Maczuga Stolema 2016 już za nami

toZa nami czwarta już edycja Pieszego Rajdu na Orientację - Maczuga Stolema. Przygotowując tegoroczny rajd staraliśmy się zaskoczyć Was nowymi wyzwaniami i dostosować trasy do potrzeb znanych nam już grup uczestników. Przygotowaliśmy trzy trasy o różnych długościach i stopniu trudności. Mamy nadzieję, że udało się sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających, a uczestnicy tegorocznej Maczugi Stolema czują się wystarczająco zmęczeni i usatysfakcjonowani uczestnictwem w zmaganiach.

W chwili odpoczynku, między przygotowaniami do następnych rajdów, wieczorem przy herbacie lub kawie, ostatniego dnia wakacji - zapraszamy zarówno zawodników, jak i wszystkich amatorów Pieszych Rajdów na Orientację do przeczytania i obejrzenia krótkiej relacji z Maczugi Stolema 2016. 

 

Maczuga Stolema 2016 przed startem 6

W tym roku dużą odmianą w koncepcji rajdu była zmiana miejsca startu. Aby zapobiec rutynie, ale też zmienić nieco krajobraz pokonywanych tras, Maczuga Stolema 2016 wystartowała ze Stowięcina. Malownicza miejscowość położona 9 kilometrów od Główczyc na jeden dzień stała się ośrodkiem sportowej rywalizacji, wokół którego wytyczone zostały 3 trasy Pieszego Rajdu na Orientację. Na każdej z tras usytułowane były punkty orientacyjne z lampionami, które uczestnicy musieli znaleźć w jak najkrótszym czasie i potwierdzić zaznaczając na Karcie Trasy zaliczenie kolejnego "etapu". I tak, kolejno: na trasie Dużego Stolema liczącej 50 km. czekało 19 punktów kontrolnych, na 23-kilometrowej trasie biegowej Szybkiego Stolema było ich 16, a na rodzinnej, 10-kilometrowej trasie Małego Stolema należało odnależć 10 miejsc z ukrytymi lampionami lub zadaniami do wykonania. Wszystkie trasy zostały opracowane przez Piotra Grabaszewskiego, który już drugi rok wspomaga nas przy planowaniu  tras Maczugi Stolema pełniąc równocześnie rolę sędziego zawodów. 

 

Najdłuższa trasa, Duży Stolem, liczyła 50 km. i do rywalizacji stanęli na niej zawodnicy mający już w większości doświadczenie w tego typu zawodach. Choć nie zabrakło i śmiałków, po raz pierwszy porywających się na tak ambitne wyzwanie. Była wśród nich między innymi Joanna Borzymowska, zdobywczyni specjalnej nagrody dla najszybszej kobiety na tej trasie, czyli Stolema na Szpilkach. Jako jedyna kobieta na trasie Dużego Stolema pokonała całość trasy na długo przed zakończeniem obowiązującego limitu 12 godzin. Brawo za odwagę i godne reprezentowanie płci pięknej! Z panów jako pierwszy, z czasem 06h. 50m. 08s. przybiegł Łukasz Romanowski, na drugim miejscu był Maciej Piotrowicz z czasem 06h. 57m.40s. Jako trzeci na mecie pojawił się Mariusz Czajka, któremu pokonanie trasy zajęło 07h. 20m. 53s.

Maczuga Stolema meta 16Pokonanie trasy biegowej tzw. Szybkiego Stolema wymagało nie tylko umiejętności czytania mapy i korzystania z kompasu, ale i całkiem niezłej kondycji - szczególnie u zawodników pokonujących ją niemal w całości biegiem, tak jak zdobywcy pierwszych trzech miejsc! Jacek Wąsicki, zdobywca pierwszego miejsca przybiegł dokładnie po 03h. 03m. 51s. Zdobywcom drugiego miejsca na podium - ex aequo Sławomirowi Ćwirko i Robertowi Skorupskiemu, wystarczyo 3h. 20m. 40s., a niedługo po nich przybiegł Krzysztof Jaworski osiągając wynik 03h. 35m. 00s. Gratulacje!

Trasa Małego Stolema została w tym roku zadedykowana w szczególności rodzinom z dziećmi oraz osobom, które chciały po raz pierwszy poznać smak Pieszych Rajdów na Orientację. Na blisko 12 kilometrowej trasie młodsi i starsi uczestnicy poznawali tajniki udziału w takich imprezach, zdobywając pierwsze szlify przyszłych maratończyków. Wśród uczestników byli też biegacze, którzy jako pierwsi dobiegli z powrotem do Stowięcina. Na samej górze podium stanęli, znów ex aequo, Zbigniew Nowacki pokonując trasę w 56m. 41s. oraz Wiesław Kozioł, tuż za nimi przybiegł Romuald Miszewski (wynik 57m. 06s.), natomiast na trzeciej pozycji ulpasowała się grupa Łasice MroQ w składzie Paweł Chudziński iMaczuga Stolema 2016 przed startem 61 Joanna Smulczak, oboje pojawili się na mecie po 01h. 04m. 51s. po wyruszeniu ze startu. Na trasie Małego Slolema startowali w tym roku zdobywcy naszych nagród specjalnych - Siwego Stolema dla najstarszego uczestnika Rajdu i Młodego Stolema dla najmłodszego śmiałka. Pierwszą z wymienionych nagród dostał laureat drugiego miejsca - pan Romuald Miszewski, najmłodzą uczestniczką okazała się Lena Kobylska. Ciekawostką jest, że zarówno najstarszy jak i najmłodszy tegoroczny Stolem obchodzą urodziny tego samego dnia!

Na mecie na wszystkich zmęczonych piechurów i biegaczy czekał przygotowany obiad. W trakcie rajdu sił dodawały posiłki na Punktach Odżywczych, między innymi pyszne ciasta przygotowane przez pracownice świetlic wiejskich i Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach. Ostatni uczestnicy przybyli na metę około godziny 20:00 kończąc tym samym sportową rywalizacje tego pełnego wyzwań i niespodzianek dnia. Wszystkich uczestników prosimy o  opinie i relację z uczestnictwa w zawodach, jesteśmy bardzo ciekawi Waszych wrażeń! Zapraszamy do śledzenia facebookowego profilu Maczugi Stolema przez cały rok. Przed nami we wrześniu szkolna powtórka trasy rajdu, a już za rok, kolejna V, jubileuszowa edcja, z pewnością jeszcze bardziej zaskakująca niż poprzednie!

Komplet wyników ze wszystkich tras można sprawdzić pod linkiem

 

Maczuga Stolema 2016 przed startem 8 Maczuga Stolema 2016 przed startem 15 Maczuga Stolema meta 15 

 

Maczuga Stolema meta 72

 

 

Pełną galerię zdjęć można zobaczyć TU

ORGANIZATOR RAJDU

Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates