W niedzielę, 13 stycznia, odbył się XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie, jak co roku, również w gminie Główczyce ludzie dobrej woli włączyli się w zbiórkę środków na ten szczytny cel.
Młodzi wolontariusze zbierali środki do puszek, w Gminnym Ośrodku Kultury zaś odbyły się występy artystyczne połączone z licytacjami atrakcyjnych przedmiotów. Przybyli goście mogli wziąć udział w loterii fantów przygotowanych przez kółka plastyczne oraz skosztować ciast upieczonych przez rodziców uczniów Gimnazjum w Główczycach.
Występy artystyczne rozpoczęła grupa z Pobłocia, której uczniowie przedstawili program instrumentalno-wokalny: nie zabrakło popisów gitarowych, gry na instrumentach klawiszowych oraz śpiewów w wykonaniu młodych artystów. Szczególne brawa zebrała Klaudia Grzybek - wielostronnie utalentowana wokalistka i multiinstrumentalistka. Następnie wystąpiła młodzież ze Stowięcina, której występ również otrzymał zasłużone oklaski. Po nich sceną zawładnęła młodzież z gimnazjum w Główczycach: przedstawili oni trzy przezabawne skecze, a następnie w barwnych strojach odtańczyli dwa żywiołowe tańce. W ramach występów dla WOŚP zaprezentowała się również młodzież z sekcji wokalnej WDK Pobłocie oraz sekcji instrumentalno-wokalnej z GOK Główczyce, a także sekcja breakdance ćwicząca swoje umiejętności w Pobłociu.
Poszczególne bloki występów artystycznych przeplatały się z aukcjami, na których wygrać można było wiele atrakcyjnych nagród. Oprócz tradycyjnych gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytować można było również m.in. piłkę z autografem wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa w podbijaniu piłki Janusza Chomontka, monumentalną Polską Encyklopedię Wędkarstwa, obraz namalowany przez Emilię Biernacką czy pluszową maskotkę w stroju strażaka. Najbardziej zażarta licytacja trwała o piłkę z podpisem sławnego sportowca, która ostatecznie została wygrana za 170 zł. Ze wszystkich licytacji udało się uzyskać sumę 930 zł, która to kwota w całości zasili konta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Szczególnie wyczekiwanym punktem niedzielnego programu był występ Chóru Młodzieżowego KANTELE ze Słupska, prowadzonego przez Jolantę Otwinowską. Młodzież ucząca się w I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku, a pochodząca z różnych miejscowości naszego powiatu zdecydowała się wesprzeć szlachetną ideę i bezpłatnie wystąpić na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach. Zaprezentowali w piękny sposób polskie kolędy bożonarodzeniowe, a na zakończenie odśpiewali znaną melodię z "Króla Lwa" wzbogacając ją w naśladowane przez siebie odgłosy dżungli. Zwłaszcza ten ostatni utwór spodobał się publiczności i chórzyści zebrali zasłużoną burzę oklasków. Warto podkreślić, że w zespole tym śpiewa także jeden z mieszkańców Główczyc - Marcin Janusewicz.
Kolejnym ważnym punktem wieczoru był występ Trio Kameralnego Arte ze Słupska. Zespół w składzie: Małgorzata Madejska na skrzypcach, Barbara Żydzianowska na instrumencie klawiszowym oraz Jarosław Madejski na wiolonczeli zaprezentował m.in. melodie z najsłynniejszych miusicali, muzykę filmową oraz popularne standardy muzyki rozrywkowej. Na zakończenie artyści podarowali swoją płytę, która również została zlicytowana na cele orkiestry.
Występy zakończyło tradycyjne światełko do nieba, które dzięki zastosowaniu zimnych ogni mogło odbyć się wewnątrz budynku GOK-u. Zgromadzeni mieszkańcy żywiołowo włączyli się w zabawę i trzymając małe światełka rozświetlili salę widowiskową ośrodka kultury. Wspólnie symbolicznie pokazali, że zapał do niesienia pomocy nie powinien być jednodniowym zrywem i każdy może takim światełkiem obdzielać potrzebujących przez cały rok.
Równolegle do licytacji i występów odbywała się również loteria, na którą fanty przygotowała własnoręcznie młodzież skupiona w sekcjach plastycznych w GOK-u oraz WDK-u, a całą akcję nadzorowała Pani Małgorzata Mikulak. Młodzież na tę okazję przygotowała kunsztownie pomalowane gipsowe odlewy oraz prace z papieru i bibuły. Nie zapomniano również o smakoszach - rodzice uczniów z gimnazjum przygotowali ciasta, które goście mogli spożyć wraz z kawą i herbatą przy specjalnie przygotowanych na tę okazję stolikach. Cały dochód z poczęstunku (w kwocie 432,87 zł) i loterii (251,31 zł) również został przekazany na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę szczytną inicjatywę w gminie Główczyce. Tym, którzy kwestowali, wykonawcom grającym dla tej idei, występującej na scenie młodzieży, rodzicom za upieczone ciasta, kołom plastycznym za przygotowaną loterię, a nauczycielom i opiekunom za zaangażowanie. Dziękujemy tym, którzy wzięli udział w aukcjach w GOK-u, a także tym którzy po prostu przyszli - posłuchać, pobyć, pobawić się... było warto!
Po podliczeniu pieniędzy zebranych do puszek w gminie Główczyce oraz podczas akcji w GOK-u wiemy, że tegoroczny finał zakończył się zebraniem 12248,74zł. Jak przekazała nam koordynator sztabu WOŚP w gminie Główczyce, Pani Helena Makarska, jest to rekordowa zbiórka w dotychczasowej historii finałów WOŚP w naszej gminie. Całość kwoty zostanie przekazana na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zobacz wszystkie zdjęcia z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Główczycach (41 zdjęć)
Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Bogusław Chyła