Wigilijne spotkania w gminie Główczyce


IMG 4826W tym roku w gminie Główczyce odbyły się aż cztery spotkania wigilijne dla osób starszych i samotnych: w Stowięcinie, Żelkowie, Pobłociu i Główczycach, na które zaproszenia otrzymało ponad tysiąc osób. Inicjatorem i organizatorem wszystkich tych spotkań była Wójt Gminy Główczyce, Pani Teresa Florkowska, a w ich organizację włączyły się liczne instytucje i organizacje społeczne z terenu naszej gminy.

Dzięki wsparciu sponsorów i ludzi dobrej woli udało się przygotować cztery piękne uroczystości wnosząc świąteczny klimat już tydzień przed tradycyjnymi świętami.


IMG 4179Spotkanie wigilijne w Stowięcinie - 16 grudnia 2013 roku.

Wigilia w Stowięcinie zapoczątkowała cykl spotkań z mieszkańcami gminy Główczyce. Spotkanie odbyło się w udekorowanej specjalnie na tą okazję sali sportowej, w której przy świątecznym stole zasiadło blisko 60 osób. Występ jasełkowy przygotowali uczniowie miejscowej szkoły, którzy wystawili współczesną wersję opowieści biblijnej obrazującej narodziny Jezusa - występ z pewnością spodobał się zgromadzonym gościom. Trud przygotowania posiłków wzięli na siebie pracownicy Zespołu Szkół w Stowięcinie, których wsparły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stowięcina. Panie zajęły się również obsługą całej uroczystości oraz wystąpiły z programem artystycznym w ramach, którego zaśpiewały kolędy. 

Imprezę odwiedził również Święty Mikołaj, który wręczył zebranym gościom słodkie upominki. Tego dnia nie zabrakło oczywiście również wielu ciepłych życzeń, łamania się opłatkiem i rozmów przy świątecznym stole z dawno nie widzianymi znajomymi.

IMG 4235IMG 4269IMG 4354

 

Obejrzyj galerię zdjęć z Wigilii w Stowięcinie (60 zdjęć)

 

IMG 4385Spotkanie wigilijne w Żelkowie - 17 grudnia 2013 roku.

We wtorek przełamać się opłatkiem i złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia mogli mieszkańcy Żelkowa i okolicy, którzy licznie przybyli do sali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelkowie. Posiłki przyszykowane przez pracowników szkoły i ciasta upieczone przez KGW z Żelkowa, Choćmirówka, Żoruchowa i Będziechowa suto zastawiły świąteczne stoły. Tradycyjną wersję jasełek przedstawiły dzieci i młodzież szkolna, po nich z programem kolęd wystąpiła sekcja wokalna ćwicząca w GOK Główczyce. Następnie, blisko setka zgromadzonych osób, wysłuchała popisu umiejętności wokalnych dwóch seniorek przybyłych tego dnia na uroczystość. Wszystkie występy zebrały gromkie brawa.

Na wszystkich czekały drobne upominki oraz wiele miłych chwil i życzeń w podniosłym nastroju świątecznego pojednania.

 

IMG 4371IMG 4429IMG 4560

 

Obejrzyj galerię zdjęć z wigilii w Żelkowie (40 zdjęć)

 

IMG 4658Spotkanie wigilijne w Pobłociu - 18 grudnia 2013 roku.

W Pobłociu spotkanie wigilijne odbyło się w Wiejskim Domu Kultury, w którym przy suto zastawionych stołach zasiadło ponad 120 osób. Smaczne i treściwe posiłki zostały przygotowane przez Zespół Szkół w Pobłociu, ciasta natomiast przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dargolezy i pracowników GOK-u. O obsługę spotkania zadbała młodzież z gimnazjum w Pobłociu wraz z pracownikami WDK oraz opiekunki świetlic wiejskich z okolic Pobłocia. Wigilię zaszczycili swoją obecnością pracownicy Nadleśnictwa Damnica, którzy w ramach projektu włączyli się w wigilijne dzieło przywożąc w prezencie najpiękniejsze drzewko iglaste w naszej okolicy. Jasełka zostały wystawione po kaszubsku, co znakomicie podkreśliło tradycyjny wymiar świętowania. Następnie na scenie pojawiła się sekcja wokalna ucząca się śpiewu w WDK Pobłocie z programem kolęd i pastorałek.

 

IMG 4677IMG 4705IMG 4806

 

Obejrzyj galerię zdjęć z wigilii w Pobłociu (52 zdjęcia)

 

IMG 4941Spotkanie wigilijne w Główczycach - 19 grudnia 2013 roku.

Wigilia organizowana w Główczycach jest corocznie największą z organizowanych w gminie. Tak było i w tym roku, gdzie przy wigilijnych stołach przygotowanych na 200 osób zasiedli zarówno seniorzy, przedstawiciele władz gminy jak i liczni młodzi artyści. Potrawy na główczyckim stole przygotowane zostały przez pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Główczycach, a także przez pracowników GOK-u i Panie skupione w Kołach Gospodyń Wiejskich w Główczycach, Klęcinie, Rumsku i Wielkiej Wsi. Obficie zastawione stoły i piękne dekoracje stołów wzbudziły zachwyt zaproszonych gości.

W prace nad dekoracją sali Gminnego Ośrodka Kultury włączyli się pracownicy GOK-u oraz Klub Wolontariusza ?Amicus?. Wolontariusze wcielili się również w kelnerów oraz zajęli obsługą szatni znakomicie odnajdując się w tych rolach - zebrali liczne pochwały od przybyłych seniorów. Wchodzących do ośrodka kultury gości witała wystawa kilkunastu stroików świątecznych przygotowanych przez dzieci w świetlicach wiejskich gminy Główczyce. Program artystyczny przygotowany przez Oratorium przy Parafii w Główczycach budził zachwyt rozmachem i dopracowaniem aranżacji ? w przedstawieniu wzięło udział 50 młodych artystów. W pięknych strojach, przy akompaniamencie muzyki na żywo dali występ, który na długo zapadnie w pamięć zgromadzonych gości. 

IMG 4951IMG 4970IMG 5019

 

Obejrzyj galerię zdjęć z wigilii w Główczycach (41 zdjęć)

 

Wszystkie uroczystości wigilijne dzięki zaangażowaniu licznych instytucji okazały się sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym jak i frekwencji. W prace nad przygotowaniem tych spotkań wzięły udział wszystkie szkoły publiczne z terenu gminy Główczyce, Urząd Gminy w Główczycach, miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej, liczne Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy, pracownicy GOK-u, wolontariusze z Klubu Wolontariusza "AMICUS" oraz liczni sponsorzy i ludzie dobrej woli.

 

 


 

 

Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Bogusław Chyła

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


bannery maczuga 2023 02

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates