Gminne Święto Plonów w Główczycach

IMG 5090W niedzielę 7 września 2014 roku rolnicy z gminy Główczyce świętowali zakończenie tegorocznych żniw. Mimo upływu czasu istotą dożynek pozostało dziękczynienie za plony, radość z owoców ziemi i pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji i chleba.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji rolników sprawowana w kościele w Główczycach przez proboszcza ks. Grzegorza Stępniaka, który pobłogosławił rolników i ich tegoroczne zbiory.

Następnie barwny korowód, przy dźwiękach orkiestry dętej ze Sławna przemaszerował ulicami Główczyc na stadion sportowy. Na barwnie udekorowanej i przystrojonej w dożynkowe akcenty scenie uroczystego otwarcia święta plonów dokonała Pani Wójt Gminy ? Teresa Florkowska. W swoim wystąpieniu Pani Wójt zwróciła się w szczególności do rolników i ich rodzin ze słowami podziękowania za trud codziennej pracy na roli oraz życzeniami by nikomu tego chleba nie zabrakło na domowym stole.  W krótkich przemówieniach wystąpili zaproszeni goście: starosta Powiatu Słupskiego ? Sławomir Ziemianowicz oraz członek zarządu województwa pomorskiego Czesław Elzanowski.

IMG 5149Podziękowania za trud codziennej pracy na roli otrzymali wyróżniający się rolnicy z gminy:
- Państwo Danuta i Stanisław Jasnoch
- Państwo Henryka i Maciej Maron
- Państwo Irena i Jarosław Pospieszni
- Państwo Maria i Piotr Ściubłowie
- Państwo Mirosław i Joanna Zabiegli
Nagrodę Ministra Rolnictwa ?Zasłużony dla rolnictwa? otrzymał Pan Zbigniew Kitowski.

Następnie starostowie gminnych dożynek Państwo Małgorzata i Zenon Gola z Żelkowa przekazali Pani Wójt symboliczny chleb dożynkowy wypiekany z tegorocznych zbiorów. W dalszej części uroczystości odbyła się część artystyczna. Na scenie pojawiły się m.in. Zespół Ludowy Klęcinianki, zespół Kaszubianka, grupa dzieci Black Dance z Rzuszcz oraz wokaliści i grupa breakdance ćwiczący w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach. Swój program artystyczny zaprezentował także Klub Wolontariusza AMICUS, który tradycyjnie zorganizował też gry i zabawy dla dzieci. 

IMG 5326Na płycie stadionu odbył się bardzo emocjonujący konkurs na Sołtysa Roku 2014. W konkursie udział wzięło 9 sołectw: Będziechowo, Choćmirówko, Główczyce, Gorzyno, Klęcino, Rumsko, Skórzyno, Wielka Wieś oraz Żelkowo. Zgodnie z regulaminem sołtys wraz z pomocnikiem ? mieszkańcem sołectwa płci przeciwnej wystartowali w 4 konkurencjach.  Sołtysem Roku 2014 została Pani Wioletta Kleparska ? sołtys Żelkowa, w drużynie z Panem Adamem Gola. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody pieniężne, które wydadzą na potrzeby sołectwa.

Ważnym punktem dożynek były ogłoszenie wyników konkursu w kategorii:
- najlepsza nalewka
I miejsce ? Sołectwo Klęcino ? nalewka z aronii
II miejsce ? KGW Żelkowo ? nalewka z cytryny
III miejsce ? KGW Stowięcino ? nalewka z jałowca
Wyróżnieni: KGW Główczyce i Sołectwo Dargoleza

IMG 5075- najlepsza potrawa
I miejsce ? Sołectwo Klęcino
II miejsce ? KGW Stowięcino
III miejsce ? KGW Główczyce
Wyróżnieni: KGW Żelkowo i Sołectwo Dargoleza

- najlepsze stoisko
I miejsce ? KGW Stowięcino
II miejsce ? KGW Główczyce
III miejsce ? KGW Żelkowo
Wyróżnieni: Sołectwo Klęcino

Ustawione tuż obok sceny uwagę przyciągały po mistrzowsku wykonane wieńce dożynkowe. W kategorii wieniec dożynkowy I miejsce zajęło Sołectwo Gorzyno, które będzie reprezentowało Gminę Główczyce podczas Dożynek Wojewódzkich 14 września w Starym Polu oraz na Dożynkach Prezydenckich w Spale w dniach 20-21 września br., II miejsce KGW Stowięcino i III miejsce KGW Rumsko.

W kategorii chleb dożynkowy I miejsce zajęło Sołectwo Klęcino, II miejsce KGW Główczyce i III miejsce KGW Rumsko.

IMG 5188Podczas dożynek można było nieodpłatnie degustować potraw: bigosu, grochówki, swojskiej kiełbasy i wędlin z dziczyzny, chleba ze smalcem i ogórkiem. Nieustannie utrzymywała się też długa kolejka do loterii fantowej, w której każdy los wygrywał i miał szanse na udział w losowaniu nagród głównych m.in.: roweru, odkurzacza, mikrofalówki. Dodatkowymi atrakcjami były również: wystawa rękodzieła, stoiska promocyjne firm oraz punkty gastronomiczne.

Mnóstwo atrakcji przygotowano dla dzieci: dmuchane urządzenia zabawowe, zjeżdżalnie, trampolina, przejażdżka konno, gry i zabawy przygotowane przez Klub Wolontariusza AMICUS. Wolontariusze przygotowali również pokaz taneczny na scenie oraz popisowe fire show. Występ Iwana Komarenko w którego rolę wcielił się Krystian Sibiński zachęcił mieszkańców do tańca. Na scenie zaprezentowały się także gościnnie zespoły Maresci i Skrzaty z Cewic.

Po godz. 21-ej na scenie pojawił się zespół REDLIN Folk Music Show, których energetyczne wykonania utworów folkowych i rozrywkowych porwały publiczność do tańca. Występ z pewnością mógł podobać się zgromadzonej publiczności, przed którą ta kapela występowała po raz pierwszy. Pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna przy muzyce Zespołu FRESH były ostatnim punktem programu tegorocznych dożynek gminnych.

Przepiękne stoiska sołectw i kół gospodyń wiejskich z przygotowanymi produktami lokalnymi, bogaty program uroczystości, mnóstwo gości i słoneczna pogoda to kwintesencja tegorocznego Święta Plonów.

 

Zobacz całą galerię zdjęć z Dożynek Gminnych w Główczycach (201 zdjęć)

 

 IMG 5044IMG 5463IMG 5600

 

 


 

Tekst: Aneta Jankowska (Urząd Gminy w Główczycach), zdjęcia: Bogusław Chyła

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates