Podsumowanie projektu "Seniorie Główczyckie"

Seniorie Glowczyckie 125 czerwca sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach wypełniła się po brzegi, a to za sprawą podsumowania projektu "Seniorie Główczyckie". Projekt zakładał zebranie wspomnień mieszkańców gminy Główczyce, którzy przybyli na Ziemie Odzyskane w latach powojennych oraz wydanie publikacji na ten temat. W ten sposób powstała 160-stronicowa książka zatytułowana "Przesiedlona młodość". 

Efektem realizowanego przez ostatni rok projektu był także spektakl teatralny odegrany przez uczniów gimnazjum w Główczycach, wystawa zdjęć dawnych Główczyc oraz film dokumentalny.

Seniorie Glowczyckie 12Na spotkaniu stawiła się większość z 25 seniorów, których wspomnienia złożyły się na wydaną staraniem GOK-u książkę. Przybyli oni licznie, zasiadając przy stołach w otoczeniu swoich dzieci, wnuków i znajomych. Najmłodsza z uwiecznionych w książce osób ukończyła 70 lat, natomiast najstarsza 94 lata. Nawet tak piękny wiek nie stanowił przeszkody, by pojawić się na spotkaniu. Każdy z seniorów otrzymał własny egzemplarz publikacji ze wspomnieniami oraz czerwoną różę w podziękowaniu. Prawdziwą przyjemność sprawiło najstarszym widowisko przygotowane przez uczniów szkół gimnazjalnych do którego scenariusz napisała Pani Wanda Daleka. Młodzież do występu przygotowały Ada Guz oraz Teresa Janusewicz, a gościnnie wystąpiła i zaśpiewała Oksana Terefenko znana z filmu "Olena". Utwory ukraińskie w jej wykonaniu wprowadziły w doniosły nastrój, a przy pieśni "Sybir" mogliśmy podziwiać prawdziwy kunszt wokalny artystki.

Seniorie Glowczyckie 10Widzowie nie kryli również wzruszenia oglądając film dokumentalny, którego byli bohaterami. Mogliśmy usłyszeć zapomniane pieśni ludowe oraz posłuchać wspomnień z lat młodości, wszystko to okraszone zdjęciami pięknej pomorskiej przyrody uwiecznionej w obiektywie Bogusława Chyły. Następnie swój egzemplarz książki otrzymały także wszystkie osoby zaangażowane w projekt - zarówno te, które pomogły w opracowaniu i korekcie tekstów jak i właściciele zdjęć użytych w publikacji.

Podsumowując projekt koordynator Katarzyna Ścieszka z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" stwierdziła, że największą wartość mają właśnie projekty zaangażowane, realizowane w małych społecznościach, gdyż to właśnie one potrafią zmienić sposób patrzenia na własną miejscowość przez pryzmat skutków projektu. Patrząc na zainteresowanie mieszkańców naszej gminy tą właśnie publikacją liczymy, iż uda nam się stworzyć prawdziwie zajmujące historie z gminy Główczyce, uwiecznione na zdjęciach, w publikacji i na filmie.

Projekt został zrealizowany przez Teresę Janusewicz i Pawła Żmudę w ramach programu "Seniorzy w akcji" realizowanego dzięki Towarzystwu Inicjatyw Twórczych "ę" ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Opracowaniem i digitalizacją zdjęć, a także składem książki do druku zajął się Bogusław Chyła. Książkę tę można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach. Zysk ze sprzedaży publikacji posłuży dalszemu utrwalaniu historii gminy Główczyce i jej mieszkańców. Jeśli uda nam się pozyskać sponsorów planujemy kolejne części. Zapraszamy do współpracy.

 

 

Seniorie Glowczyckie 4Seniorie Glowczyckie 5Seniorie Glowczyckie 6

 

 

Seniorie Glowczyckie 7Seniorie Glowczyckie 9Seniorie Glowczyckie 11

 

 

 Seniorie Glowczyckie 2Seniorie Glowczyckie 3Seniorie Glowczyckie 8

 

Seniorie - Plakat

 

 


 

 

Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Tomasz Urbaniak (APR Ziemia Słupska)

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates