Jesienny urodzaj w Stowięcinie

Jesien w Stowiecinie 4Jesień tego roku jest wyjątkowa właśnie w Stowięcinie. Tydzień temu, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, dzięki ziemniaczanemu tortowi zdobyły pierwsze miejsce na najlepszą potrawę z ziemniaków podczas jubileuszowych X Słupskich Pokopków w Karżniczce.

W tym tygodniu powiat i województwo obiegła informacja o ogromnej dyni wyhodowana przez gospodarza ze Stowięcina.

6 października w Karżniczce, w gminie Damnica, odbyły się jubileuszowe Słupskie Pokopki, w których wzięły udział trzy Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Główczyce: KGW Główczyce, KGW Dargoleza oraz KGW Stowięcino. Wszystkie koła przygotowały stoiska z lokalnymi wyrobami oraz konkursowe potrawy, których głównym składnikiem były ziemniaki. Zdaniem jurorów w których wcielili się Joanna Bartel oraz aktorzy z kabaretu Rak najciekawszą potrawą kulinarną na X Słupskich Pokopkach był właśnie tort przygotowany przez KGW Stowięcino. Panie przygotowały także "ziemniaki w mundurkach" uszytych na szydełku, które cieszyły się dużym zainteresowaniem licznie przybyłych na pokopki mieszkańców powiatu.

Pani Ewa Piepka, sołtys z Stowięcina, odebrała również statuetkę "sołtysa dekady" przyznawaną osobom, które najbardziej angażowały się w organizację Słupskich Pokopków. Pani Ewa była na ośmiu kolejnych edycjach, często angażując się zarówno jako sołtys jak i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas imprezy nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznawaną zasłużonym dla rolnictwa otrzymała także wójt gminy Główczyce, Pani Teresa Florkowska.

Jesien w Stowiecinie 3Jesien w Stowiecinie 5Jesien w Stowiecinie 6

 

Nie minął tydzień od Pokopków, a o Stowięcinie znów stało się głośno - tym razem za sprawą olbrzymiej dyni, która wyrosła u Pana Stanisława Kopyś. Dynię o obwodzie 192 cm, ważącą ponad 150 kg z przydomowego ogródka wynosiło trzech mężczyzn. Ustawili ją przy głównej ulicy wsi, gdzie zarówno mieszkańcy wsi, jak i przyjezdni mogą sobie przy niej robić zdjęcia. Jest to szczególna atrakcja dla najmłodszych gdyż jest ona od nich dużo większa. O olbrzymiej dynii ukazał się materiał w regionalnej TVP Gdańsk, napisał o niej również Głos Pomorza oraz serwis gazetakaszubska.pl. Gratulujemy!

Jesien w Stowiecinie (zdj. gazetakaszubska.pl)Jesien w Stowiecinie 2 (zdj. gazetakaszubska.pl)Jesien w Stowiecinie 7

 

 


 

 

Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Natalia i Ewa Piepka, serwis gazetakaszubska.pl

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


bannery maczuga 2023 02

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates