Rzeszów nad morzem czyli zabawa i nauka w jednym

Pierwsza pomoc 9Gdzie leży Rzeszów i dlaczego warto go odwiedzić? Jak udzielić pierwszej pomocy, opatrzyć ranę czy wezwać karetkę? W jaki sposób zdejmować odciski palców i przeprowadzić śledztwo detektywistyczne? Na te i wiele innych pytań odpowiadają dzieci i młodzież z Główczyc, a wszystko za sprawą wizyty studentów z Rzeszowa.

W dniach od 28 lipca do 1 sierpnia 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach przeprowadzany jest projekt wakacyjny w ramach Wolontariatu Studenckiego "Projektor" zrzeszającego studentów z całego kraju.

"Projektor - wolontariat studencki" to projekt realizowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Organizacja ta pozwala na dotarcie do dzieci zamieszkujących poza dużymi aglomeracjami miejskimi. "Do Głowczyc przybyliśmy z Rzeszowa po całodniowej podrózy pełni nadziei na owocna współpracę zarówno z dziećmi jak i dyrektorem Gok-u - mówi Dagmara Kasica, jedna z wolontariuszek. Naszą pasją, a zarazem kierunkiem studiów w ramach ktrórej przeprowadzamy zajecia jest pierwsza pomoc. Dzieci bardzo aktywnie uczęstniczyły w zajęciach, w zaskakujący sposób okazywały swoją kreatywność oraz gotowość do niesienia pomocy. Największe emocje wbudziły przyjazd karetki i zapoznanie się z jej wyposażeniem.

Pierwsza pomoc 11Przyjazd ambulansu z profesjonalnym wyposażeniem to efekt włączenia się w prowadzenie zajęć z pierwszej pomocy przez firmę MAGMED Słupsk. Kiedy dowiedziałem się o tym, że w Główczycach mają być prowadzone zajęcia dla dzieci pod hasłem "Pierwsza pomoc - to naprawdę łatwe" i miejscowy ośrodek kultury poszukuje sprzętu medycznego, m.in. manekinów, do prowadzenia zajęć od razu zgodziłem się pomóc - mówi Sławomir Kustusz, ratownik medyczny ze Słupska - W obecnych czasach każdy powinien być przygotowany do niesienia pomocy w razie wypadku. Nawet bardzo małe dzieci wzywając pogotowie i prowadząc proste czynności ratownicze mogą uratować życie poszkodowanym. Dlatego właśnie zgodziliśmy się na nasz nieodpłatny udział w zajęciach.

Dzieci miały możliwość dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy, opatrzeć rany i złamania, zabezpieczyć miejsce wypadku czy transportować chorego. Każde z nich miało możliwość wcielić się w role ratownika medycznego i nieść pierwszą pomoc poszkodowanym, pod czujnym okiem doświadczonych ratowników. Na zakończenie zajęć przyszedł czas na zwiedzanie ambulansu i zapoznanie się ze sprzętem w nim przewożonym.

Pierwsza pomoc 64Oprócz zajęć z pierwszej pomocy odbyły się również zajęcia zapoznawcze i animacyjne, podczas których dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o podkarpaciu oraz nauczyły nowych tańców i zabaw ruchowych. W środę przyjdzie czas na zabawę w małych detektywów, tropienie śladów i poszlak (w bardzo prosty sposób, domowymi metodami), a na czwartek zaplanowane są zajęcia będące cyklem gier sportowych i zabaw terenowych. Piątek natomiast to czas na zajęcia fotograficzne połączone z sesją zdjęciową i podsumowanie tygodnia zajęć z wolontariuszami z Rzeszowa.

W trakcie zajęć wolontariusze znajdują czas także na zabawę. Nasi mali podopieczni zaskakuja nas swoja otwartością na poznawanie nowych zagadnień i chęcią do współpracy. Projekt przebiega w bardzo miłej atmosferze pozbawionej jakichkolwiek barier we wzajemnych kontaktach i z dnia na dzień bawimy się coraz lepiej. - powiedziała nam Dagmara.

 

Pierwsza pomoc 1Pierwsza pomoc 16Pierwsza pomoc 19

 

Pierwsza pomoc 21Pierwsza pomoc 23Pierwsza pomoc 35

 

Pierwsza pomoc 37Pierwsza pomoc 38Pierwsza pomoc 44

 

Pierwsza pomoc 51Pierwsza pomoc 52Pierwsza pomoc 53

 

Pierwsza pomoc 57Pierwsza pomoc 58Pierwsza pomoc 61

 

 

 


 

 

Tekst i zdjęcia: GOK Główczyce

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates