[FILM] Dziecięcy Zespół Kaszubski JANTAR z Motarzyna

zespol jantar z motarzynaDnia 12 listopada 2012 roku gościliśmy w naszej gminie Dziecięcy Zespół Kaszubski JANTAR z Motarzyna, który wystąpił tego dnia dwukrotnie: w Wiejskim Domu Kultury w Pobłociu, a następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach.

Mimo krótkiej przerwy między występami zespół stanął na wysokości zadania i dał dwa piękne pokazy w których zaprezentował tradycyjne pieśni i tańce kaszubskie.

 

 

zespol jantar z motarzyna 8W Wiejskim Domu Kultury widownia wypełniła się po brzegi ? na występ przybyli uczniowie Zespołu Szkół w Pobłociu, Zespołu Szkół w Stowięcinie, a także dzieci z Przedszkola ?Kubuś Puchatek?. Ponad 140 dzieci obejrzało półgodzinny występ zespołu - dowiedziały się czym są i jak działają tradycyjne kaszubskie instrumenty muzyczne: ?burczybas? i ?diabelskie skrzypce?.
Dzieci obejrzały program artystyczny na który składały się żywiołowe tańce kaszubskie, do których akompaniament tworzył akordeon i śpiewy pozostałej części zespołu. Najmłodsi mieli też okazję zapoznać się z alfabetem kaszubskim, którego zespół chciał nauczyć zebrane dzieci. Dzięki nauce języka kaszubskiego, która odbywa się od tego roku w szkołach w naszej gminie dzieci doskonale znały ten alfabet i śpiewały razem z zespołem. Zespół zebrał głośną owację od zgromadzonej publiczności.

Podobny występ odbył się następnie w GOK-u w Główczycach, gdzie obejrzało go ponad 70 dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach oraz Społecznej Szkoły ze Szczypkowic.

zespol jantar z motarzyna 13Dyrektor Szkoły Podstawowej w Motarzynie, a zarazem kierownik zespołu, Pan Gabriel Konkol, zapoznał zgromadzone audytorium z historią zespołu oraz wyraził zaskoczenie, że tak liczna grupa uczy się języka kaszubskiego w naszej gminie. Wyraził przekonanie, iż powstanie podobnego do JANTARA zespołu kaszubskiego w naszej gminie jest tylko kwestią czasu. Otrzymał on również od nas symboliczny podarunek związany z naszą gminą: tomik wierszy Pani Emilii Zimnickiej oraz płytę zespołu Klęcinianki.

 

 

 

 

zespol jantar z motarzyna 20

zespol jantar z motarzyna 23

zespol jantar z motarzyna 27

 

 

 

 

 

 

 

 


Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Bogusław Chyła

 

 

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates