W niedzielę, 8 września 2024 roku, mieszkańcy gminy Główczyce tłumnie zebrali się, aby wspólnie świętować Gminne Święto Plonów. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie, barwny korowód prowadzony przez Ustecką Orkiestrę Dętą przemaszerował na stadion sportowy, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów.
Zgodnie z tradycją, starostowie dożynek, Katarzyna i Bogdan Seńków, wręczyli chleb Wójtowi Gminy Główczyce Rafałowi Teterce oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Michałowi Matkowskiemu. Następnie chleb został podzielony i rozdany mieszkańcom z życzeniami obfitości i dostatku.
Jednym z najważniejszych elementów święta były konkursy na najpiękniejszy wieniec oraz chleb dożynkowy. Poniżej dokładne wyniki:
KONKURS NA NAJLEPSZY CHLEB DOŻYNKOWY:
I miejsce - Sołectwo Wykosowo
II miejsce - KGW Szczypkowice
III miejsce - Sołectwo Żoruchowo
Nagrody za udział: Sołectwo Siodłonie, Sołectwo Główczyce Osiedle, KGW Stowięcino, Sołectwo Podole Wielkie, Sołectwo Główczyce, Sołectwo Wielka Wieś, Sołectwo Ciemino, Klub Seniora Żoruchowo, KGW Rzuszcze, KGW Dargoleza, Sołectwo Dargoleza, Sołectwo Żelkowo, Sołectwo Cecenowo, Sołectwo Klęcino i Sołectwo Pobłocie.
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY:
I miejsce - Sołectwo Rzuszcze
II miejsce - Sołectwo Główczyce
III miejsce - Sołectwo Siodłonie
Nagrody za udział: Klub Seniora Żoruchowo, KGW Szczypkowice, KGW Stowięcino, Sołectwo Podole Wielkie i Sołectwo Szelewo.
TURNIEJ SOŁECTW:
I miejsce - Sołectwo Główczyce
II miejsce - Sołectwo Wolinia
III miejsce - (ex aequo) Sołectwo Rzuszcze, Sołectwo Klęcino i Sołectwo Żelkowo
Nagrody za udział: Sołectwo Pobłocie, Sołectwo Szczypkowice, Sołectwo Ciemino i Sołectwo Warblino.
W programie nie zabrakło występów lokalnych artystów. Publiczność miała okazję posłuchać zespołu Klęcinianki oraz Usteckiej Orkiestry Dętej. Zespół Zeppelinki swoim bogatym repertuarem zachwycił zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wieczorem na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół Szpilki, który porwał publiczność swoimi energetycznymi przebojami. Dzień zakończyła zabawa taneczna z zespołem Ricardo Band, która trwała do późnych godzin nocnych.
Mieszkańcy gminy mieli również okazję spróbować lokalnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły i stowarzyszenia, a Fundacja Przystań ze Słupska zapewniła liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników, w tym dmuchane zamki, trampoliny oraz przejażdżki konne.
Każdy moment Gminnego Święta Plonów był efektem ogromnej pracy i zaangażowania wielu osób, dlatego dziś chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli organizację tegorocznych dożynek! Bez Was ta impreza nie miałaby tak pięknej i bogatej oprawy.
Dziękujemy:
• rolnikom, pszczelarzom oraz wszystkim tym, którzy produkują żywność w naszej gminie,
• księdzu proboszczowi Grzegorzowi Siwiakowi za przygotowanie uroczystej mszy dożynkowej,
• starostom dożynek: Katarzynie i Bogdanowi Seńków za pełnienie ważnej funkcji podczas Święta Plonów,
• delegacjom poszczególnych sołectw za udział w ceremonii dożynkowej oraz za przygotowanie wspaniałych wieńców i chlebów,
• Druhom i Druhnom z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Główczyce za zabezpieczenie pochodu oraz pokazanie sprzętu gaśniczego i metod udzielania pierwszej pomocy,
• Kołom Gospodyń Wiejskich, Dyrektorom i Pracownikom Szkół z terenu Gminy Główczyce, Stowarzyszeniu Aktywni na Nowo, Kołom Łowieckim Darzbór i Hubertus za piękną i smaczną oprawę dożynek,
• Pracownikom i Pracownicom Urzędu Gminy Główczyce za zaangażowanie w organizację Święta Plonów,
• Fundacji Przystań ze Słupska za organizację gier i zabaw dla najmłodszych uczestników dożynek,
• Artystom i Artystkom, którzy swoimi występami uświetnili dożynki: Zespołowi Ludowemu Klęcinianki, Usteckiej Orkiestrze Dętej, Zespołowi Zeppelinki, Zespołowi Szpilki oraz Danielowi Klusek za wspaniałe poprowadzenie całej imprezy,
• Firmie Kefield oraz wszystkim wystawcom i sponsorom, którzy finansowo i rzeczowo wsparli uroczystość,
• Markowi Ustowskiemu za dostarczenie bali słomy oraz ustawienie figur,
• Dorocie Makoś za dostarczenie snopków,
• Firmie Ulenberg za bale słomy oraz wsparcie w transporcie wieńców,
• wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Gminy Główczyce, którzy dostarczyli płody rolne i kwiaty do dekoracji sceny,
• niezastąpionej ekipie GOK Główczyce, dzięki której wydarzenie zostało zorganizowane na najwyższym poziomie.
Mamy nadzieję, że tegoroczne Gminne Święto Plonów na długo pozostanie w Waszej pamięci. Dziękujemy wszystkim za udział i za to, że byliście z nami!