W dniu 23 sierpnia 2023 roku udaliśmy się na wycieczkę do Bunkrów Bluchera. Na początku wycieczki przewodnik zapoznał nas z historią Pomorza i Ustki. Następnie udaliśmy się do podziemia, w których działa nowoczesne multimedialne muzeum z filmami, dioramami i realistycznymi manekinami w umundurowaniu.
Po tym podzielono nas nas na grupy. Młodsi uczestnicy wzięli udział w zabawie w Poszukiwanie skarbu. Każda z pięcioosobowych drużyn dostała w ręce wykrywacz metalu i z pomocą animatora ruszyli na poszukiwanie zakopanych pod ziemią skarbów. Emocji było dużo, jak i świetnej zabawy, dzięki której uśmiech zagości na każdej dziecięcej twarzy. Każde dziecko otrzymało nagrodę.
Starsza grupa wzięła udział w turnieju strzelania z łuku. Każdy mógł poczuć się jak na turnieju organizowanym w średniowieczu. Niektóre strzały, mimo że nie trafiły w tarczę i tak sprawiały wiele uśmiechów na twarzy. Dla najlepszych były ciekawe nagrody. Na koniec wszyscy wzięli udział w grze terenowej. Ustka i okolice zamieniły się w planszę do gry. W określonych punktach tej planszy znajdowały się miejsca, w których trzeba buło odnaleźć wskazówkę, uprzednio rozwiązując różnego rodzaju łamigłówki. Dzięki temu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat Ustki i odkryliśmy jej niekiedy mroczne tajemnice. Wszyscy otrzymali pamiątki.
„Bunkry Blűchera” to kompleks niemieckich bunkrów z lat 30 ubiegłego wieku – leży blisko centrum Ustki, tuż przy zachodnim falochronie portowym. Na 12 metrowej wydmie – najwyższym wzniesieniu górującym nad plażą – ulokowano działobitnię tak zwanego działa prowadzącego. Ten bunkier ma dwie kondygnacje. Na górnej stała armata kalibru 105 mm. Pośrodku płaszczyzny otoczonej niszami amunicyjnymi zachowało się stalowe gniazdo mechanizmu obrotowego armaty. W dolnej, ukrytej części działobitni, znajdują się schrony dla obsługi, połączone podziemnym korytarzem z bunkrem dowodzenia i kierowania ogniem, na którego górnej platformie stał dalmierz (odległościomierz), dzięki któremu namierzano potencjalne cele.