
W niedzielę 8 września świętowaliśmy tradycyjne dożynki gminy Główczyce. Wydarzenie to rozpoczęte zostało mszą świętą w kościele parafialnym, by następnie barwnym korowodem prowadzonym przez Ustecką Orkiestrę Dętą przenieść się na stadion sportowy w Główczycach. Tam starostowie dożynek, Państwo Alina i Mirosław Zielińscy przekazali na ręce władz gminy: wójt gminy Danuty May oraz przewodniczącego rady gminy Arkadiusza Kwiatkowskiego chleb upieczony z tegorocznych zbóż. Następnie chleby dożynkowe podzielono i przy wsparciu sołtysów i pozostałych radnych poniesiono między mieszkańców z życzeniami, by chleba nam nigdy nie zabrakło.
Symboliczny wydźwięk miało również wypuszczenie pary gołębi przez starostów dożynek, a następnie jeszcze 60 kolejnych ptaków, jako symbolu zgody i pojednania.
W dalszej części uroczystości władze gminy nagrodziły wyróżnionych rolników: Państwa Wiolettę i Tadeusza Szczepaniak, Państwa Renatę i Krzysztofa Miotk oraz Państwa Justynę i Tomasza Nosal, a także ustępującą parę rolników-seniorów: Stanisławę i Bronisława Matuszaków.
Następnie dokonano oceny prac konkursowych - dostarczonych wieńców i upieczonych chlebów dożynkowych oraz potraw, nalewek i stoisk konkursowych.
Liczne stoiska kół gospodyń wiejskich, kół łowieckich, rybaków i szkół z terenu gminy oferowały smaczne potrawy regionalne, była również tradycyjna darmowa grochówka i chleb ze smalcem i ogórkiem. Dla dzieci jak zwykle animacje prowadził Klub Wolontariusza AMICUS wspierany przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Izbicy. Dmuchane zamki i trampoliny stanowiły miłe uzupełnienie dla pracy naszej młodzieży.
Odbył się także turniej sołectw, który jednak został przerwany po dwóch konkurencjach na prawie godzinę na skutek intensywnych opadów deszczu. Osiem konkurujących drużyn musiało poczekać, aż pogoda uspokoi się na tyle by rozegrać kolejne konkurencje. Ze względów bezpieczeństwa zmieniono dwie ostatnie konkurencje zastępując je prostszymi do rozegrania na podmokłej murawie. Drużyny konkurowały rzucając gumiakiem, zbierając ziemniaki do skrzynek, pokonując parami tor przeszkód oraz pijąc piwo przez słomkę na czas.

Atrakcją artystyczną był występ Usteckiej Orkiestry Dętej z wiązanką pieśni popularnych oraz występ taneczno-wokalny Zespołu Młodzieżowego "Kaszubskie Nutki" z Czarnej Dąbrówki. Na scenie zaprezentowały się również grupy wokalne, które poprzedziły występ gwiazdy wieczoru - zespołu Soleo. Chętni mogli bawić się do północy przy rytmach muzyki granej przez zespół Ricardo Band.
Dziękujemy wszystkim za udział i obecność mimo kapryśnej pogody!
NAGRODY W KONKURSACH
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC:
I MIEJSCE ? SOŁECTWO WOLINIA
II MIEJSCE - SOŁECTWO RUMSKO
III MIEJSCE ? SOŁECTWO GORZYNO
NAGRODY ZA UDZIAŁ DLA - KGW STOWIĘCINO, SOŁECTWO SZELEWO, KGW DARGOLEZA
KONKURS NA NAJLEPSZY CHLEB DOŻYNKOWY
I MIEJSCE ? KGW IZBICA
II MIEJSCE ? SOŁECTWO POBŁOCIE
III MIEJSCE ? SOŁECTWO RUMSKO
III MIEJSCE - SOŁECTWO CHOĆMIRÓWKO 150 ZŁ NAGRODY ZA UDZIAŁ DLA: SOŁECTWO GŁÓWCZYCE, KGW DARGOLEZA, KGW STOWIĘCINO, IWONA KASZKUR, SOŁECTWO ŻELKOWO
KONKURS NA NAJLEPSZE STOISKO
I MIEJSCE -RÓWNORZĘDNE DLA WSZYSTKICH:
KGW STOWIĘCINO
KGW DARGOLEZA
SOŁECTWO RUMSKO
KGW IZBICA
KGW ŻELKOWO
KONKURS NA NAJLEPSZĄ NALEWKĘ
I MIEJSCE ? KGW IZBICA
II MIEJSCE ? KGW STOWIĘCINO
III MIEJSCE ? SOŁECTWO CHOĆMIRÓWKO
NAGRODY ZA UDZIAŁ DLA: KGW DARGOLEZA, SOŁECTWO RUMSKO, KGW ŻELKOW, SOŁECTWO CIEMINO
KONKURS NA NAJLEPSZĄ POTRAWĘ
I MIEJSCE - KGW DARGOLEZA
II MIEJSCE ? KGW IZBICA
III MIEJSCE ? SOŁECTWO CHOĆMIRÓWKO
NAGRODY ZA UDZIAŁ DLA: KGW ŻELKOWO, SOŁECTWO RUMSKO, KGW STOWIĘCINO
TURNIEJ SOŁECTW
I MIEJSCE ? SOŁECTWO KLĘCINO
II MIEJSCE ? SOŁECTWO SZCZYPKOWICE
III MIEJSCE ? SOŁECTWO GŁÓWCZYCE
IV MIEJSCE ? SOŁECTWO RUMSKO
V MIEJSCE - SOŁECTWO CIEMINO
VI MIEJSCE ? SOŁECTWO BĘDZIECHOWO
VII MIEJSCE ? SOŁECTWO POBŁOCIE
VIII MIEJSCE ? SOŁECTWO WOLINIA