Szukaj skarbów razem z nami - geocaching w gminie Główczyce!

geocaching2Geocaching to nowatorska metoda spędzania wolnego czasu. Co to jest i na czym polega? Jak zacząć poszukiwania ukrytych skarbów i gdzie w gminie Główczyce się znajdują?

Geocaching jest nowoczesną grą terenową polegającą na szukaniu ?skarbów? za pomocą odbiornika GPS. Po raz pierwszy nazwa geocaching została użyta 18. lat temu i od razu spotkała się z uznaniem większej grupy odbiorców. Słowem, geocache określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Nazwa gry pochodząca z języka angielskiego i składająca się z dwóch członów: cache - skrytka, kryjówka, schowek, geo ? ziemia, podkreśla globalny charakter tej zabawy, jak również zachęca do poszukiwań ukrytych przedmiotów.

Każda skrytka wyposażona jest w przedmioty przeznaczone do wymiany, jednakże nie mogą być to rzeczy ulegające szybkimu zepsuciu, stwarzające niebezpieczeństwo i zagrożenie dla otoczenia. Nieodłącznym elementem skrytki jest logbook, czyli papierowy dziennik wpisów. Dokonanie własnoręcznego wpisu do ów dziennika jest warunkiem uznania skrytki jako znalezionej. Znalazca w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku upominków pozostawiając inny nie mniej atrakcyjny. Ważne jest, aby sam pojemnik był trwały i szczelny. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom zabawy poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w specjalnych internetowych bazach danych tzw. serwisach geocachingowych.

Twórcy skrzynek powinni dbać aby ich lokalizacja była atrakcyjna turystycznie dla poszukiwaczy. Umieszczanie skrytek w pobliżu interesujących obiektów, pozwoli na samodzielne odkrywanie nowych miejsc i obcowanie z naturą. Geocaching jest popularny na całym świecie i wciąż zyskuje coraz większą liczbę zwolenników dzięki swej wyjątkowej formule. Łączy w sobie nowoczesną formę aktywnej turystyki i poznawania nowych miejsc z aktywnością na świeżym powietrzu i wspaniałą zabawą. Jeśli opowiadacie się za celebrowaniem wolnego czasu w sposób aktywny turystycznie to zabawa właśnie dla Was!

Jak zacząć poszukiwania:
1. założyć konto na jednym z dwóch najpopularniejszych serwisów geocaching: międzynarodowym geocaching.com lub polskiej opencaching.pl znajdziesz tam wszystko, co musisz wiedzieć o geocachingu, ale przede wszystkim znajdziesz mapki ze skrytkami.
2. ściągnąć na komórkę program np. c:geo i skonfigurować konto. Tam możesz wyszukać skrzynki w najbliższej okolicy
3. wybrać się w teren i szukać skarbów!
4. jeśli nadal masz wątpliwości czy potrafisz sam szukać - zapraszamy do GOK-u, opowiemy ci jak rozpocząć swoją przygodę!

geocahing

 

geocaching

Zachęcamy do odkrycia dwóch ścieżek geocachingowych w naszej gminie: pokazującej ciekawe miejsca w gminie Główczyce ścieżki z 20 skrzynek Gmina Główczyce wita! oraz położonej na Wierzchocińskich wzgórzach trasy Leśne Tropy na której 65 założonych skrzynek układa się w terenie w kształt sowy - symbolu Nadleśnictwa Damnica z którym współpracujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Posłuchaj wywiadu w Radio Koszalin nt. Geocachingu (25 lipca 2018r., rozmowa z Pawłem Żmudą - dyrektorem GOK Główczyce)

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates