzystów, by ?Południowymi ścieżkami gminy? pokonać trasę ok. 25 km. Najpierw udali się w kierunku Klęcina, a następnie polną drogą do Grodziska Siodłonie. Chwila odpoczynku pozwoliła na podziwianie jakże pięknego zabytku archeologicznego. Dalej skierowali się drogą leśną w kierunku Wielkiej Wsi, by tam obcować z wiekowymi drzewami i dotrzeć do pięknego pałacu dworskiego. Po odpoczynku ruszyli przez las do Szczypkowic. Tu nastąpiła chwila przerwy na zwiedzenie obeliska ku czci pomordowanych w ostatnich dniach II wojny światowej. Po chwili zadumy cykliści ruszyli do Szczypkowic, gdzie minęli pałac, a następnie brukowaną drogą ruszyli do Wykosowa. Na rozwidleniu dróg wszyscy zobaczyli starożytne cmentarzysko kultury wielbarskiej - zabytek z czasów sprzed naszej ery. Kolejny etap jazdy to bruk do Wykosowa, tam skręt w lewo i prosto szlakiem zwiniętych torów do Główczyc. Tutaj na rajdowców czekało ognisko z kiełbaskami i napojami. Trudny, różnorodny teren i wspaniała przyroda sprawiły, że wszyscy uczestnicy rajdu byli bardzo zadowoleni z pokonania trasy.

Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 1 18Oficjalnego otwarcia tegorocznych Dni Główczyc, zwanych Główczyckim Festiwalem Lata dokonała Wójt Gminy Główczyce Pani Teresa Florkowska. Podczas festynu nie brakowało atrakcji dla najmłodszych. Były nie tylko wielkie dmuchane zabawki, zjeżdżalnie, trampolina, kule wodne, przejażdżki na kucyku, ale także duża ilość gier i zabaw przygotowanych przez Klub Wolontariusza AMICUS. Zabawy z mydlanymi bańkami czy tak ulubione przez dzieci malowanie twarzy sprawiły doskonałą frajdę.

Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 1 34Nie zabrakło też innych rekreacyjno-sportowych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszył się Turniej Drwali zorganizowany przez pracowników Lasów Państwowych. W zawodach udział wzięło 4 uczestników, którzy zmagali się w 5 konkurencjach. Musieli wykazać się oni nie tyle odwagą, jak na drwala przystało, co siłą i sprytem. Pierwsza konkurencja - ścinka na dokładność - polegała na ścięciu i obaleniu drzewa na cel. Konkurencja była precyzyjnie weryfikowana przez sędziów (służbę leśną Nadleśnictwa Damnica) przy pomocy metrówki, i to bez taryfy ulgowej, ponieważ pomiary wykonywano z dokładnością co do centymetra. Druga konkurencja ? strugana Baśka ? polegała na okrzesaniu z kory wybranego przez drwali drewnianego kołka. Zawodnicy musieli pamiętać nie tylko o dokładności, ale również o ograniczonym do 5 minut czasie. Tu również sędziowie byli wymagający. Wytrzymałość, szybkość i spryt to zdecydowanie pożądane cechy u drwali w trzeciej konkurencji tzw. Leśny Wielbłąd. Polegała ona na jak najszybszym i równym ułożeniu z jednego stosu drzewa na drugi. Waga płaczu była wyciskaniem ostatnich potów poprzez trzymanie piły spalinowej pod kątem prostym w jednej ręce . Nie było to łatwe zadanie.

Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 1 62Poziom wykonywania konkurencji był bardzo wyrównany i do ostatnich minut przed zakończeniem zawodów nie było pewności, kto zwycięży. Ostatecznie na miejscu I znalazł się Waldemar Kowalczyk, tym samym potwierdził swoje mistrzowskie umiejętności, II miejsce ? Jarosław Franus i miejsce III ? Rafała Konkola.W trakcie trwania zawodów również publiczność mogła zmierzyć się w sportowych zmaganiach. Mężczyźni mieli szansę sprawdzić swoją siłę podczas rzutu metrowym kołkiem, kobiety odpowiednią techniką podczas rzutu butem gumo filcowym oraz pary w jak najszybszym czasie cięciu drzewa piła ręczną.

Imprezę uatrakcyjniło stoisko promocyjne Lane Energy Poland, na którym oprócz materiałów promocyjnych poświęconych wydobywaniu gazu z łupków, można było wygrać atrakcyjne nagrody. Również dzięki współpracy tej firmy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Słupsku za oddanie 5 kg makulatury otrzymać można było kwiatka w doniczce. Główny sponsor imprezy GAZ ? SYSTEM S.A. także przygotował gry i zabawy dla najmłodszych.

Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 1 99Tuż przed godz. 22-ą na scenie pojawiła się gwiazda tego wieczoru - zespół SKANER. Artyści błyskawicznie nawiązali kontakt z publicznością, nic więc dziwnego, że nie obyło się bez bisów. I tu nie tylko pogoda rozgrzewała wszystkich przybyłych, ale także tańce i śpiewy przy znakomitych przebojach ?Lato w Kołobrzegu?, ?American Boy? czy ?Wracaj do mego świata?. Pokaz sztucznych ogni który po koncercie nastąpił był prawdziwym widowiskiem, który urzekł każdego. Wspólna zabawa na wolnym powietrzu przy muzyce mechanicznej zespołu ILUZJON była zwieńczeniem wspólnie spędzonych chwil pierwszego dnia świętowania Główczyckiego Festiwalu Lata.

Galeria Dzień Pierwszy Główczyckiego Festiwalu Lata 2014

 

NIEDZIELA


Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 2 49W niedzielne, upalne popołudnie, Wójt Gminy Główczyce Pani Teresa Florkowska ponownie przywitała mieszkańców oraz wszystkich przybyłych gości. Przedstawiła harmonogram imprezy, zapraszając na Turniej Sołectw czyli konkurencje sprawnościowe przygotowane w formie rywalizacji ?na wesoło?. Tym samym rozpoczęto zmagania w walce o puchar przechodni. Do udziału zgłosiło się 6 sołectw z miejscowości: Choćmirówko, Główczyce, Pobłocie, Rumsko, Rzuszcze i Żelkowo. By sprostać wymogom regulaminu, sołtysi musieli zmobilizować sześcioosobowe drużyny: 3 mężczyzn i 3 kobiety.

Po oficjalnym otwarciu rozgrywek, w których sędzią głównym i jednocześnie prowadzącym zawody był Pan Stefan Terefenko, rozpoczęto pierwsze zmagania. Układanie z plastikowych skrzynek jak najwyższej wieży w składach 3-osobowych przyniosło zwycięstwo mieszkańcom Rumska i Choćmirówka. Druga konkurencja ?Gaszenie pragnienia?, w której jeden zawodnik z drużyny pompował wodę, by drugi mógł wężem strażackim napełnić poprzez otwór zbiornik. Sołectwo Rumsko znowu okazało się w tym zmaganiu najlepsze.

Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 2 3Po konkurencjach nastąpiła przerwa, aby wszyscy mogli zobaczyć na scenie występy białoruskich zespołów SKAWYSZ i SUNICZKA z Domu Twórczości Dzieci i Młodzieży ?Kontakt? z Mińska. Kilkanaście układów tanecznych, każdy w innych oryginalnych strojach skupiał uwagę i ogromny podziw widzów. Można było zobaczyć tańce gruzińskie, rosyjskie, polskie, żydowskie czy litewskie.

W trzeciej konkurencji ?Narciarskie wyścigi? zwyciężyło Żelkowo pokonując tor w 3-osobowych natrach w najszybszym czasie. Przeciąganie liny - w tej ostatniej konkurencji udział brała cała drużyna. Walka była zacięta w systemie ?każdy z każdym? pomiędzy Główczycami, Żelkowem a Rzuszczami. Niepokonani w tej konkurencji okazali się mieszkańcy Rzuszcz, tym samym objęli prowadzenie i zapewnili sobie zwycięstwo. Wszystkie konkurencje wzbudziły wiele emocji, uśmiechu i radości. Po zakończeniu zmagań i podsumowaniu punktacji nadszedł czas na wręczenie nagród. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Rzuszcze. Zwycięzcy z rąk Pani Wójt otrzymali puchar oraz nagrodę pieniężną. Drugie miejsce wywalczyło sołectwo Rumsko, trzecie ex aequo sołectwo Choćmirówko i sołectwo Żelkowo. Pozostałe drużyny, które nie stanęły na podium zostały wyróżnione dyplomem, a także czekiem pieniężnym. Wszystkie konkurencje były ukierunkowane na dobrą zabawę. Rywalizacja była bardzo wyrównana, turniej trzymał w napięciu do ostatniej konkurencji.

Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 2 30Mieszkańcy gminy mogli w przerwach między wydarzeniami artystycznymi i zmaganiami sportowymi spróbować pysznych dań: grochówki oraz bigosu przygotowanych przez panie ze szkół publicznych z terenu gminy Główczyce. Do loterii fantowej, w której każdy zakupiony los wygrywał i miał szansę w losowaniu nagrody głównej (rower), przez cały czas utrzymywała się długa kolejka.

Mieszkańcy oprócz przygotowanych specjalnych, licznych atrakcji, mogli zobaczyć mecz piłki nożnej i kibicować wybranej drużynie. A naprzeciwko siebie stanęli Strażacy i Policjanci. Tego dnia funkcjonariusze postanowili zamienić mundury na stroje sportowe. Mecz rozgrywany był w czasie 2 x 20 minut w sześcioosobowych składach.  Gra była niezwykle zacięta. Jednak w miarę upływu czasu przewaga w zdobytych bramkach zarysowała się po stronie Policjantów. Mimo kontynuowanej przez strażaków walki, stróże prawa nie oddali do końca meczu pola i wygrali  spotkanie z wynikiem 6:2. Mecz sędziował pan Michał Matkowski, Przewodniczący Rady Gminy Główczyce. Wójt Gminy Pani Teresa Florkowska oraz Wice Wójt Pan Arkadiusz Hofman i Sekretarz Gminy Pani Joanna Lipczyńska zawiesili na szyjach zwycięzców medale oraz wręczyli pamiątkowe puchary.

Glowczycki Festiwal Lata 2014 - Dzien 2 193Najwytrwalsi kontynuowali zabawę do późnych godzin wieczornych z zespołem ?Synkopa?, bawiąc się przy utworach muzyki polskiej i światowej w kaszubskich aranżacjach. Patronat medialny nad imprezą objął dwutygodnik Moje Miasto, którego sobotnie wydanie będzie poświęcone m.in. Główczyckiemu Festiwalowi Lata. O obchodach Dni Główczyc także napisano w dzienniku regionalnym Głosie Pomorza. Zachęcamy do lektury.

Kolejna edycja Główczyckiego Festiwalu Lata i związane z nią emocje już za rok. Zapraszamy.

 

Galeria Dzień Drugi Główczyckiego Festiwalu Lata 2014

 

 SZCZEGÓŁOWY OPIS FESTIWALU LATA 2014

 


 

 

Tekst: Aneta Jankowska (Urząd Gminy Główczyce), zdjęcia: Bogusław Chyła

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates