Finał Szlachetnej Paczki w Słupsku i gminie Główczyce

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 42 20141215 1837508342Już tylko kilka minut, już za chwilę nadejdzie pierwszy darczyńca? Od godziny 7 rano, 13 grudnia, w sobotę w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 7 przy ulicy Kilińskiego trwały gorączkowe przygotowania. Trzeba było przysposobić salę na przyjęcie gości ? najważniejszych gości, takich, którzy otworzyli swoje serca i odpowiedzieli na potrzeby rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Nasz Lider ? Paweł Żmuda - od wczesnych godzin rannych czuwał nad wszystkim, zarażając wolontariuszy swoim entuzjazmem oraz wiarą w to, że wszystko się uda. Służył radą, pomocą i dobrym humorem, którego mu nie zabrakło przez te dwa dni intensywnej pracy.


Wszystkich Wolontariuszy Szlachetnej Paczki, czyli SuperW zebrała się szczęśliwa (nie, nie pechowa) trzynastka. Pomagało nam jeszcze dwóch kierowców ? pan Grzesiu ? członek i założyciel zespołu ?Ilusion? oraz Pan Irek, którzy przez dwa weekendowe dni rozwozili paczki do potrzebujących rodzin.

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 8 20141215 1356101143Największe emocje rozpoczęły się w sobotę około godziny 9, gdy zaczęli nas odwiedzać pierwsi Darczyńcy, a my, poubierani w czerwone koszulki z logo Szlachetnej Paczki oraz w mikołajkowe czapki zaczęliśmy przynosić paczki do magazynu i rozmawiać z darczyńcami. Ileż to emocji! Każdy człowiek przecież to osobna historia, każde spotkanie to okazja do podzielenia się uśmiechem, doświadczeniem życia, relacją z chwil przygotowywania paczek. Na darczyńców czekała kawa, herbata, gorąca czekolada, prezenty od rodzin, ale przede wszystkim świąteczna już atmosfera, którą udało nam się w magazynie stworzyć. Na pewno przyczynili się do tego nasz prywatny Mikołaj i Elf ? Przemysław Piepka oraz Przemysław Kowalczyk.

Nasze poczynania były nagrywane ( często z ukrytej kamery) przez Wojciecha Szostaka, który również przygotował dwa cudowne filmiki stanowiące krótką relację z naszych działań. Ależ tempo mamy na tych filmikach! W rzeczywistości było tylko troszkę spokojniej, gdyż w każdym momencie coś się działo ? a to przyjeżdżali darczyńcy, a to część wolontariuszy wyjeżdżała do rodzin, a to ktoś wracał i dzielił się wrażeniami. W międzyczasie trzeba było popakować jeszcze paczki, które dostarczyli niezależni darczyńcy?Po prostu pozytywne szaleństwo. W pewnym momencie przyjechała wielka srebrna lodówka. Wow! Potem szafka i kanapa! I ponad trzy setki innych, pięknie zapakowanych paczek, oznaczonych kodami rodzin.

Jednak najpiękniejsze chwile przeżywaliśmy odwiedzając rodziny, obserwując ich reakcje. Najbardziej ucieszone były dzieci, które z wielką radością rozrywały papier, chcąc szybko zobaczyć, co kryje się wewnątrz kartonów. Inaczej reagowali dorośli ? łzy w oczach, wymowne milczenie, uścisk, który wypływał z wielkiego wzruszenia? Nie sposób opisać reakcji niektórych na okazaną pomoc. Zdarzały się również pytania o to, czy w przyszłym roku można zostać wolontariuszem i jakoś pomóc innym rodzinom.

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 88 20141215 1288074355Chyba najlepiej podsumował nasze starania pan Grzesiu ? ?Zobaczyć uśmiech na twarzy dziecka, sprawić, że choć na chwilę zapomni o ciężkiej sytuacji, w jakiej się znajduje ? to cały sens pomagania ludziom?.

W ciągu dwóch dni pracy dla 24 rodzin objętych pomocą Darczyńcy przygotowali ponad 320 paczek, które następnie Wolontariusze rozwieźli do potrzebujących rodzin. Łącznie w tworzenie paczek dla rejonu Słupsk-Główczyce włączyło się ponad 1200 osób (w tym szkoły, urzędy, zakłady pracy, całe rodziny i grupy znajomych), a łączną wartość pomocy trudno oszacować ? na pewno było to ponad 30 tys. złotych.

 

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli którzy zaangażowali się w tą akcję

1. Darczyńcom i osobom przygotowującym paczki ? bez Waszego poświęcenia i chęci pomocy nie bylibyśmy w stanie pomóc tym wszystkim rodzinom. My, wolontariusze, byliśmy przekaźnikiem dobra, między konkretnymi ludźmi, między Darczyńcami a potrzebującymi rodzinami:)

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 4 20141215 16859982102. Wolontariuszom SuperW, gdyż sam finał to tylko zwieńczenie ich pracy. Wcześniej były dwa miesiące wytężonych przygotowań ? odwiedzin u potrzebujących rodzin i rozmów z nimi, które poprzedzały decyzję o włączeniu do pomocy Szlachetnej Paczki; mozolne pisanie opisów tak, by Darczyńca poznał historię każdej rodziny i jej najpilniejsze potrzeby; poszukiwanie brakujących Darczyńców i pomoc w kompletowaniu prezentów, aż wreszcie dwa dni wytężonej pracy w finał, tak by wszystkie paczki dotarły na czas do potrzebujących rodzin.

3. Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 7 oraz Stowarzyszeniu Siódemka, dzięki którym magazyn mogliśmy urządzić w centrum miasta, w miłej świątecznej atmosferze przyjąć Darczyńców i przechować ich podarunki do czasu dostarczenia ich do rodzin.

4. Kierowcom oraz dodatkowym wolontariuszom, którzy na czas finału dołączyli do naszego zespołu pomagając nam w całej pozytywnej inicjatywie, a także osobom które wspierały nas w domach poprzez przygotowanie ozdób lub upieczenie ciast.

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 15 20141215 13543596285. Naszej koordynatorce Dance Piastowskiej, a także Szlachetnej Paczce z Pucka oraz z Ustki i Kępic, które wsparły naszą pracę i działania, które podejmowaliśmy... bo warto mnożyć dobrą energię. Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w organizację ogólnopolskiej Szlachetnej Paczki, którzy wspierali nasz oddział i pomagali nam, gdy tego potrzebowaliśmy.

6. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku, życzliwym mediom, szkołom, urzędom, wspólnotom kościelnym i organizacjom, które pomogły nagłośnić akcję i zachęcić do włączenia się w akcję pomocy ludzi dobrej woli, często przy okazji podpowiadając gdzie znajdziemy rodziny bohatersko walczące z przeciwnościami losu. Bez Was nie byliśmy w stanie dotrzeć do tych, dla których pomoc może być impulsem do zmiany swojego życia, do powstania z kolan i do walki o lepszy los.

7. Wszystkim, którzy wsparli Szlachetną Paczkę w każdy inny sposób. Bo pomagać można na różne sposoby, przez cały czas. Sprawdź jak możesz pomóc


Finał Szlachetnej Paczki w liczbach

 

Szlachetna Paczka w filmiku Wojciecha Szostaka cz. 1

 

Szlachetna Paczka w filmiku Wojciecha Szostaka cz. 2

 

Tak wizytę u jednej z rodzin wspomina Wolontariuszka SuperW Alina:

Z samego rana zwarta i gotowa ekipa wolontariuszy, uzbrojona w zapakowane z ogromną starannością paczki, zapukała do mieszkania Rodziny pani Bogusławy. Jednym z wolontariuszy był charyzmatyczny i niepozbawiony humoru, ?Koszałek Opałek?, który, zaraz po wejściu do środka, wręczył wyjątkowy prezent, ogromnego cukierka, najmłodszemu z jego mieszkańcowi, 3-letniemu Sebastianowi. Cukierek był tak duży i ciężki, że mama musiała mu pomóc go wnieść do pokoju. W środku pakunku znajdowały się przeróżne zabawki: maskotki, samochodziki, klocki. Radości nie było końca! Chłopiec z wdzięczności podbiegł do Koszałka, przytulił się do niego i coś mu szepnął na ucho. Sądzę, że w tym momencie, płynące strużką łezki z oczu dziecka, tak małego i niewinnego, będą smakowały, jak prawdziwe szczęście.

Piątka, niezwykle kochanych dzieciaczków, tak rzadko otrzymuje prezenty, że nie umieli w wylewny sposób okazać, jak bardzo są szczęśliwi, ale wystarczyło spojrzeć na cisnące się w tych małych i niewinnych oczkach łzy, żeby stwierdzić, że tak niewielki gest ze strony darczyńców, może wywołać potok łzawych perełek płynących z oczu. Przyznaję, wzruszenie, i to bardzo widoczne, udzieliło się wszystkim.

Podobne emocje można było wyczytać z twarzy pozostałych domowników. Weronika otrzymała wymarzoną przez siebie od dawna lalkę Syrenkę firmy Matell. Dziewczynka była tak wzruszona, że nie mogła z nami rozmawiać. Przytuliła lalkę mocno do siebie i nikomu nie chciała jej pokazać. Podobnie jej siostra Monika. Dla niej przygotowano inną lalkę. Nie spodziewała się takiego prezentu. Jej wzruszenie było podobne do wzruszenia siostry. Największą niespodzianką dla całej rodziny było piętrowe łóżko. Pani Bogusława ze wzruszenia powtarzała ciągle "super, super?". Była bardzo szczęśliwa. Dzieci z zachwytu, z zabawkami pod pachą, skakały z okrzykami szczęścia. Dla takich chwil warto żyć!

 

Do zobaczenia za rok!

 

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 47 20141215 1426422272

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 83 20141215 1289640583

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 113 20141215 1057368425

 

 

 

 

 

 

 

 

 

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 123 20141215 1556488384

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 81 20141215 1160637125

szlachetna paczka supsk-gowczyce 13-14 grudnia 2014 r 15 20141215 1354359628

 

 

 

 

 

 

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć z finału Szlachetnej Paczki Rejonu Słupsk-Główczyce (130 zdjęć)

 


 

Tekst: Mirosława Lemanczyk,  Alina Jasiocha, Paweł Żmuda, zdjęcia: Wolontariusze SuperW

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


bannery maczuga 2023 02

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates