Skarby ukryte w gminie Główczyce

geocachingObecnie każdy może stać się odkrywcą skarbów. Niepotrzebne są sekretne mapy czy tajemne wskazówki - wystarczy urządzenie odbierające sygnał GPS (np. komórka), odpowiedni program, namiary na skrzynkę i można wyruszyć na poszukiwania.

W gminie Główczyce ukrytych jest obecnie kilkanaście skrzynek, w najbliższym czasie pojawią się kolejne, umieszczone w najciekawszych miejscach naszej gminy. Zachęcamy do zapoznania się z tą nową i ciekawą formą spędzania czasu wolnego.

 

geocaching1Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS, polegająca na poszukiwaniu skarbów ukrytych przez innych uczestników. Poszukiwane skarby, tzw. skrzynki, to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. Istnieje możliwość wymiany zawartości skrzynki, lecz tylko na rzecz o podobnej wartości. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy posiadać urządzenie GPS, które ? po wpisaniu współrzędnych ? doprowadzi uczestników do danej skrzynki. Współrzędne można znaleźć na stronie www.opencaching.pl, na której można się bezpłatnie zarejestrować. Znajduje się tam mapka z dokładnym oznaczeniem i współrzędnymi zakopanych skarbów lub skrytek. Do większości skrzynek dołączone są dzienniczki, do których należy się wpisać, że się zostało szczęśliwym znalazcą, oznaczyć znalezisko na stronie opencaching.pl i ponownie ukryć znalezisko w tym samym miejscu, aby nie pozbawić innych przyjemności odkrywania. W celu ułatwienia sobie ustawiania współrzędnych można użyć specjalnych programów dedykowanych tej zabawie jak np. Columbus.

Na portalu jest zarejstrowanych ponad 20 tysięcy użytkowników z całej Polski. Ciekawostką są tzw. GeoKrety, które się znajduje, zabiera ze sobą i pozostawia w kolejnej skrytce. Takim GeoKretem mogą być różnorodne przedmioty ? od kolorowych piłeczek i muszelek, po pierścionki i inne ozdoby. Chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, a nie chęć wzbogacenia się, gdyż przedmioty te nie mają wartości majątkowej. Apel do wszystkich czytelników: jak znajdą taki zakopany przedmiot, niech go pozostawią w miejscu znalezienia.

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates