Maczuga Stolema 2021 za nami!

Maczuga Stolema 2021 817 lipca odbyła się IX edycja Rajdu na Orientację Maczuga Stolema. W tym roku, oprócz tras pieszych zorganizowane zostały aż dwie trasy rowerowe, w związku z czym rajd odbywał się na trzech trasach pieszych: najdłuższej 50-kilometrowej (Duży Stolem), zaliczanej do Pucharu Polski w Pieszych Marszach na Orientację, średniej 25-kilometrowej (Średni Stolem) oraz krótkiej trasie Małego Stolema o długości ok. 12 kilometrów, a także na 2 trasach rowerowych: 100, oraz 50-kilometrowej. Do rywalizacji stanęło łącznie aż 170 osób! Przybyli do nas uczestnicy z całej Polski, a nawet reprezentanci z zagranicy.

Wszystkie trasy miały swój początek na terenie Szkoły Podstawowej w Stowięcinie. Trasa Dużego Stolema TP50 i rowerowa TR100 wystartowały po godz. 7:00, natomiast trasy piesze TP25, TP12 oraz rowerowa TR50 po godz. 9:00.

Tego dnia pogoda była wręcz idealna do pieszych i rowerowych wędrówek. Wszystkie trasy wymagały od uczestników i uczestniczek dobrej kondycji, jak i koncentracji, oraz świetnej orientacji w terenie, potrzebnej na odnalezienie punktów kontrolnych i właściwych ścieżek w gąszczu lasów i dróg otaczających malownicze tereny Stowięcina. Budowniczowie tras - Piotr Grabaszewski i Tomasz Wiktorzak zadbali o odpowiednie poziomy trudności oraz atakcyjność tras.

Maczuga Stolema 2021 2Pierwsze rodzinne teamy z trasy TP 12 pojawiały się na mecie po godzinie 12:00, czyli około 3 godziny zajęło najlepszym pokonanie tej trasy. Jako pierwszy ukończył ją zespół w składzie: Dorian i Jarosław Orlikowscy, z czasem 3 godziny 2 minuty i 30 sekund. Jako drudzy na metę dotarli Lena, Małgorzata i Bartosz Cała (3 godziny 4 minuty 50 sekund), a trzecie miejsce na podium zajęli Tomasz i Antoni Lipińscy z czasem 3 godziny 36 minut.

Nieco dłużej zajęło naszym uczestnikom pokonywanie kolejnych tras. Następni na metę zaczęli przybywać piechurzy Średniego Stolema. Na trasie znajdowało się 19 punktów kontrolnych, których odnalezienie było nie łatwym wyzwaniem. Pierwszym, któremu udało się zdobyć wszystkie punkty i dotrzeć na metę był Łukasz Romanowski (czas 03:10:45), jako drugi na metę dotarł Edward Kożyczkowski (czas 03:25:00), natomiast trzecim zawodnikiem na mecie został Robert Skorupski (czas 04:38:20 ).

Maczuga Stolema 2021 5Następni na mecie zaczęli się pojawiać rowerzyści trasy 50-kilometrowej. W kolejności: I miejsce - Tomasz Waleńczak (z czasem 04:27:50), II miejsce - Adam Kot (04:27:55), zaś III miejsce - Aleksandra Friede (04:43:00).

Na drugiej, dłuższej trasie rowerowej (100km) rywalizacja trwała nieco dłużej. Jako pierwszy na metę dojechał Stefan Wesołowski z czasem 06:07:00. Jako drugi z czasem 06:27:00 dotarł Zbigniew Kowal, natomiast trzecie miejsce zajął Marcin Owczarski z czasem 06:32:00 .

Na 50-kilometrowej trasie Dużego Stolema rywalizacja była najbardziej zacięta. Po 8 godzinach na mecie pojawił się zwycięzca - Marcin Sontowski, który pokonał trasę w czasie 08:13:30. Drugi zawodnik pojawił się na mecie po ponad godzinie. Był to Michał Jędroszkowiak z czasem 09:40:00. Trzeci na metę przybył Witold Noga z czasem 11:12:00. Wśród piechurów Dużego Stolema wystartowało 6 kobiet, walczące o trofeum Stolema na Szpilkach. Ostatecznie tytuł ten zdobyła Katarzyna Kinowska.

Honorowe odznaczenie dla Siwego Stolema, czyli najstarszego uczestnika Maczugi Stolema otrzymał w tym roku pan Władysław Sienkiewicz, zaś tytuł Młodego Stolema, czyli najmłodszego uczestnika, przypadł Piotrkowi Leśniewskiemu, który 12-kilometrową trasę Małego Stolema przejechał w wózku.

Maczuga Stolema 2021 3Wstępne wyniki uczestników Maczugi Stolema 2021:

DUŻY STOLEM (TP50)
ŚREDNI STOLEM (TP25)
MAŁY STOLEM (TP12)
ROWEROWY STOLEM (TR100)
ROWEROWY STOLEM (TR50)

Dziękujemy za Wasz entuzjazm, zaangażowanie, chęć walki z trudnościami terenu i własnym zmęczeniem. Bez Was tej imprezy by nie było. Cieszymy się, że jesteście z nami, zapraszacie swoich znajomych i pokazujecie im, że można ciekawie i aktywnie spędzić czas!

Jako organizatorzy chcielibyśmy też serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy dołożyli starań by ta impreza się odbyła:

Dziękujemy Gminie Główczyce i Pani Wójt Danucie May za finansowanie i dobry klimat dla organizacji tej imprezy.

Dziękujemy za Honorowy Patronat i wsparcie finansowe Marszałkowi Województwa Pomorskiego, Panu Mieczysławowi Struk, zaś za patronat medialny Radio Fama oraz portalowi Slupski24.pl.

Za wytyczenie tras, przejechanie i przejście pieszo setek kilometrów w celu rozmieszczenia punktów kontrolnych, a także pracę w bazie rajdu wielkie podziękowania należą się sędziemu głównemu naszej imprezy Piotrowi Grabaszewskiemu! Był on równocześnie budowniczym tras Małego i Średniego Stolema oraz obu tras Rowerowych. Podziękowania dla Tomasza Wiktorzaka za stworzenie trasy Dużego Stolema - to dzięki niemu było tak trudno, ale równocześnie tak ciekawie!

Wielkie podziękowania dla pracownic i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach za pracę włożoną w organizację imprezy oraz działania w bazie rajdu i na jego zapleczu. Dziękujemy dyrektorowi Andrzejowi Godniczowi za udostępnienie szkoły w Stowięcinie oraz pracownikom obsługi za pomoc przy naszych działaniach.

Dziękujemy pracownicom świetlic za obecność na dwóch punktach odżywczych (pod Górzynem i Olszewkiem). Dziękujemy Pani Izie Zielińskiej i mieszkańcom sołectwa Skórowo za wspaniały punkt odżywczy i świetną atmosferę, którą uwielbiamy. Specjalne podziękowania dla pani Ani z GOK-u za pyszne spaghetti i ciasta oraz pani Ewie ze Stowięcina za świetne chleby

Szczególne podziękowania przesyłamy firmie Domtel Sport za wypożyczenie zegara oraz firmie Sport Turystyka ze Słupska za wykonanie pucharów.

W imieniu dzieci radosne uśmiechy wysyłamy do Łeba Parku Dinozaurów, Labiryntu w Łebie, Crazy Parku w Łebie, Farmy Alexa w Charbrowie oraz Twierdzy Ustka - przekazane nam wejściówki trafiły w dobre ręce.

Dziękujemy za wsparcie finansowe i fantowe Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Główczycach oraz Nadleśnictwu Damnica. Nadleśnictwu Damnica i Nadleśnictwu Łupawa dziękujemy za udostępnienie lasów do zorganizowania naszej imprezy. Dziękujemy pracownikom Hodowli Pstrągów w Rzechcinie za zgodę na przejście przez posesję.

Dziękujemy Wam wszystkim i do zobaczenia za rok!

Maczuga Stolema 2021 1Maczuga Stolema 2021 4Maczuga Stolema 2021 7

 

Galeria zdjęć: Start wszystkich tras
Galeria zdjęć: Na trasie i w punktach odżywczych
Galeria zdjęć: Na mecie

ORGANIZATOR RAJDU

Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates