Cecenowo - Rajd na orientację (Poszukiwacze skarbów)

Glowczyckie podchodyW piątek 14 czerwca 2013 odbył sie pierwszy rajd na orientację na terenie lasów między Cecenowem i Wolinią. Na starcie pojawiło sie około 40 osób uczestniczących w zajęciach Świetlic z Cecenowa i Wolini.Tym razem zadanie było o wiele trudniesze niż na poprzednich zabawach terenowych. Uczestnicy podzieleni na 3 zespoły otrzymali kolorowe mapy w skali 1:20000 z terenem na którym odbywały się zawody.

Na mapie kółeczkami z kropką w środku zaznaczone zostały miejsca, gdzie w rzeczywistości znajdowały się punkty kontrolne. Punktów do odnalezienia w terenie było 8. Tym razem uczestnicy musieli sami znależć te punkty posługując się mapą i kompasem (poprzednio drogę pokazywały sznurki zawieszone na drzewach).

Przed startem instruktor przeszkolił uczestników w posługiwaniu się kompasem i czytaniu prawidłowo mapy. Wyjaśnił co oznaczają w rzeczywistości znaki topograficzne na mapie np. kolor niebieski to woda, cieki wodne, czarny - drogi, ścieżki leśne, brązowy - poziomice pokazujące ukształtowanie terenu, zielony - las, biały - pola.Zasada była taka żeby pokonać trasę zaliczając po kolei punkty w jak najkrótszym czasie. Potwierdzanie punktu odbywało się na specjalnej karcie startowej.Należało po odszukaniu punktu kontrolnego napisać kod punktu oraz zaznaczyć ślad kolorem kredki (każdy punkt inny kolor).

Ułatwieniem w odszukaniu miejsc z mapy były jeszcze opisy,które każdy zespół otrzymał. Brzmiały one następująco: punkt 1 - skraj oczka wodnego, 2-skrzyżowanie dróg leśnych, 3-brzoza na południowej stronie drogi przy urwisku na szczycie wzniesienia, 4 - skrzyżowanie drogi leśnej z końcem asfaltowej, 5 - Pękalin - drzewo na szczycie góry koło paleniska, 6 - "pokrzywowe" skrzyżowanie dróg leśnych, 7-mostek nad rzeczką,8-ambona na łące. Całość trasy w najkrótszym wariancie przejścia liczyła około 8 km, wiodła przez przepiękne tereny lasu między Cecenowem a Wolinią. Uczestnicy mierzyli się z jarami, górami, dolinami, urwiskami, wspinaczką na stromy szczyt itp. O godzinie 16.15 na start wyruszył zespół "Fasolki" z Cecenowa. 15 minut póżniej na trasę w nieznane ruszyły "Szerszenie" reprezentujące również Cecenowo. Na koniec na trasę poszła wraz z instruktorem liczna grupa dzieci z Wolini wraz z Panią opiekun. Z racji tego, że dzieci z Wolini brały udział w takim rajdzie po raz pierwszy, to marsz miał charakter nauki czytania mapy połączonej z szukaniem puktów kontrolnych przy pomocy instruktora.


Walka między 2 zespołami z Cecenowa była zażarta - na trasie kilka razy zespoły wyprzedzały się, raz prowadziły Fasolki, raz Szerszenie. Zawody na orientację chrakteryzują się tym, że każdy może sobie sam wybrać wariant poszukiwania punktu, stąd przy wyborze optymalnej trasy można wyprzedzić znacznie konkurenta. Oba zespoły jednak szły łeb w łeb, przy punkcie 7 nieznacznie prowadził zespół "Szerszeni". "Fasolki" dowodzone przez Panią opiekun ze świetlicy z Cecenowa finiszowały mocno i tuż przed metą zmniejszyły dystans do "Szerszeni" o kilkanaście minut. Ostatecznie na mecie z czasem 2 godziny 33 minuty zameldował się zespół "Szerszeni" ,natomiast 18 minut póżniej z czasem 2 godziny 51 minuty zespół "Fasolki". Po 3 godz i 10 minutach spokojnie z marszu szkoleniowo-poszukiwawczego zameldowała się świetlica z Wolini wraz z instruktorem. Na mecie wszyscy zmęczeni, pełni wrażeń dzielili się uwagami co do poszukiwań ukrytych punktów i piękna tutejszej przyrody. Na koniec wszyscy zapozowali do pamiątkowego zdjęcia i rozeszli się do domów. Pierwsza prawdziwa impreza na orientację dobiegła końca. Zapraszamy na następne - warto! Na koniec przytoczę słowa jednego z uczestników: "Nawet nie wiedzieliśmy - chociaż tu mieszkamy, że mamy tu tak piękne tereny".

Wirtualne muzeum-m

BIP


bannery maczuga 2023 02

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates