Klęcinianki wystąpiły podczas Nocy Muzeów w Koszalinie!

Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 12Zespół Ludowy "Klęcinianki" miał okazję zaprezentować swój program "Wesela Kurpiowskiego" podczas Nocy Muzeów w Koszalinie. Inicjatorem całej imprezy jest Archiwum Państwowe w Koszalinie, które zaprosiło nasz zespół do występu podczas finału imprezy który miał miejsce 17 maja na dziedzińcu Archiwum

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z występu Klęcinianek.

Jak co roku, Archiwum Państwowe w Koszalinie, przyłączyło się do Europejskiej Nocy Muzeów, w dniu 17 maja br. Tegoroczna impreza zatytułowana była ?Ale wiocha, czyli wsi spokojna, wsi wesoła??.

Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 3Tradycyjnie odbyło się zwiedzanie magazynów archiwalnych wraz z archiwistami w roli przewodników oraz okolicznościowych wystaw i prezentacji źródeł historycznych pt. ?Wsi spokojna, wsi wesoła w dokumencie archiwalnym?. Tegoroczna tematyka rozwinięta zostanie także w przygotowanych specjalnie na tą okazję wydarzeniach towarzyszących.

W ramach festynu przewidziane były m.in. występy zespołów ludowych i śpiewaczych, pokazy łucznictwa myśliwskiego, warsztaty i pokazy garncarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie, przędzenia wełny, warsztaty serowarskie, pokaz wyrobu masła, pieczenia chleba, kowalstwa. Dzieci zapraszamy na spektakl lalkowy pt. ?Legenda o zbójach z Góry Chełmskiej na wesoło?. Głównym punktem programu była inscenizację Wesela Kurpiowskiego wykonaniu amatorskiego zespołu Klęcinianki z gminy Główczyce. W programie przewidziane były także atrakcje ze skrzyni folklorem malowanej, w tym prezentację strojów ludowych, scenki rodzajowe, śpiewanie piosenek i przyśpiewek ludowych, gry i zabawy ludowe.

Festyn zakończyła o godz. 23.00 parada z przytupem w rytm staropolskiego poloneza. Przejście tanecznym krokiem trasą z dziedzińca Archiwum na dziedziniec Muzeum w Koszalinie uwieńczone zostało pokazem ognia w wykonaniu grupy JumpFire. Zachęcamy do obejrzenia całej galerii zdjęć z imprezy dostępnej na stronie fotografa Adama Kaźmierskiego.

Dziękujemy dyrektor Archiwum Państwowemu w Koszalinie, Pani Joannie Chojeckiej za zaproszenie oraz zorganizowanie tego wyjazdu.

Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 1Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 2Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 4

Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 5Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 6Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 8

Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 9Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 10Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 11

Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 12Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 13Wesele Kurpiowskie w Koszalinie 14