Artykuły

Wesele Kurpiowskie w Klęcinie

IMG 1530W październiku 2013 roku Zespół Ludowy "Klęcinianki" obchodzi 40-lecie swojego istnienia. To doniosłe wydarzenie Panie z zespołu postanowiły uczcić poprzez wystawienie na scenie świetlicy wiejskiej spektaklu ?Wesele kurpiowskie?, podczas którego licznie zgromadzona widownia mogła podziwiać tradycyjny kurpiowski obrzęd zaślubin pary młodej charakterystyczny dla tego regionu.

26 października świetlica wiejska w Klęcinie wypełniła się po brzegi. Zarówno wystrój sali świetlicy wiejskiej w Klęcinie, która tego dnia zmieniła sie w chatę weselną, jak i tradycyjne potrawy miały przenieść widzów przedstawienia do kurpiowskiej wioski.

 

 

Wchodzących na salę widzów witały tradycyjnym kuchem, czyli ciastem drożdżowym panie z zespołu Klęcinianki. Goście mogli obejrzeć wystawę "Kurpie na Pomorzu. 40 lat zespołu Klęcinianki" na którą składały się zdjęcia z całego okresu działalności zespołu oraz kolorowe kurpiowskie wycinanki. O godz. 17 sala wypełniła się w całości - był to odpowiedni sygnał, że czas zacząć spektakl. Na wstępie głos zabrała wójt gminy Główczyce, pani Teresa Florkowska, która przypomniała zgromadzonym historię zespołu i jego wkład w promocję gminy w  powiecie słupskim oraz  poza jego granicami. Zespół nieprzerwanie od czterech dekad śpiewa, koncertuje i wystawia spektakle uświetniając swoimi występami imprezy folklorystyczne i okolicznościowe na Pomorzu. Pani Wójt przypomniała, że zespół Klęcinianki jest jedynym kurpiowskim zespołem na Pomorzu. Historia powstania zespołu wiąże sie z osiedleniem na terenie naszej gminy wielu rodzin pochodzących z terenu Kurpi, które postanowiły kultywować tu swoje tradycje i obyczaje. Właśnie dlatego w zespole śpiewają równocześnie seniorki - założycielki zespołu - Danuta Kierecka oraz Józefa Szmajda, ich córki oraz wnuczki.

IMG 1508Również tego dnia na scenie wystąpiły całe rodziny, które wcieliły się w role weselników i pary młodej. Historia przedstawiona na scenie opowiada losy panny na wydaniu, która jest zakochana w chłopaku, którego nie akceptują jej rodzice. Swatają ją z innym mężczyzną, którego ona nie darzy uczuciem, ale rodzicom podoba się wiano, które pan młody wniesie do związku. Ostatecznie wydają córkę za mąż za bogatszego kandydata, odegrane zostaje zawarcie kontraktu między rodzinami, a następnie przybycie gości weselnych, ślub i oczepiny. Cała historia dzieje się w kurpiowskiej chacie udekorowanej kurpiowskimi wycinankami i obrazami świętych, a wszyscy aktorzy ubrani są w stroje ludowe.

W głównych rolach wystąpiły: Magdalena Purzycka (panna młoda), Marek Zieliński (pan młody), Danuta Kierecka (matka panny młodej), Mirosław Warowny (ojciec panny młodej).

IMG 1597Po występie przyszedł czas na uhonorowanie byłych i obecnych członków zespołu - seniorzy jak i obecni członkowie otrzymali podziękowania od Wójt Teresy Florkowskiej, wice Wójta Arkadiusza Hofmana i Przewodniczącego Rady Gminy Główczyce Michała Matkowskiego. Nie zabrakło również kwiatów i prezentów od przedstawicieli starostwa powiatowego, radnych gminy Główczyce, Kół Gospodyń Wiejskich i innych zaproszonych gości. Pani Józefa Szmajda, w imieniu zespołu podziękowała wszystkim instruktorom i muzykom, którzy wspierali zespół w długiej karierze scenicznej. Na zakończenie części oficjalnej wszyscy goście skosztowali okolicznościowego tortu oraz odśpiewali gromkie "sto lat" dla zespołu wznosząc toast lampką szampana za pomyślność w dalszych działaniach.

Nadszedł czas na tradycyjny poczęstunek kurpiowski. Nie zabrakło takich potraw jak zupa po kurpiowsku, fafernuchy (ciasteczka marchwiowo-miodowe), rejbak  (placek ziemniaczany z mięsem) przygotowanych przez Panie z GOK-u i KGW Główczyce. Goście mieli okazję spróbować również regionalnego napitku jakim jest psiwo (niskoprocentowe piwo jałowcowe), które zostało uwarzone przez Mirosława Warownego. Po takim poczęstunku przyszedł czas na wspominki przy kawie i wspólną zabawę przy muzyce, którą zespół oraz weselnicy kończyli o 4 nad ranem.

 

IMG 1493 IMG 1533IMG 1515

 

 

 

 

IMG 1564

IMG 1584

IMG 1593

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii (kliknij aby zobaczyć 60 zdjęć z Wesela Kurpiowskiego)

 

Wesele Kurpiowskie-plakat

 

 


 

Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Bogusław Chyła, Paweł Żmuda

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates