Zajęcia Nordic Walking

Pierwsze spotkanie Nordic WalkingNordic Walking? czyli nordycki spacer ze specjalnie zaprojektowanymi kijkami. Początki tego sportu sięgają XX wieku, wówczas traktowany był jako forma treningu dla fińskich narciarzy biegowych. W latach osiemdziesiątych dyscyplina ta rozpowszechniła się i zyskała miliony zwolenników na całym świecie.

Zapraszamy w najbliższy wtorek!

Kluczowe znaczenie w marszach odgrywają kijki, które powstały w wyniku wielu lat badań. Specjalne uchwyty powodują odciążenie stawów kolanowych i kręgosłupa natomiast odpowiednie końcówki umożliwiają chodzenie po różnym terenie i o każdej porze roku. Ogromnym atutem spacerów Nordic Walking jest ich uniwersalność. Oznacza to, że są one odpowiednie dla każdego, niezależnie od wieku oraz kondycji fizycznej. Szczególnie polecane są osobom z wadami postawy, nadwagą, bólami kręgosłupa, zwyrodnieniami stawów, chorobami serca. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży, a dla osób po urazach czy kontuzjach mogą stanowić przyjemny rodzaj rehabilitacji.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, kluczową rolę odgrywa wybór odpowiedniego sprzętu, czyli kijków, umożliwiających stosowanie techniki Nornic Walking. Jest to bardzo ważne, gdyż są one często mylone z kijkami trekkingowymi, których używa się do chodzenia po terenach głównie górzystych. Przy zakupie należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementy. Rączka musi być wysmukła i specjalnie wyprofilowana a jej integralną częścią powinna być rękawiczka, wykonana z niezbyt miękkiego materiału, najlepiej wypinana, ze specjalnym otworem na kciuk. Zapewni to swobodne wypuszczanie i wracanie kija podczas chodu. Ostre i metalowe zakończenie ułatwia wbijanie w podłoże, a specjalne gumowe nakładki umożliwiają maszerowanie po twardej powierzchni. Długość kijka powinna stanowić ok. 0,68 procent wzrostu ćwiczącego. Godne polecenia są kijki firmy SWIX, EXEL, LEKI. Należy zadbać również o odpowiedni ubiór dostosowany do pory roku oraz wygodne obuwie, ze stabilną a jednocześnie miękką podeszwą.

Technika marszu Nornic Walking nie jest trudna. Początkowo, u niektórych osób, mogą pojawić się kłopoty z koordynacją ruchów, jednak po kilku ćwiczeniach organizm sam naturalnie wyczuwa prawidłowy rytm spacerów nordyckich. Podczas chodzenia plecy powinny być wyprostowane, brzuch wciągnięty, łokcie proste i luźne. Kroki należy stawiać zaczynając od pięty, przez śródstopie aż do wybicia palcami. Ręce i nogi mają pracować naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. W ten sposób oś ramion rotuje przeciwnie do osi miednicy. Kijki powinny być prowadzone blisko ciała, ręce poruszane naturalnie do wysokości pępka. Ważne by ruchy były płynne, ciało rozluźnione a krok dynamiczny.

Stosowanie prawidłowej techniki Nornic Walking przynosi ogromne korzyści dla wielu narządów i układów naszego organizmu. Główną zaletą jest uruchomienie i praca ponad 90 procent mięśni ciała w tym głównie obręczy barkowej, mięśni tułowia i ramion, które zazwyczaj nie pracują podczas zwykłego spaceru. Dzięki temu chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40 procent efektywniejszy, a zwiększony wydatek energetyczny pochłania 400 kcal na godzinę. Sport ten nie obciąża kręgosłupa i stawów, co ma ogromne znaczenie dla osób z nadwagą, otyłością czy problemami ortopedycznymi. Ponadto poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego a dobrze dotleniony system krążenia pracuje sprawniej. Ćwiczenia modelują sylwetkę, zwiększają kondycję fizyczną i koordynację ruchową. Trening nordycki jest niezastąpioną formą aktywności, polecaną każdemu, kto chce poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach zaprasza wszystkich chętnych, posiadających kijki na spacery Nordic Walking z przewodnikiem, organizowane we wtorki o godz. 16:00 ścieżkami naszej pięknej gminy. W planach mamy także wyjazdy do Czołpina, Łeby, Słupska oraz udział w biegach i zawodach Nordic Walking. Zapraszamy chętnych do obserwowania naszej grupy na facebooku!

NW

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates