Jubileuszowa X edycja Maczugi Stolema za nami!

Maczuga Stolema 2022 616 lipca odbyła się jubileuszowa X edycja Rajdu na Orientację Maczuga Stolema. W tym roku pojawiła się nowa trasa piesze, a trasy rowerowe zostały wydłużone. Uczestniczki i uczestnicy mieli do wyboru aż 4 trasy piesze: najdłuższą 100-kilometrową (Stolem Gigant) i 50-kilometrową (Duży Stolem), obydwie zaliczane do Pucharu Polski w Pieszych Marszach na Orientację, średnią 25-kilometrową (Średni Stolem) oraz krótką trasę Małego Stolema o długości ok. 12 kilometrów, a także na 2 trasy rowerowe: 120 kilometrów, oraz 60 kilometrów. Do rywalizacji stanęło łącznie aż 180 osób! Przybyli do nas uczestnicy z całej Polski, a nawet reprezentanci z zagranicy.

Wszystkie trasy miały swój początek na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelkowie. Trasa Stolema Giganta wyruszyła już 15 lipca o godz. 21:00. Duży Stolem TP50 i trasa rowerowa TR120 wystartowały po godz. 7:00, natomiast trasy piesze TP25, TP12 oraz rowerowa TR50 po godz. 9:00.

Tegoroczna edycja Maczugi Stolema przejdzie do historii jako najbardziej deszczowa. Ulewny deszcz nie powstrzymał jednak naszych dzielnych uczestników i uczestniczek, którzy wykazali się wyjątkową wytrzymałością, a także niezwykłą koncentracją oraz świetną orientacją w terenie, potrzebną do odnalezienia punktów kontrolnych i właściwych ścieżek w gąszczu lasów i dróg otaczających malownicze tereny Żelkowa. Budowniczowie tras - Sławomir Ćwirko, Tomasz Wiktorzak oraz Sebastian Zabielski zadbali o odpowiednie poziomy trudności oraz atrakcyjność tras.

Maczuga Stolema 2022 7Pierwsze rodzinne teamy z trasy TP 12 pojawiały się na mecie po godzinie 11:00, czyli nieco ponad 2 godziny zajęło najlepszym pokonanie tej trasy. Jako pierwszy ukończył ją zespół w składzie: Jarosław i Krystian Dziamara , z czasem 2 godziny 22 minuty. Jako drudzy na metę dotarli Justyna, Monika i Grześ Łyczek (2 godziny 27 minuty), a trzecie miejsce na podium zajęli Katarzyna Hliwska i Nataniel Koniszewski z czasem identycznym jak poprzednicy (2 godziny 27 minuty).

Nieco dłużej zajęło naszym uczestnikom pokonywanie kolejnych tras. Następni na metę zaczęli przybywać piechurzy Średniego Stolema. Na trasie znajdowało się 13 punktów kontrolnych, których odnalezienie było nie łatwym wyzwaniem. Pierwszym, któremu udało się zdobyć wszystkie punkty i dotrzeć do mety był Marcin Wachowiak (czas 03:08:00), jako drugi na metę dotarł Mateusz Ciućka (czas 03:10:00), natomiast trzecim zawodnikiem został Jakub Hubert (czas 03:20:00).

Maczuga Stolema 2022 10Następni na mecie zaczęli się pojawiać rowerzyści i rowerzystki trasy 60-kilometrowej. W kolejności: I miejsce - Adam Kot (z czasem 05:19:00), II miejsce - Tomasz Waleńczak (05:19:00), zaś III miejsce - Bogumiła Ciesielska (05:24:00).

Na drugiej, dłuższej trasie rowerowej (120km) rywalizacja trwała nieco dłużej. Jako pierwszy na metę dojechał Marcin Owczarski z czasem 07:29:00. Jako drugi z czasem 08:57:00 dotarł Zbigniew Kowal, natomiast trzecie miejsce zajął Tomasz Kosicki z czasem 08:57:00.

Na 50-kilometrowej trasie Dużego Stolema rywalizacja była najbardziej zacięta. Po niecałych 8 godzinach na mecie pojawił się zwycięzca - Marcin Sontowski, który pokonał trasę w czasie 07:40:00, poprawiając swój wynik z IX edycji Maczugi Stolema. Drugi zawodnik nametę przybył pół godziny później. Był to Marcin Krasuski z czasem 08:10:00. Trzeci Michał Jędroszkowiak pokonał trasę w czasie 08:42:00. Wśród piechurów Dużego Stolema wystartowało 5 kobiet, walczące o trofeum Stolema na Szpilkach. Ostatecznie tytuł ten zdobyła Magda Horova.

Maczuga Stolema 2022 9100-kilometrowa trasa piesza Stolem Gigant była największym wyzwaniem tego roku. Jako pierwszy pokonał ją Filip Matras w czasie 18:47:00. Drugi był Krzysztof Borowiec, z czasem 18:57:00. Trzeci na mecie pojawił się Leszek Herman-Iżycki, któremu przejście tego dystansu zajęło 19:04:00. Serdeczne gratulacje dla Very Hajkovej, która jako jedyna kobieta podjęła się przejścia tej niezwykle trudnej trasy, zdobywając 21 z 23 punktów.

Honorowe odznaczenie dla Siwego Stolema, czyli najstarszego uczestnika Maczugi Stolema po raz kolejny otrzymał pan Władysław Sienkiewicz, zaś tytuł Młodego Stolema, czyli najmłodszego uczestnika, otrzymała kilkumiesięczna Michalina Ziatyk.

 

Wstępne wyniki uczestników Maczugi Stolema 2022 

 

Maczuga Stolema 2022 4Maczuga Stolema 2022 3Maczuga Stolema 2022 8

Bardzo dziękujemy za Wasz entuzjazm, zaangażowanie, chęć walki z pogodą oraz trudnościami terenu i własnym zmęczeniem. Bez Was tej imprezy by nie było. Cieszymy się, że jesteście z nami, zapraszacie swoich znajomych i pokazujecie im, że można ciekawie i aktywnie spędzić czas!

Jako organizatorzy chcielibyśmy też serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy dołożyli starań by ta impreza się odbyła. Wielkie podziękowania dla:

- niezastąpionej ekipy GOK Główczyce za pracę włożoną w organizację imprezy oraz działania w bazie rajdu i na jego zapleczu;

- gminy Główczyce za wsparcie finansowe i dobry klimat dla organizacji tej imprezy;

- Sławomirowi Ćwirko, Tomaszowi Wiktorzakowi oraz Sebastianowi Zabielskiemu za wytyczenie tras, przejechanie i przejście pieszo setek kilometrów w celu rozmieszczenia punktów kontrolnych, a także pracę w bazie rajdu;

- Marszałkowi Województwa Pomorskiego Panu Mieczysławowi Struk za honorowy patronat i dofinansowanie;

- dyrektor Dorocie Sibińskiej za udostępnienie szkoły w Żelkowie oraz pracownikom obsługi za pomoc przy naszych działaniach;

- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Główczycach za wsparcie finansowe;

- Nadleśnictwu Damnica za udostępnienie obszarów leśnych oraz gadżety;

- Słowińskiemu Parkowi Narodowemu za udostępnienie obszarów leśnych oraz gadżety;

- Domtel Sport Timing za udostępnienie profesjonalnego zegara;

- Sport-Turystyka za wspaniałe puchary;

- Łeba Park, Łeba Labirynt, Crazy Park, Park Wodny Trzy Fale, Sea Park Sarbsk, Megalandia Park Rozrywki oraz Bunkry Blüchera Twierdza Ustka - przekazane nam wejściówki trafiły w dobre ręce;

- Radio FAMA Słupsk za patronat medialny i promocję wydarzenia;

- pracownicom świetlic za obecność oraz wspaniałą atmosferę w punkcie odżywczym;

- pani Ani z GOK-u za pyszne spaghetti i ciasta.

Dziękujemy Wam wszystkim i do zobaczenia za rok!

Maczuga Stolema 2022 1Maczuga Stolema 2022 5Maczuga Stolema 2022 2

GALERIA ZDJĘĆ: Start wszystkich tras
GALERIA ZDJĘĆ: Na trasie i w punktach odżywczych
GALERIA ZDJĘĆ: Na mecie

Wirtualne muzeum-m

BIP


MaczugaStolema2022ik

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

GrajDolek

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates