Wiatr od morza ma kolor białych wydm - nowy tomik poezji Emilii Zimnickiej

Zimnicka okladka Wiatr od morzaPod koniec 2011 roku ukazał się kolejny, czwarty już tomik poezji Emilii Zimnickiej. Jest on zatytułowany ?Wiatr od morza ma kolor białych wydm? i został wydany przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Podobnie jak dwa pierwsze zbiory wierszy traktuje on głównie o ziemi izbickiej z którą poetka związana jest od wielu lat.

Tylko w małych miejscowościach, leżących jak Izbica z dala od głównych szlaków pogoni za doczesnym życiem, można dostrzec i docenić te małe, codzienne radości i ulotne piękno pomorskiej wsi. Prawdziwą magię tych utworów poczuje ten, kto wiosennym porankiem przyjrzy się rosie na trawie pod bosymi stopami lub wsłucha w dźwięki ptaków nawołujących się zza jeziornej mgły.

Łatwo jest wtedy uwierzyć w narrację poetki kreślącej opowieść o nadjeziornej Arkadii, dostrzegalnej tylko dla tych, którzy potrafią zatrzymać się na chwilę. Taką chcemy ujrzeć Izbicę, jaką widzi ją właśnie Pani Emilia. Zadumana nad niegościnną codziennością, wspominająca lata minione i zachwycona otaczającą przyrodą. Pozwólmy zabrać się w podróż, do której zaprasza nas autorka?

Dnia 24 stycznia o godzinie 12:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach odbędzie się spotkanie autorskie z poetką połączone z promocją najnowszego tomiku wierszy. Zapraszamy serdecznie!

Poniżej prezentujemy dwa wiersze z najnowszego tomiku poezji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi:

Zimnicka autorJuż ostatnia sierpniowa niedziela

już ostatnia sierpniowa niedziela
na polu przed kościołem
w Izbicy
żurawie żałośnie płaczą
modląc się szczerze
tak po żurawiemu
aby kluczem jesień
otworzyć
siwy smutek płaszczem
mglistym
się ponad ziemią rozłoży
lustro wody otulą opary
na świat senny
zastygły w zakolu
sny popłyną i dziwy
pieśni dziwy i czary

Izbica

Wzmianki o niej
w kronikach parafialnych
sięgają początków XVI w.

Izbica, wieś na ?końcu mapy?
jaka była przed wiekami
osadą duńskich, szwedzkich, norweskich
zbiegów
po burzach historii kaszubska