Dnia 14-15 marca 2013 roku miłośnicy robótek ręcznych wzięli udział w warsztatach zorganizowanych dla nich w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach. W czwartek, w godzinach popołudniowych, odbyły się zajęcia z haftu hardanger dla dorosłych. Następnego dnia warsztaty japońskiego haftu Temari adresowane były głównie do uczniów klas gimnazjalnych.
W dwudniowych warsztatach wzięło udział łącznie ponad 50 osób. Warsztaty zostały zorganizowane dzięki Fabryce Nici Ariadna S.A. z Łodzi, która sfinansowała całość materiałów potrzebnych do przeprowadzenia warsztatów. Zajęcia poprowadziła pani Anna Baranowicz - specjalistka, która jest ekspertem w zakresie współczesnych szkół haftu.
Pierwszego dnia w warsztatach wzięli udział doświadczeni amatorzy rękodzielnictwa, którzy zmierzyli się z jednym z trudniejszych haftów jakim jest hardanger. Instuktorka, Pani Ania Baranowicz, wspierana przez pracownika Ariadny, Pana Marka Gajdamowicza, cierpliwie tłumaczyła zgromadzonym tajniki tej sztuki. Już po kilku godzinach prób pierwsze prace były gotowe! Warsztaty były również dobrą okazją na wymianę uwag dotyczących innych technik hafciarskich, a Pani Ania służyła chętnie radą i pomocą.
Drugiego dnia przyszła kolej na osoby, które w hafciarstwie stawiają zwykle dopiero pierwsze kroki - młodzież uczęszczającą do szkół gminy Główczyce. W zajęciach wzięła udział również część uczestników czwartkowych warsztatów. Okazja skorzystania z wiedzy eksperta, który przyjechał podzielić się swoimi umiejętnościami była wystarczającą zachętą. Uczestnicy uczyli się jak za pomocą nici i kól styropianowych "wyczarować" piękne wzory. 38 osób uczestniczących w warsztatach przez ponad 3 godziny w skupieniu wykonywało działania zlecone przez Panią Anię. Efekt - kule pokryte przepięknym wzorem, które z pewnością będą ozdobą niejednego domu.
Warsztaty zostały zorganizowane dzięki Fabryce Nici Ariadna S.A. z Łodzi, która zapewniła całość materiałów potrzebnych do przeprowadzenia warsztatów oraz instruktorów prowadzących szkolenie. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!
Tekst i zdjęcia: Paweł Żmuda