V Pieszy Rajd na Orientację Maczuga Stolema

126 sierpnia odbyła się jubileuszowa V edycja Pieszego Rajdu na Orientację Maczuga Stolema. W tym roku na trzech trasach: najdłuższej 50-cio kilometrowej (Duży Stolem), zaliczanej do Pucharu Polski w Pieszych Marszach na Orientację, średniej 25-kilometrowej (Średni Stolem), oraz krótkiej trasie Małego Stolema o długości ok. 13,5 kilometrów w rywalizacji wzięło udział łącznie 113 osób.

Wszystkie trasy miały swój początek na terenie szkoły w Pobłociu - osoby startujące na najdłuższej trasie wyruszyły punktualnie o 7:00, zaś zawodnicy tras 25-cio i 12-kilometrowej wybiegli z linii startu tuż po 9:00. 

Zawziętej rywalizacji w sobotę 26-go sierpnia sprzyjała zarówno pogoda jak i nastroje uczestników. Wszystkie trasy wymagały od uczestników zarówno dobrej kondycji, jak i koncentracji potrzebnej na odnalezienie 2punktów kontrolnych i odnalezienie właściwych ścieżek w gąszczu lasów i dróg okalających malownicze tereny Pobłocia. Budowniczy trasy, Piotr Grabaszewski, jak zawsze zadbał o odpowiedni poziom trudności i gdyby nie usytułowany w Wolinii punkt żywieniowy, gdzie na zmęczonych biegaczy i piechurów czekały energetyczne przekąski - kto wie, czy wszyscy wyszliby z tego cało!

W czasie kiedy piechurzy Maczugi Stolema zmagali się z kolejnymi wyzwaniami, w bazie zawodów już czekaliśmy z pysznym, ciepłym posiłkiem na uczestników poszczególnych tras. I tak pierwsze rodzinne teamy z trasy TP 12 pojawiły się na mecie około 11-tej. Zaledwie 2 godziny 9 min 30 sekund - tyle wystarczyło drużynie w składzie Jacek i Wiktoria Wąsiccy na pokonanie trasy. Dosłownie "tuż po" - bo 2 sekundy po nich przybiegli Tomasz i Kajetan Kosiccy, a na trzeciej pozycji uplasowała się drużyna 3 osobowa: Aneta Górska - Kobylska, Maciej i Lena Kobylscy z czasem 2:53:30.

Nieco dłużej zajęło pokonanie trasy Średniego Stolema. Na trasie znajdowało się 11 punktów kontrolnych i odnalezienie wszystkich było nie lada wyzwaniem. Pierwszym, któremu udało się zaliczyć je wszystkie i powrócić na metę całym i zdrowym okazał się Daniel Leśniewski (z czasem 3:51:45), popełnił jednak poważny błąd. Z rozpędu na karcie podbił punkt stowarzyszony, czyli mylnie zaznaczony w pobliżu punktu właściwego, co dało mu pół godziny kary (i ostateczny czas 04:21:45). Ten błąd wykorzystał Romuald Miszewski, który przybywając na metę drugi z czasem 03:53:05 przez błąd kolegi stanął na pierwszym miejscu podium. Daniela Leśniewskiego czekało nerwowe pół godziny, w trakcie którego liczył, że nikt więcej nie wejdzie na metę. Niebawem po upływie 30-minutowej kary, z czasem 04:28:00 przekroczył linię mety Robert Skorupski plasując się tym samym na trzecim miejscu podium.

4Na 50-cio kilometrowej trasie Dużego Stolema rywalizacja była najbardziej zacięta. Do startu stanęło 14 osób. Wśród nich była Pani Dominika Sobolewska-Gola, która jako jedyna przedstawicielka płci pięknej w tym dystansie została uhnorowana dyplomem i odznaczeniem dla "Stolema na szpilkach". 17 punktów kontrolnych czekało na odnalezienie wśród dróg i bezdroży gminy Główczyce. Punkt żywieniowy w Wolinii ratował siły wykończonych zawodników. Po 7 godzinach na mecie pojawił się zwycięzca - Karol Gostomczyk, który pokonał trasę w rekordowym czasie 07:12:30 , wyprzedzając o ponad godzinę zdobywcę srebrnego trofeum, Michała Czacharowskiego (czas przejścia 08:36:10). Na trzeciej pozycji na podium stanął Paweł Pruszkowski z wynikiem 09:14:50 .

Honorowe odznaczenie dla Siwego Stolema, czyli najstarszego uczestnika Maczugi Stolema dostała w tym roku pani Teresa Choma, zaś statuetką dla najmłodszego uczestnika odebrał Mieszko Włodarski.

Pełne wyniki uczestników Maczugi Stolema na wszystkich trasach (TP12, TP25 i TP50) dostępne są na stronie pod linkiem

Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Mieczysława Struka, Marszałka województwa Pomorskiego.
Patronatu medialnego udzielił nam portal pomorskie.eu, trójmiasto.pl, Gazeta Kaszubska oraz Radio Fama.
Sponsorami V edycji Pieszego Rajdu na Orientację Maczuga Stolema byli: Nadleśnictwo Damnica (wsparcie finansowe, udostępnienie lasów, gadżety, wsparcie merytoryczne), Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (wsparcie finansowe), Domtel-Sport (pomiar czasu), prak rozrywki Łeba Park Dinozaurów(darmowe wejściówki), sklep Sport -Turystyka ze Słupska (dofinansowanie pucharów), Twierdza Ustka (darmowe wejściówki) oraz Hotel Łeba (vouchery do SPA).
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach, a całość odbyła się na terenie Zespołu Szkół w Pobłociu - serdecznie dziękujemy pracownikom obu instytucji za zaangażowanie i pracę przy imprezie.

Dziękujemy wszystkim wspierającym oraz uczestnikom tegorocznej Maczugi Stolema!

Dla nas była to wyjątkowa, V edycja, mamy nadzieję, że bawiliście się dobrze  i za rok spotkamy się znowu! Do zobaczenia na VI edycji Pieszego Rajdu na Orientację Maczuga Stolema!

 

3 5 7 

Galeria zdjęć - na trasie V Maczugi Stolema

Galeria zdjęć - w bazie rajdu

ORGANIZATOR RAJDU

Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates