Robimy wiochę! Stowięcino

IMG 9502 wynikMieszkańcy Stowięcina w ramach Lokalnych Partnerstw PAFW wygrali w konkursie ?Ale WIOCHA! ? sołectwo na medal? 5000 zł na realizację działań kulturalnych. ?W Stowięcinie rosną... DYNIE!? to projekt skupiający się na lokalnym produkcie ? dyniach, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców staną się wizytówką Stowięcina. W ramach działań planowane jest nie tylko sadzenie dyni i spożywanie podczas dyniowego festynu różnych wariacji potraw z tego pysznego warzywa, ale też działania w przestrzeni wsi, warsztaty curvingu, wymiana przepisów... A wszystko to, za sprawą jednej dyni, która w 2014 zawojowała powiat osiągając zawrotny obwód 193 cm, co dało jej pierwsze miejsce na łamach lokalnych mediów (tu poczytacie o stowięcińskiej dyni).Ponadto, niedaleko Stowięcina znajduje się jedna z większych w Polsce farm kabaczków! A co mieszkańcy mówią o swojej miejscowości?

"Pierwsze wzmianki o Stowięcinie (STOJENTIN) pochodzą z 1258r, jednak historia, którą znamy rozpoczyna się w latach 70-tych ub. wieku kiedy powstał tu piękny Zakładowy Dom Kultury ( sala kinowa, kawiarnia, biblioteka, kółka zainteresowań...), wybudowano też w parku niespotykany wiejski amfiteatr i nietypowy przystanek PKS, który przetrwał do dziś. Przez kolejne lata nic się nie działo. Dopiero od 2008 r, kiedy zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich życie kulturalne w Stowięcinie powoli zaczęło się zmieniać. KGW zaczęło organizować zabawy dla dorosłych i dzieci, festyny, spotkania okolicznościowe. Mieszkańcy zaczęli się interesować tym, co się wokół dzieje i kibicować poczynaniom pań z KGW, które odnoszą sukcesy na Turnieju, Przeglądzie Kolęd, Pokopkach Gminnych, Powiatowych i innych imprezach bo smacznie gotują, śpiewają i działają na rzecz mieszkańców.

Marzenia mieszkańców powoli się spełniają - mamy już piękną salę gimnastyczną, trwa remont drogi i chodników, a Panie z Koła Gospodyń wraz z sołtysem i mieszkańcami podjęły realizację projektu ?W Stowięcinie rosną... DYNIE!?. Wszystkich zapraszamy do działania razem z nami - aby było kolorowej wokół nas!

Marzenie mamy jeszcze tylko jedno - świetlica wiejska - taka na jaką nasza wieś zasługuje..."

IMG 9534 wynik

Jak widać, mieszkańcy Stowięcina potrafią brać sprawy w swoje ręce i mamy nadzieję, że dzięki temu uda im się zrealizować marzenie o świetlicy wiejskiej. Tymczasem wspólnie działamy wokoło dyniowego projektu, przy każdej wizycie ciesząc się atmosferą życzliwości i zaangażowania w tworzenie wspólnego dobra wśród mieszkańców Stowięcina. 

IMG 3589 wynik IMG 3468 wynik IMG 3486 wynik IMG 3533 wynik IMG 3577 wynik IMG 9512 wynik IMG 3585 wynik IMG 9552 wynik IMG 9506 wynik

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates