Powiatowy Turniej KGW w Jezierzycach: Gospodynie ze Stowięcina najpiękniej zatańczyły!

IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach 5W sobotę, 15 lutego w Jezierzycach odbył się IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, w którym gminę Główczyce reprezentowały Panie ze Stowięcina. Zdaniem jurorów to właśnie one najpiękniej zatańczyły wybrany ludowy taniec polski - krakowiaka.

W tegorocznym turnieju wzięło udział dziewięć kół z terenu powiatu słupskiego, a tytul Grand Prix wywalczyło KGW z Kobylnicy.

IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach 1Panie prezentowały swoje umiejętności w pięciu konkurencjach: kulinarnej, pokazu mody letniej z elementami ludowymi, tańcu ludowym, piosence o swojej miejscowości i tablicy przedstawiającej wydarzenie roku w kole. Właśnie w kategorii tablicy Panie ze Stowięcina triumfowały w zeszłym roku wygrywając tę konkurencję. W tym roku postanowiły przybliżyć publiczności dość obszerne wydarzenie, którym było świętowanie jubileuszu pięciolecia istnienia ich koła. Był więc tort ze świeczką na szczycie, było podsumowanie prac i działań zeszłorocznych oraz laurów, które w tym czasie udało im się zdobyć.

W kategorii kulinarnej Panie przygotowały ciasto marchwiowe, którym częstowały zarówno jurorów, jak i zgromadzoną publiczność. Przy bogato zastawionym stoisku gminy Główczyce można było także spróbować pieczonego prosiaka, ciast, owoców, a także cukierniczego majstersztyku - grzybów wykonanych z ciasta i kremu. Na stoisku pojawiły się także wyroby koronczarskie i szydełkowe, liczne przetwory i weki, nie mogło zabraknąć także nalewek domowej roboty. Licznie odwiedzający stoisko widzowie jak i oficjele mogli także zapoznać się z materiałami promocyjnymi gminy: przewodnikami po gminie Główczyce oraz książkami zawierającymi wspomnienia seniorów.

IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach 3Pokaz mody letniej to popis umiejętności szydełkowych Pań ze Stowięcina. Zarówno parasolka jak i liczne elementy stroju zostały wykonane z białej muliny szydełkowej tworząc bardzo ciekawy efekt. Piosenka o miejscowości to z kolei znany utwór Andrzeja Rosiewicza "Pytasz mnie", przerobiony przez Panie z koła na potrzeby występu na turnieju.

Największym, jak się okazało, atutem KGW Stowięcino, który zyskał uznanie jurorów był taniec ludowy - Panie z koła zaprezentowały tradycyjnego krakowiaka. Zarówno ciekawy układ taneczny, motyw tańcac ze wstążkami, jak i sam tytułowy Krakowiak, w którego rolę wcieliła się przewodnicząca koła, Pani Ewa Piepka, wywarł duże wrażenie na publiczności i oceniających. W tej kategorii Panie okazały się bezkonkurencyjne zdobywając pierwsze miejsce. W pozostałych kategoriach triumfowały: KGW z Warcina w kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze, KGW z Objazdy w kategorii wydarzenie roku w kole - fotoreportaż, KGW z Damnicy w kategorii piosenka o mojej okolicy oraz KGW z Kobylnicy w kategorii sztuka ludowa w modzie - lato.

IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach 8Kołem, które zdobyło łącznie najwięcej punktów w poszczególnych kategoriach i otrzymało Grand Prix Starosty Słupskiego i 3 000 zł było Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy. To ono będzie reprezentowało powiat na turnieju wojewódzkim w kwietniu. 

Nagrody, wyróżnienia i dyplomy wręczali m.in. wiceminister Kazimierz Plocke, wicemarszałek Czesław Elzanowski, starosta słupski Sławomir Ziemianowicz. Dla naszego Koła Gospodyń Wiejskich dodatkową nagrodę od gminy wręczyła również Pani Wójt Teresa Florkowska, która dziękowała Paniom ze Stowięcina za wkład pracy i zaangażowanie w promocję naszej gminy na tej barwnej imprezie powiatowej.

Film z imprezy zostanie opublikowany w najbliższych dniach na naszej stronie. Zapraszamy do śledzenia najnowszych wydarzeń.

 

IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach 2IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach 4IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach 7

Zobacz pełną galerię zdjęć z IX Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach (97 ZDJĘĆ)

 


 

 

Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Bogusław Chyła

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates