Powiatowe Święto Plonów 2018 w Główczycach

Powiatowe Swieto Plonow 2018 30

Dnia 9 września, w Główczycach odbyły się uroczystości związane z obchodami Powiatowego Święta Plonów. Uroczystość rozpoczęła msza dziękczynna za tegoroczne plony w kościele parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Główczycach. Po niej uroczysta procesja dożynkowa ruszyła w stronę stadionu, prowadzona przez Orkiestrę Dętą Ziemii Lęborskiej, Klęcinianki oraz mieszkańców niosących wieńce dożynkowe oraz własnoręcznie upieczone chleby.
 
Po dotarciu na stadion z pięknie przystrojonej sceny uroczystość otworzył Starosta Słupski - Zdzisław Kołodziejski oraz wójt Gminy Główczyce - Teresa Florkowska, którzy w swoich wystąpieniach zwrócili się w szczególności do rolników i ich rodzin ze słowami podziękowania za trud codziennej pracy na roli oraz życzeniami, aby nikomu tego chleba nie zabrakło na domowym stole.
 
Następnie Starostowie Dożynek, państwo Zofia i Henryk Makoś przekazali na ręce gospodarzy chleb dożynkowy wypiekany z tegorocznego zboża. Po czym zaproszeni na scenę zostali włodarze gmin powiatu słupskiego, którzy również otrzymali chleby, które zostały przez nich podzielone i rozdane wśród Powiatowe Swieto Plonow 2018 8obecnych na imprezie.
 
Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zasłużony dla rolnictwa oraz nagród Starosty Słupskiego - Bursztynowego Kłosa. W kategorii ,,Zasłużony dla rolnictwa" odnaczeni zostali: Mirosław Zabiegły, Edward Jaromij, Dariusz Gabriel, Tomasz Ostapko oraz Leszek Witaszek. Natomiast Bursztynowego Kłosa otrzymali: Witold Kosior (Gmina Słupsk), Ryszard Molenda (Gmina Ustka), Alicja i Jerzy Tates (Gmina Kobylnica), Wiesław Orzechowski (Gmina Potęgowo), Tomasz Ostapko (Gmina Smołdzino), Henryk Makoś (Gmina Główczyce), Mateusz Rola (Gmina Damnica), Zdzisław Kowalczyk (Gmina Kępice) oraz Juliusz Pelowski (Gmina Dębnica Kaszubska).
 
Kolejno na scenie wyróżnieni zostali także rolnicy z Gminy Główczyce: Danuta Domeracka oraz Mariusz Konczalski z Pobłocia, Grażyna i Janusz Śniegula z Siodłonia, Wiesława i Janusz Pełkowscy z Gorzyna oraz ustępujący rolnicy Danuta i Stanisław Jasnoch z Gorzysława. 
 
Po części oficjalnej mogliśmy wysłuchać występu zespołu Klęcinianki, Orkiestry Dętej Ziemii Lęborskiej, zespołu Babiniec z Ustki, Świerszczy z gminy Słupsk, , zespołu Ale babki z Kobylnicy oraz solistki z gminy Smołdzino - Martyny Dołżyckiej. 
 
Powiatowe Swieto Plonow 2018 122Miedzy występami na scenie odbył się Konkurs na Gospodarza i Gospodynię Roku 2018. W tegorocznym konkursie wzięli udział przedstawiciele gmin.
1. Damnica ? Barbara Harasim, Andrzej Dzieniańczyk
2. Smołdzino - Tomasz Bielecki i Kamila Gamułka,
3. Słupsk ? Witold Walo, Justyna Seweryn
4. Ustka ? Jerzy i Marzena Szewczyk
5. Kobylnica ? Grzegorz Jopek, Longina Jagieła 
6. Główczyce ? Justyna i Tomasz Grzeszkowiakowie
 
Po czterech konkurencjach (autoprezentacja, qiuz ,,Wiejskie życie", obieranie jabłek na czas, po nitce do kłębka) zwycieżyli Justyna i Tomasz Grzeszkowiakowie, reprezentujący gminę Główczyce.
 
Tuż po godzinie 17:00 odbyło sie rozstrzygnięcie konkursów na Chleb i Wieniec Dożynkowy przygotowanych przez Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach.
 
Zadaniem konkursu jest propagowanie tradycji i podtrzymywanie umiejętności wypieku chlebów oraz wyplatania wieńców, związanych ze Świętem Plonów,

Powiatowe Swieto Plonow 2018 91

  podsumowującym zbiory zbóż. Zgłoszone wieńce mogły być wykonane w sposób tradycyjny i niekonwencjonalny, a chleby mogły pochodzić z wypieku domowego lub piekarni. Do wykonania wieńców tradycyjnych mogły być użyte tylko zboża, owoce, zioła i kwiaty uprawiane w regionie pomorskim.
W sumie na konkurs wpłynęło 19 wieńców tradycyjnych i 7 niekonwencjonalnych oraz 24 chlebów z wypieku domowego i jeden z piekarni. Prace oceniali: Zbigniew Babiarz-Zych, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku, Zenona Mazurczyk z Pomorskiej Izby Rolniczej w Słupsku, Gabryela Włodarska-Koszutowska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz mistrz piekarnictwa Dariusz Szyca ze Słupska.
 
Zdaniem jurorów najpiękniejszy wieniec tradycyjny wykonało sołectwo Włynkówko, które zajęło I miejsce w tej kategorii, na drugim miejscu znalazło się sołectwo Redzikowo, a na trzecim sołectwo Strzyżyno-Damnica. Przyznano również wyróżnienia, które trafiły do Koła Gospodyń Wiejskich w Siemianicach i sołectwa Wieszyno. Jurorzy postanowili wyróżnić jeszcze dwie inne prace, zgłoszone do kategorii wieńców tradycyjnych, ale wykonane z użyciem kleju, a jak wiadomo przed setkami lat, nie używano takiego spoiwa. Prace były jednak tak piękne, że je wyróżniono ? mimo iż w całości nie zostały wykonane w sposób tradycyjny. Dwa dodatkowe wyróżnienia powędrowały do Koła Gospodyń Wiejskich z Główczyc i sołectwa Choćmirówko.
 
Powiatowe Swieto Plonow 2018 49W kategorii wieńców niekonwencjonalnych zwyciężyło sołectwo Warcino, drugie miejsce zajęło sołectwo Żochowo, a trzecie świetlica z Bukówki. Wśród chlebów z wypieku domowego najlepszy okazał się ten przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Główczyc, drugie miejsce zajęła gmina Kobylnica, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Bydlina. Wyróżnienie trafiło do sołectwa Redzikowo. Za wszystkie zgłoszone i nienagrodzone wieńce oraz chleby ich autorzy otrzymali okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami od starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego. Jedno z nich trafiło do Koła Gospodyń Wiejskich z Rumska, które zgłosiło chleb w kategorii upieczone przez piekarnie i zakłady piekarnicze. Był to jedyny chleb w tej kategorii.

Powiatowe Swieto Plonow 2018 212

 
 
Po godzinie 19:00 nadszedł czas na główny punkt programu artystycznego - występ zespołu BUDKA BAND. Artyści porwali publiczność swoim występem oraz przypomnieli zebranym twórczość zespołu Budki Suflera oraz innych ikon polskiej muzyki. Po nich scenę przejął zespół Ricardo Band, który bawił publiczność aż do późnych godzin nocnych. Ukoronowaniem części artystycznej piękny pokaz fajerwerków, będący zwieńczeniem całego dnia wrażeń.
 
Równolegle, poza sceną, również działo się wiele ciekawych rzeczy. Na dzieci spragnione zabaw czekali wolontariusze oraz darmowe dmuchańce, które przyciągały liczne grono dzieci. Dorośli mogli przebierać w szerokiej ofercie gastronomicznej Kół Gospodyń Wiejskich, a także darmowej grochówki, barszczu ukraińskiego, ciast, chleba ze smalcem oraz potraw z dziczyzny.
 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego święta rolników, w którym wzięła udział znaczna część mieszkańców naszej gminy oraz powiatu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
 
Powiatowe Swieto Plonow 2018 37Powiatowe Swieto Plonow 2018 59Powiatowe Swieto Plonow 2018 79
Powiatowe Swieto Plonow 2018 143Powiatowe Swieto Plonow 2018 154Powiatowe Swieto Plonow 2018 176

Wirtualne muzeum-m

BIP


bannery maczuga 2023 02

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates