Zdjęcia i relacja z Główczyckiego Festiwalu Lata 2012

festiwal lata 2012 30W dniach 14 i 15 lipca, na stadionie sportowym w Główczycach odbyły się Dni Główczyc, zwane Główczyckim Festiwalem Lata. Impreza z takim rozmachem odbyła się w naszej gminie po raz pierwszy od wielu lat. Pierwszego dnia wystąpiła gwiazda muzyki rozrywkowej ? na scenie pojawił się Norbi, który swoim występem urzekł publiczność. Były również fajerwerki i zabawa do późnych godzin nocnych. Drugi dzień przebiegał pod dyktando zawodów sportowych, Turnieju Sołectw oraz występów artystycznych.

Zapraszamy do przeczytania relacji z imprezy!

 

 

 

 


festiwal lata 2012 1Dni Główczyc rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 10, kiedy to spod Hali Sportowej w Główczycach wyruszyły rajdy: pieszy, nordic walking oraz rowerowy. Na starcie stawiło się około 50 osób, które wzięły udział w tym wydarzeniu promującym aktywny wypoczynek i poznawanie przyrodniczych walorów gminy Główczyce. Grupy piesza i nordic walking wyruszyły z terenu kopalni torfu w Krakulicach, drogą obok torów kolejki wąskotorowej. Przeszły przez zalane wyrobiska górnicze, by przez Gać dotrzeć do Izbicy, gdzie czekało na nich ognisko z kiełbaskami. Rajd rowerowy pokonał trasę z Główczyc przez Lisią Górę do pomostu za miejscowością Gać, gdzie spotkał się z grupami pieszymi i stamtąd wspólnie wszystkie grupy wyruszyły do Izbicy. Po zaspokojeniu głodu i krótkim odpoczynku grupy piesze wróciły do Główczyc autobusem, podczas gdy uczestników rajdu rowerowego czekał jeszcze powrót w deszczu drogą przez Ciemino do Główczyc. Uczestników rajdu nie zraziła nienajlepsza pogoda i w świetnych nastrojach wszyscy dotarli do celu.


festiwal lata 2012 7Tam, na stadionie sportowym w Główczycach, od wczesnych godzin rannych trwały gorączkowe przygotowania do wieczornych atrakcji. Na płycie boiska rozstawiono dużą scenę, natomiast przy asfaltowym placu rozlokowano stoiska gastronomiczne i mniejszą scenę, która miała służyć występom artystycznym podczas drugiego dnia festiwalu. O godzinie 18 w Główczycach pojawił się Norbi z zespołem ? muzycy chętnie rozdawali autografy i pozowali do zdjęć, czym zaskarbili sobie uznanie wielu młodych fanów. O godzinie 19 imprezę oficjalnie otwarła Wójt Gminy Główczyce, Pani Teresa Florkowska, która zadeklarowała chęć wprowadzenia dwudniowych obchodów dni miejscowości do stałego kalendarza imprez artystycznych.


festiwal lata 2012 11Po jej przemówieniu artyści weszli na scenę i rozpoczęli koncert porywając publiczność skocznymi rytmami swoich piosenek. Przed koncertem Norbi stwierdził ?kiedy ja gram, to nigdy nie pada? i rzeczywiście, w momencie koncertu, dotąd deszczowa pogoda dała odpocząć zgromadzonym mieszkańcom. Norbi zaśpiewał swoje największe przeboje: ?Pokręciło mi się w głowie?, ?Nie zaczepiaj mnie? oraz ?Kobiety są gorące?. Trwający ponad godzinę koncert zasłużył na gromkie oklaski publiczności.


Od godziny 20 goście i mieszkańcy gminy mogli bawić się przy muzyce tanecznej granej przez zespół Pulsar, natomiast po 22 odbył się pokaz fajerwerków. Starannie przygotowany i bogaty spektakl pirotechniczny wzbudził zachwyt i uznanie obserwujących. Kilkuminutowy pokaz mógł konkurować z podobnymi wydarzeniami tego typu urządzanymi w sezonie w Słupsku i miejscowościach nadmorskich. Dalszą część wieczoru licznie przybyli mieszkańcy gminy spędzili bawiąc się przy muzyce tanecznej, w czym nie przeszkadzała im kapryśna aura i padający rzęsiście deszcz.


festiwal lata 2012 44Drugi, słoneczny dzień Główczyckiego Festiwalu Lata rozpoczął o godzinie 13:00 Turniej Sołectw, którego kolejne konkurencje były rozłożone w czasie do późnych godzin popołudniowych. Do zawodów zgłosiło się 13 zespołów, które konkurowały o Puchar Przechodni Wójta Gminy Główczyce oraz o atrakcyjne nagrody pieniężne. Zawodnikom przyszło się zmierzyć z torem przeszkód, który musieli pokonać w workach, przejść przez hula hop, by następnie trafić do tego koła gumiakiem. Uczestnicy sprawdzali swoją siłę i umiejętności przerzucając opony od ciągnika, przeciągając linę, tworząc ?żywą taczkę? czy rzucając ziemniakami do wiadra z wodą. Na zakończenie, każdy z sołtysów musiał wykazać się wiedzą na temat gminy Główczyce, odpowiadając na 5 pytań, które niejednemu sprawiły sporo trudności. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich wyników, zwycięzcą tegorocznego Turnieju Sołectw okazała się drużyna z Wykosowa, na niższym podium stanęły drużyny z Główczyc i Rumska, które uzyskały taki sam wynik punktowy. Drużyna z Wykosowa głośno świętowała swoje zwycięstwo, pozując do zdjęć z pucharem, który pozostanie u nich do przyszłorocznych zawodów.


festiwal lata 2012 33Konkurencje Turnieju Sołectw były przerywane meczami piłki nożnej. W pierwszym spotkaniu wystąpiły drużyny juniorów ? Błękitni Główczyce podejmowali Byki Słupsk. Drużyna ze Słupska ostatecznie okazała się lepsza, jednak w tym turnieju nie było przegranych. Oba zespoły otrzymały puchary i pamiątkowe dyplomy. Następnie, w miniturnieju spotkały się trzy drużyny z gminy Główczyce, grający w oficjalnych rozgrywkach Błękitni Główczyce oraz amatorskie zespoły Pająków Zgojewo i GOK Główczyce. Najlepszym okazała się występująca w Słupskiej Lidze Szóstek Piłkarskich drużyna z Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, która pokonała obu rywali. Również tu, nie zabrakło nagród dla żadnego z uczestników. Zawody odbywały się w atmosferze przyjaźni i sportowej rywalizacji, a zawodnicy po meczach wspólnie świętowali ciekawe rozgrywki.


Równocześnie z turniejami rozgrywanymi na płycie boiska, na scenie miały miejsce występy artystyczne. Wystąpiły znane doskonale wszystkim ?Klęcinianki?, które oprócz melodii kurpiowskich zaprezentowały cztery utwory z nowego repertuaru. Umiejętnościami wokalnymi chwalili się także wychowankowie Gminnego Ośrodka Kultury: Ada Ambroszczyk, Daniela Szymańska oraz Patryk Jaszek. Na scenie miał również miejsce występ grupy breakdance ?Haribo Crew? ćwiczącej swoje umiejętności w Wiejskim Domu Kultury w Pobłociu. Wszystkie te występy zostały nagrodzone brawami.


festiwal lata 2012 44W trakcie trwania Dni Główczyc na mieszkańców oraz dzieci i młodzież czekało wiele dodatkowych atrakcji. Dzięki firmie STIKAR ze Słupska został zorganizowany wyścig kosiarek do trawy i każdy dorosły mógł spróbować swoich sił w prowadzeniu małego traktorka między pachołkami. Na dzieci czekał darmowy zamek dmuchany oraz trampolina, odbył się również pokaz edukacyjny na którym dzieci mogły obserwować ciekły azot, robić olbrzymie bańki mydlane czy zaobserwować wyładowania elektryczne. Na płycie boiska działał również Klub Wolontariusza ?AMICUS? organizujący gry i zabawy dla dzieci. Jedną z atrakcji kończących dwudniowy Festiwal Lata był pokaz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Główczyce - strażacy dali pokaz sprawności, a ze strumieni lanej przez nich wody z radością skorzystały dzieci zgromadzone na boisku.


Na wszystkich przybyłych czekała darmowe grochówka i bigos przygotowane przez szkoły publiczne z naszej gminy, swoje wyroby prezentowały również Koła Gospodyń Wiejskich, a także sprzedawcy prywatni. Ze stoiskami promocyjnymi wystawili się partnerzy imprezy: Słowiński Park Narodowy, Nadleśnictwo Damnica, PGK Słupsk, Firma STIKAR ze Słupska oraz główny sponsor imprezy: Firma GAZ-SYSTEM S.A.


festiwal lata 2012 50Dni Główczyc to impreza, która przyciągnęła wiele osób z terenu gminy Główczyce. Wydarzeniom sprzyjała w niedzielę piękna pogoda, sprawiając, iż na stadionie w Główczycach pojawiły się rodziny z dziećmi, fani zawodów piłkarskich, mieszkańcy okolicznych wsi wspierający swoje sołectwa oraz osoby z zewnątrz, które przyciągnęła organizowana z rozmachem impreza.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

SPONSOR GŁÓWNY

GAZ-SYSTEM

 

 

 

 


Tekst i zdjęcia: Paweł Żmuda

 

 

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates