PRL na ulicach! czyli Gra Wiejska w Główczycach

Warsztaty z tworzenia gier miejskich

Reglamentowana żywność, kolejki przed sklepem, puste półki, wielogodzinne przemowy i szare prochowce... Czy może lemoniada z saturatora, wata cukrowa, podróże autostopem, festiwal w Sopocie i zachodnie hity na powielanych w domowym studio kasetach ?  Jakie wspomnienia i obrazy wywołuje w nas hasło PRL ? Czy dla młodzieży znaki minionej epoki są jeszcze czytelne ? Czy wiedzę o niej można przekazać w sposób wciągający, intrygujący i ciekawy ?
 
Jeśli kiedykolwiek w to wątpiliście, zapraszamy do śledzenia naszego projektu "Pamiętaj za kim stoisz - Gra Wiejska, czyli śladami PRL-u w Główczycach"!
 
KNOW-HOW w grze o PRL-u
 

warsztaty historyczne

Pracę nad stworzeniem interaktywnej, skierowanej do mieszkańców gminy Główczyce i odwiedzających ją gości gry terenowej rozpoczęliśmy z grupą młodzieży w lutym bieżącego roku. Na początku były warsztaty z historykiem, panem Warcisławem Machurą, które nie tylko uzupełniły terminologiczne luki wiedzy historycznej o omawianym okresie ale przybliżyły też społeczny kontekst codziennego funkcjonowania, swoiste "smaki życia" w PRL-u. O ile przed warsztatami hasło PRL brzmiało dla części z uczestników nieco enigmatycznie, to po spotkaniu z panem Warcisławem poziom wiedzy i obycia z realiami epoki wzrósł tak znacząco, że każdy wychodził z głową pełną pomysłów do wykorzystania podczas tworzenia gry.
 
Brakowało tylko warsztatu - umiejętności i narzędzi. Jak właściwie robi się grę terenową ? - Brzmiało pytanie, na które należało znaleźć odpowiedź. Tu z pomocą przyszła zaproszona specjalistka, Lucyna Roszak. Jako niekwestionowany autorytet w dziedzine przekazała nam instrukcję obsługi tworzenia gier miejskich (i wiejskich !)- od zagadnień dotyczących bezpieczeństwa graczy i własnego, przez skomplikowane pułapki na jakie możemy się natknąć przy obmyślaniu motoryki gry, do pomysłów na zagadki i zadania dla uczestników. To wszystko, w angażującej formie zostało zaabsorbowane przez chłonne wiedzy umysły uczestników projektu podczas kilkunastu godzin pracy na warsztatach. 
Ponieważ w projekcie planujemy również małą sceniczną niespodziankę (ale na razie o tym sza!), w maju odbędą sie jeszcze warsztaty teatralne, na które z niecierpliwością czekamy.
 
Nie tylko praca 
 
Pomiędzy blokami warsztatowymi i cotygodniowymi spotkaniami grupy roboczej znajdujemy też trochę miejsca na wspólną zabawę i integrację grupy. Za sobą mamy nocne oglądanie filmów w klimacie PRL-u i nie tylko, a przed nami rysuje się świetlana wizja wyjazdu do Centrum Solidarności oraz do Muzeum Starych zabawek w Gdańsku. Cel wyjazdu wiąże się ściśle z tematyką projektu, na miejscu mamy nadzieję zaczerpnąć inspiracji i poznać bliżej ducha epoki oraz historię idei "Solidarności".
 
Finał - Gra Wiejska w klimacie PRL-u 
 
Zwieńczeniem projektu będzie uliczna gra wiejska w Główczycach. Podczas gry cofniemy się w czasie o kilkadziesiąt lat i wspólnie poszukamy kierownika główczyckiego PGR-u, który z niewiadomych przyczyn nagle zaginął tuż przed wizytą Naczelnika Partii ! Ale dlaczego zaginął ? Czy może został porwany ? A może coś ukrywa ? Tego dowiedzą się uczestnicy naszej gry, której realizację planujemy na 23 czerwca. Obecnie pracujemy nad zagadkami i zadaniami dla was. Na pewno nie będą łatwe ale dla śmiałków którzy podejmą się ich rozwiązania przewidujemy nie tylko znakomitą zabawę podczas gry ale też udział w prawdziwym bankiecie z epoki PRL-u, uświetnionym najlepszymi kawałkami z festiwalu w Sopocie oraz smakołykami wydawanymi za zdobyte podczas zabawy kartki żywnościowe. Postronnych obserwatorów ostrzegamy natomiast przed spontanicznymi patrolami i szpiegami na ulicach Główczyc - nie dajcie się złapać agentom obcego wywiadu ! 
 
Zapraszamy do śledzenia profilu facebook PROJEKT PRL - Gra Wiejska w Główczycach

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates