Spotkania wigilijne w gminie Główczyce

 mg 5272W tym roku w naszej gminie, podobnie jak w zeszłym roku, odbyły się trzy spotkania wigilijne dla osób starszych i samotnych: w Pobłociu, Żelkowie oraz Główczycach. Inicjatorem i organizatorem wszystkich tych spotkań była Wójt Gminy Główczyce, Pani Teresa Florkowska, a w ich organizację włączyły się liczne instytucje i organizacje społeczne z terenu naszej gminy.

Dzięki wsparciu sponsorów i ludzi dobrej woli udało się przygotować trzy piękne uroczystości wnosząc świąteczny klimat już na niespełna dwa tygodnie przed tradycyjnymi świętami.

 

 

Wigilia w Pobłociu ? 13 grudnia 2012r.


 mg 5408W Pobłociu spotkanie wigilijne odbyło się w Wiejskim Domu Kultury, w którym przy suto zastawionych stołach zasiadło ponad 120 osób. Smaczne i treściwe posiłki zostały przygotowane przez Zespół Szkół w Stowięcinie, Zespół Szkół w Pobłociu, ciasta natomiast przez Koła Gospodyń Wiejskich z Dargolezy, Stowięcina, Rzuszcz oraz niezrzeszone Panie z Pobłocia. O obsługę spotkania zadbały właśnie te ostatnie wraz z kucharkami ze szkoły w Stowięcinie, pracownikami WDK Pobłocie oraz opiekunkami świetlic wiejskich, które przybyły z okolicznych miejscowości.


Wigilię swym przemówieniem rozpoczęła Pani Wójt Teresa Florkowska, która podziękowała licznym sponsorom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie tego spotkania. Następnie głos zabrał ks. Jacek Połom, przybliżając nam biblijne dzieje narodzin Jezusa,  zwrócił również uwagę na mistyczny aspekt Świąt Bożego Narodzenia. Nadszedł też czas na dzielenie się opłatkiem i tradycyjne życzenia przy wigilijnym stole.


 mg 5406Jasełkowy występ na to spotkanie przygotowała młodzież z Zespółu Szkół w Stowięcinie, które to przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem przybyłych gości. Później swój program artystyczny złożony z kilkunastu utworów o świątecznej tematyce zaprezentowały sekcje wokalne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach oraz Wiejskim Domu Kultury w Pobłociu. Na wszystkich przybyłych gości czekały małe podarunki, które zaprojektowała i odlała w gipsie Pani Małgorzata Mikulak, a ozdobiły dzieci i młodzież ze świetlic wiejskich w Główczycach, Cecenowie, Wolini oraz Klęcinie. Najmłodsi wraz z Paniami w świetlicach wykonali ponad 260 małych prezencików, które zostały podarowane seniorom na spotkaniach wigilijnych w Pobłociu oraz Główczycach.

 

Zobacz całą galerię zdjęć z Wigilii w Pobłociu (23 zdjęcia)

 

Wigilia w Żelkowie ? 14 grudnia 2012r.


 mg 5403Ciężar przygotowania wieczerzy wigilijnej w Żelkowie niemal w całości spadł na barki tamtejszej szkoły, którą w wysiłku organizacyjnym wsparły Koła Gospodyń Wiejskich z Choćmirówka, Będziechowa oraz Żoruchowa. W nastrojowo udekorowanej sali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelkowie na wszystkich przybyłych czekały przystrojone stoły oraz tradycyjne potrawy wigilijne.

Na program artystyczny złożyła się prezentacja przygotowana przez klasę II gimnazjum w Żelkowie, realizującą projekt edukacyjny dotyczący zwyczajów wigilijnych w wybranych krajach europejskich oraz jasełka. Zebrani mogli obejrzeć ciekawą prezentację, a także skosztować potraw serwowanych na wigilijnych stołach innych państw. Następnie uczniowie z Żelkowa zaprezentowali program jasełkowy przybliżający dzieje narodzin Jezusa.

Na wigilii pojawili się zarówno seniorzy z okolicznych miejscowości, przedstawiciele władz gminy z Panią Wójt na czele, jak i rodzice dzieci realizujących projekt edukacyjny. Piękne i wzruszające przemówienie wygłosił ks. Grzegorz Stępniak z parafii w Główczycach, który nawiązał do rodzinnej atmosfery każdych świąt i do potrzeby wspólnych spotkań w gronie najbliższych. Poprowadził on również wspólne śpiewanie kolęd, do których akompaniowali na instrumentach muzycy z filharmonii słupskiej tworzący zespół Trio Arte. Zespół przyjechał na specjalne zaproszenie władz szkoły by umilić zebranym czas i zaprezentować kolendy oraz utwory świąteczne śpiewane i grane w różnych państwach.

Nie zabrakło oczywiście również drobnych upominków dla wszystkich przybyłych, wielu miłych chwil i życzeń a także nastroju świątecznego pojednania. Blisko 100 osób przybyłych na spotkanie z pewnością miło będzie wspominać to spotkanie.

 

Wigilia w Główczycach ? 15 grudnia 2012r.


 mg 5240Wigilia organizowana w Główczycach jest corocznie największą z organizowanych w gminie. Tak było i w tym roku, gdzie przy wigilijnych stołach przygotowanych na 200 osób zasiedli zarówno seniorzy, przedstawiciele władz gminy jak i liczni młodzi artyści. Potrawy na główczyckim stole przygotowane zostały przez pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Główczycach, a także przez Panie skupione w Kołach Gospodyń Wiejskich w Główczycach, Klęcinie, Rumsku i Wielkiej Wsi. Obficie zastawione stoły i piękne dekoracje stołów wzbudziły zachwyt zaproszonych gości.

 mg 5414W prace nad dekoracją sali Gminnego Ośrodka Kultury włączyli się pracownicy GOK-u oraz Klub Wolontariusza ?Amicus?. Wolontariusze wcielili się również w kelnerów oraz zajęli obsługą szatni znakomicie odnajdując się w tych rolach - zebrali liczne pochwały od przybyłych seniorów. Wchodzących do ośrodka kultury gości witała wystawa szopek bożonarodzeniowych przygotowanych w świetlicach wiejskich gminy Główczyce. Była to wystawa pokonkursowa, w której wzięło udział 13 prac wykonanych w świetlicach z terenu naszej gminy. Swoje autorskie prace ? barwne szopki krakowskie oraz drewniane rzeźby ? zaprezentował również sołtys Skórzyna, Pan Zbigniew Bobko.


Do licznie zgromadzonego audytorium okolicznościową przemowę wygłosiła Wójt Gminy Główczyce, Pani Teresa Florkowska oraz proboszcz parafii Główczyce, ks. Tadeusz Stromski, który przybliżył biblijne wydarzenia związane z narodzinami Jezusa. W dalszej części uroczystości głos zabrała również izbicka poetka, Pani Emilia Zimnicka, laureatka konkursu na legendę o główczyckim kościele, która w imieniu swoim i pozostałych zgromadzonych seniorów podziękowała wszystkim zaangażowanym w tę uroczystość.

Program artystyczny przygotowany przez Oratorium przy Parafii w Główczycach budził zachwyt rozmachem i dopracowaniem aranżacji ? w przedstawieniu wzięło udział 60 młodych artystów. Doskonałe opanowanie wyuczonych kwestii nawet wśród najmłodszych aktorów musiało budzić zachwyt wśród publiczności. W pięknych strojach, przy akompaniamencie muzyki na żywo dali występ, który na długo zapadnie w pamięć zgromadzonych gości. Po nich wystąpiły sekcje wokalne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach oraz Wiejskim Domu Kultury w Pobłociu, które poprowadził i przygotował do występu muzyk Rafał Przybyło.

 

Wszystkie uroczystości wigilijne dzięki zaangażowaniu licznych instytucji okazały się sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym jak i frekwencji. W prace nad przygotowaniem tych spotkań wzięły udział wszystkie szkoły publiczne z terenu gminy Główczyce, Urząd Gminy w Główczycach, miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej, liczne Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy, pracownicy GOK-u, wolontariusze z Klubu Wolontariusza "AMICUS" oraz liczni sponsorzy i ludzie dobrej woli. To kolejna inicjatywa pokazująca, że działając wspólnie można osiągnąć piękne cele i wnieść światło w życie drugiego człowieka.

 

Zobacz całą galerię zdjęć z Wigilii w Główczycach

 


 

 

Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Bogusław Chyła, Paweł Żmuda

 

 

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates