Gminne Święto Plonów 2012

gminne wito plonow gowczyce 2012 - 2 wrzenia 2012r 16 20121224 1693069666Dnia 2 września, w Główczycach, odbyły się uroczystości związane z obchodami Gminnego Święta Plonów zorganizowane przez Wójt Gminy Główczyce, Panią Teresę Florkowską. Tradycyjnie obchody święta rolników rozpoczęła msza święta w kościele w Główczycach. Następnie barwnym korowodem uczestnicy przenieśli się na stadion sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, a huczne świętowanie trwało do godziny drugiej nad ranem.

Nie zabrakło tradycyjnych konkursów: na najpiękniejszy wieniec i chleb dożynkowy, na najlepszą nalewkę, potrawę i stoisko, rywalizacji o miano Sołtysa Roku 2012 oraz licznych prezentacji artystycznych. Ukoronowaniem wieczoru był ponadgodzinny koncert zespołu ex-Czerwone Gitary oraz pokaz sztucznych ogni.

gminne wito plonow gowczyce 2012 - 2 wrzenia 2012r 11 20121224 1301723474Dokładnie o godzinie 13-tej w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Główczycach rozpoczęła się dożynkowa msza święta. Po niej, barwnym korowodem, procesja dożynkowa ruszyła w stronę stadionu, prowadzona przez Orkiestrę Dętą im. Ziemi Sławieńskiej, reprezentacje pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej oraz szkół z terenu gminy Główczyce. Za nimi podążały Klęcinianki oraz mieszkańcy niosący produkty trudu i pracy rąk ludzkich: wykonane z wielkim poświęceniem wieńce dożynkowe oraz własnoręcznie upieczone chleby.

Po dotarciu na stadion, z wysokości pięknie przystrojonej sceny ustawionej między dwoma potężnymi postaciami symbolizującymi parę rolników, uroczystość Święta Plonów oficjalnie otworzyła Wójt Gminy Główczyce, Pani Teresa Florkowska. Wręczyła również podziękowania wyróżniającym się rolnikom za ich ciężką i wymagającą wielu poświęceń pracę: Państwu Danucie i Stanisławowi Bobruckim, Ewie i Witoldowi Dąbrowskim, Janinie i Romanowi Albrecht oraz Krystynie i Antoniemu Jarząb. Przy pomocy tych ostatnich, pełniących tego dnia również funkcję starostów, Pani Wójt podzieliła chleby dożynkowe i wręczyła koszyki z chlebem radnym. Ci ponieśli je między zgromadzonych gości i zgodnie z tradycją dzielili wypiek między mieszkańców tak, aby nie zabrakło chleba nikomu.

gminne wito plonow gowczyce 2012 - 2 wrzenia 2012r 38 20121224 1882660332W tym czasie Klęcinianki wykonały utwór "Plon niesiemy plon" oraz kilka innych pieśni dożynkowych rozpoczynając tym samym część artystyczną występów. Po nich mogliśmy jeszcze wysłuchać występu seniorów z Dębnicy Kaszubskiej oraz zespołu ?Szczebiotka? z Kępic. Na scenie swoje umiejętności prezentowali również wokaliści: Ada Ambroszczyk i Patryk Jaszek oraz młodzież z grupy breakdance ?Haribo Crew? Pobłocie ? wszyscy oni ćwiczą swoje umiejętności przy Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach.

Po godzinie 20-tej nadszedł czas na główny punkt programu artystycznego ? występ zespołu ex-Czerwone Gitary, którego liderem jest dawny członek zespołu - Bernard Dornowski. W obecnym składzie, z innymi świetnymi muzykami, zaśpiewali i zagrali swoje największe przeboje z dawnych lat, a licznie zgromadzona publiczność dała się porwać muzykom do wspólnej zabawy.

Dzięki profesjonalnej scenie przywiezionej aż z Kołczygłów oraz za sprawą specjalnie dobranego nagłośnienia i oświetlenia mogliśmy się poczuć jak na dużej imprezie muzycznej. Po występie ex-Czerwonych Gitar, scenę przejął zespół Andrzeja Sabiny, który bawił publiczność aż do późnych godzin nocnych.

gminne wito plonow gowczyce 2012 - 2 wrzenia 2012r 29 20121224 1099638644Pomiędzy występami artystycznymi, na płycie boiska odbywała się rywalizacja o tytuł Sołtysa Roku 2012. Do zawodów przystąpili sołtysi wraz z pomocnikami reprezentującymi poszczególne sołectwa, które to osoby musiały zmierzyć się z konkurencjami takimi jak slalom taczką ze snopkami, zbieranie ziemniaków, ustawienie wieży ze snopków czy konkurs wiedzy o nasionach. Pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł Sołtysa Roku zdobyła Pani Zofia Makoś ? sołtys Wielkiej Wsi, drugie miejsce przypadło Pani Ewie Piepce ? sołtys Stowięcina, a trzecie zajął Andrzej Purzycki ? sołtys Klęcina.

Specjalnie powołane komisje konkursowe oceniały wyroby przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa z terenu gminy Główczyce. Poziom wszystkich prac był bardzo wyrównany i komisje miały ciężkie zadanie, by wybrać te najlepsze w swoich kategoriach. Pierwsze miejsce w kategorii stoiska przypadło KGW Stowięcino, najpiękniejszy okazał się wieniec robiony przez mieszkańców z Górzyna (wieniec klasyczny) oraz Szelewa (wieniec niekonwencjonalny). Najlepszy chleb oraz nalewkę przygotowały panie z KGW Główczyce, natomiast najsmaczniejsza potrawa była dziełem KGW z Żelkowa.

Na dzieci i młodzież czekała masa atrakcji na płycie boiska, począwszy od dwóch zamków dmuchanych z których mogli oni korzystać za darmo, poprzez dmuchane kule unoszące się na wodzie, aż po stoiska ze słodkościami. Tradycyjnie już wolontariusze z Klubu Wolontariusza ?AMICUS? zajęli się organizacją gier i konkursów. Przy ich namiocie nie zabrakło dobrej zabawy a na wszystkich uczestników czekały ciekawe nagrody. Zarówno młodsi jak i starsi mogli również podziwiać pokaz ujeżdżania przeprowadzony przez jeźdźca z Pobłocia oraz spróbować swego szczęścia w losowaniu atrakcyjnych nagród i upominków.

gminne wito plonow gowczyce 2012 - 2 wrzenia 2012r 59 20121224 1112287550Przez cały czas trwania dożynek na zaproszonych gości jak i przybyłych mieszkańców czekały specjały przygotowane przez pracowników szkół z terenu gminy Główczyce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Główczycach, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Główczycach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelkowie, Zespół Szkół w Pobłociu, oraz Zespół Szkół w Stowięcinie. Dzięki ich pracy skosztować można było grochówki i bigosu, a także chleba ze smalcem i ogórkiem. W pracę nad przygotowaniem dożynek włączyli się również pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych: Urzędu Gminy Główczyce, Zakładu Usług Publicznych, Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, a także Ochotniczej Straży Pożarnej. Swoje stoiska wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Główczyce, Ośrodek Doradztwa Rolniczego ze Strzelina, a także Komitet Rodzicielski przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Główczycach z pysznymi ciastami przygotowanymi przez rodziców.

Osobny namiot został przeznaczony dla seniorów zainteresowanych akcją zbierania wspomnień o Główczycach z lat powojennych w ramach projektu ?Seniorie Główczyckie?. Dzięki przygotowanej obok mapie każdy mógł oznaczyć miejsca w gminie które są mu szczególnie bliskie. Ukoronowaniem i zwieńczeniem głównej części obchodów Święta Plonów Główczyce 2012 był pokaz sztucznych ogni. Widowisko pirotechniczne mogło równać się z największymi podobnymi wydarzeniami w powiecie, a Ci którzy je obserwowali nie ukrywali satysfakcji. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, a także przy wsparciu licznych sponsorów tegoroczne dożynki na długo zapadną w pamięci, tworząc pozytywny obraz gminy Główczyce.

Wszystkie zdjęcia z Gminnego Święta Plonów Główczyce 2012 są już dostępne w galerii. Zapraszamy do ich obejrzenia:

Galeria Gminne Święto Plonów (60 zdjęć)

 

 


 

 

Tekst: Paweł Żmuda, Zdjęcia: Sylwia Klein, Barbara Doba

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates