Noc sów w GOK Główczyce

noc sow 4W sobotę, 11 kwietnia miłośnicy nocnych łowców - sów mogli uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w ramach IV Ogólnopolskiej Nocy Sów, która w Główczycach organizowana była po raz pierwszy. Zarówno na dzieci jak i dorosłych czekała moc atrakcji.

Spotkanie poprowadziła Michalina Pączkowska, reprezentująca Stowarzyszenie Ptaki Polskie, która przywiozła na spotkanie cztery wypchane sowy oraz wiele materiałów promocyjnych i nagrań. Zebrani mogli dowiedzieć się o zwyczajach i życiu sów, zarówno od prowadzącej jak i z wyświetlonego filmu "Sowy Polskie". Następnie młodzi uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę odpowiadając na pytania prowadzącej np. czym jest szlara czy wyplówka, albo jak nazywa się najmniejsza i największa polska sowa. Na wszystkich czekały dyplomy oraz piękne publikacje książkowe ufundowane przez Nadleśnictwo Damnica.

Po uzupełnieniu wiedzy byliśmy gotowi, by szukać sów w terenie. Wiemy, że w naszej okolicy pojawiają się puszczyki i pójdźki i te właśnie ptaki próbowaliśmy wywołać. Niestety kilkukrotne próby zarówno w parku pałacowym jak i przy rzece nie przyniosły rezultatu. Sowy milczały, lub, jak stwierdziła nasza przewodniczka, już wyleciały na łowy. Nocny spacer i rozmowy o sowach w terenie podsumowaliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach, gdzie wszyscy uczestnicy pokrzepili się bigosem. To na pewno nie ostatnie spotkanie, na którym będziemy starali się szerzyć wiedzę o tych rzadkich i pięknych ptakach.

noc sow 1

noc sow 2