19 października w GOK-u odbyło się spotkanie z sołtysami, członkami stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich. Oprócz wielu tematów organizacyjnych dotyczących funduszy, pozyskiwania środków czy inicjatyw gminnych był to też czas, by podsumować dwa projekty. Zakończyliśmy tym samym projekty: Nasza Młodzieżowa Wiocha oraz rękodzielniczy "Powrót do korzeni".
W ramach pierwszego z nich, czyli "Naszej Młodzieżowej Wiochy" ze środków pozyskanych w ramach Lokalne Partnerstwa PAFW w wysokości 10 tys. zł udało się zrealizować 7 inicjatyw młodzieżowych mających na celu integrację społeczności wiejskich i ponowne spotkanie w gronie znajomych. Z działań projektowych powstała publikacja.
Udało się zorganizować takie inicjatywy jak:
- Festiwal Kolorów Holi (inicjatywa Klub Wolontariusza Amicus Główczyce) - zabawa z dziećmi i młodzieżą w oparciu o kolorowe proszki
- Dawne Gry i Zabawy (inicjatywa Klub Wolontariusza Amicus Główczyce)
- Turniej Unihokeja (inicjatywa wsi Cecenowo i Świetlica wiejska w Cecenowie)
- Turniej Siatkarski (inicjatywa Wielkiej Wsi)
- Bociania Wioska (inicjatywa Pobłocie)
- Festyn dla dzieci (inicjatywa Świetlica Gorzyno)
- Letrni relax ducha, czyli kwiatodzielnia (inicjatywa Beata Chmiel)
Do tych pomysłów dorzuciliśmy wsparcie działań realizowanych po świetlicach - warsztatów teatralnych i malarskich, o których pisaliśmy miesiąc temu. Dla organizatorów i inicjatorów przygotowaliśmy podziękowania i wydrukowane publikacje stanowiące podsumowanie działań. Wydruki trafiły również do obecnych przedstawicieli stowarzyszeń, sołtysów i radnych a w najbliższych dniach będą też na świetlicach.
W ramach drugiego z projektów "Powrót do korzeni" realizowanego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przystąpiliśmy do aktywizacji mieszkańców gminy Główczyce i Damnica. Inicjatorem i prowadzącym projekt było Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy z niezastąpioną Panią Katarzyna Sobolewska na czele. Projekt zakładał zorganizowanie cyklu warsztatów podczas których uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił podczas wypalania ceramiki metodą tradycyjną, zdobienia jajek metodą batiku oraz tworzenia zakopiańskiej koronki klockowej. Wspólnie z uczestniczkami projektu mogliśmy opowiedzieć o naszych działaniach i podziwiać ich efekty.
Piękne prace będące efektem tych spotkań zostały wyeksponowane w naszym ośrodku i będzie można je oglądać w najbliższych tygodniach na sali widowiskowej GOK-u. Zapraszamy serdecznie!