Dzień Strażaka

DSC012954 maja, w dzień świętego Floriana, odbył się piknik strażacki poprzedzony uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Główczycach.

Następnie, odświętnie ubrane i zorganizowane w kolumnę drużyny strażackie przemaszerowały ulicami miejscowości gminnej. Za nimi jechały wozy strażackie na sygnale, przyciągające uwagę dzieci i dorosłych. Wszyscy zmierzali na stadion, gdzie trwała dalsza część uroczystości.

Na płycie boiska odbył się uroczysty apel, podczas którego Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej, wójt gminy Teresa Florkowska, podziękowała strażakom za ofiarną służbę oraz wręczyła odznaczenia dla wyróżnionych. Swoje podziękowania przekazał także Komentant Miejski Państwowej Straży Pożarnej, Pan Andrzej Gomulski.

DSC01290Następnie odbyły się liczne konkursy, których prowadzeniem i organizacją zajeli się wspólnie komendant gminnej OSP Witold Szczepański oraz Pan Rafał Teterka z Urzędu Gminy w Główczycach. Odbył się turniej na "Super Strażaka" podczas którego reprezentanci jednostek straży pożarnej z gminy Główczyce współzawodniczyli ze sobą w konkurencjach sprawnościowych. Cały tor przeszkód został skonstruowany w ten sposób, by pokazać jak codziennie strażacy muszą porzucać swoje prywatne obowiązki dla służby i ratowania życia i mienia mieszkańców.

Został rozstawiony także strażacki tor przeszkód dla młodzieży, na którym swoją sprawność mogli sprawdzić zarówno dorośli, jak i dzieci. Na szczęście nie zabrakło odważnych, którzy chcieli zmierzyć się z tym sprawnościowym wyzwaniem.

Nie zabrakło pokazów strażackich - ratowania pasażerów rozbitego samochodu, gaszenia ognia i testowania gaśnic. Strażacy chętnie wpuszczali dzieci do swoich samochodów i pokazywali zachwyconym dzieciom tajniki swojej pracy. Odbyły się również pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, chętni mogli zmierzyć sobie ciśnienie u ratowników medycznych, jak i kupić lub legalizować gaśnice na stoisku obok.

DSC01292Jak na każdym festynie dużą część placu zajął Klub Wolontariusza AMICUS prowadzący gry i zabawy dla dzieci. Najmłodsi chętnie korzystali ze sprzętów przywiezionych przez wolontariuszy, brali udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez młodzież. Chętni mogli także zrobić pamiątkowe zdjęcie i od razu wydrukować pocztówkę ze swoją podobizną w namiocie Urzędu Gminy w Główczycach.

Na wszystkich przybyłych czekał też poczęstunek - można było skosztować domowego bigosu i grochówki oraz nabyć kiełbaski z grilla czy ciasta. Mimo chłodnej aury mieszkańcy z przyjemnością korzystali z oferty gastronomicznej oraz z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów na stadionie.

Całość imprezy zakończył pokaz Fire Show w wykonaniu Klubu Wolontariusza AMICUS. Ci, którzy dotrwali do tej późnej godziny nie mogli narzekać. Młodzież dała widowiskowy pokaz swoich umiejętności i zebrała zasłużone brawa. Zabawą z ogniem zakończyło się świętowanie Dnia Strażaka w Gminie Główczyce.

 

DSC01296

DSC01297

DSC01299

 

 

 

 

 

 

DSC01301

DSC01303

DSC01306

 

 

 

 

 

 

DSC01310

DSC01311

DSC01313

 

 

 

 

 

 

DSC01315

DSC01353

DSC01385

 

 

 

 

 

 

DSC01404

DSC01420

DSC01521

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii

 

 


 Tekst i zdjęcia: Paweł Żmuda

 

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates