W sobotę 30 września na Targu Doświadczeń Lokalnych w Pobłociu podzieliliśmy się doświadczeniami zebranymi podczas realizacji projektu "Robimy wiochę! Sołectwo na medal". Dzięki funduszom z programu Lokalne Partnerstwa PAFW i Polskiej Akademii Rozwoju Filantropii, będącej operatorem tego programu, od września ubiegłego roku mogliśmy dofinansować osiem inicjatyw służących dobru wspólnemu w Stowięcinie, Wielkiej Wsi, Wykosowie, Siodłoniu, Izbicy, Cecenowie, Rumsku oraz Szczypkowicach. Podczas Targu Doświadczeń Lokalnych podsumowaliśmy wszystko, co działo się podczas ubiegłego roku. A było co podsumowywać!
Zaczęło się od pomysłu na projekt realizowany wspólnie z mieszkańcami sołectw. Ideą programu Lokalne Partnerstwa PAFW jest znalezienie czegoś, co łączy mieszkańców i daje im motywację do działania - jest ich dobrem wspónym. W naszym projekcie, zapoczątkowanym przez stowarzyszenie Gminne Wspieranie Inicjatyw Społecznych, Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz lidera PAFW Pawła Żmudę dobrem wspólnym stała się SAMORZĄDNOŚĆ. Dofinansowanie z PAFW pozwoliło na odkrycie tego, co istnieje wśród mieszkańców naszej gminy i wykorzystanie potencjału ludzi, chcących kreować rzeczywistość, w której żyją. Zmieniać na lepsze - dla siebie i współmieszkańców - najbliższą okolicę. Tak przestrzeń fizyczną - upiększając podwórka, place zabaw, budując miejsca spotkań, jak przestrzeń kulturową - wydobywając i zachowując w pamięci tradycję miejscowości lub tworząc nowe okoliczności do spotkań, rozmów, przeżywanych razem chwil -tworząc nową tradycję lokalną.
Pomysły mieszkańców ośmiu sołectw naszej gminy były pod tym względem różne - powstało kilka miejsc spotkań, odbyły się spotkania z seniorami, spacery nordic walking, powstał mural, wypromowano nawet dynię, jako produkt lokalny w Stowięcinie! Każda inicjatywa była odpowiedzią na realne potrzeby i możliwości mieszkańców: Siodłonia, Szczypkowic, Stowięcina, Wykosowa, Wielkiej Wsi, Cecenowa, Izbicy, Rumska. Grupy inicjatywne z tych miejscowości wzięły udział w konkursie zorganizowanym w ramach "Robimy wiochę!..." i zdobyły dofinansowanie na realizację swoich pomysłów. Tym, co łączyło różne działania w ośmiu miejscach było zaangażówanie mieszkańców. Wszystko, co zostało zbudowane, lub zrealizowane w ramch projektu, odbyło się dzięki ich inicjatywie, prcą rąk i głów, niejednokrotnie wymagającą siły nie tylko do przenoszenia ciężkich kamieni, z których powstanie skalny ogródek ale do pokonywania napotkanych przeszkód, podtrzymywania motywacji, wzajemnego inspirowania się do działania. To dzięki inicjatywie i pracy mieszkańców, wspieranych przez pomysłodawców projektów - sołtysów, lokalnych liderow i działaczy - 28 września, podczas gościnnej wizyty przedstawicieli PAFW, warsztatów i monitoringu naszego projektu mogliśmy z dumą pokazać Gościom z Warki i Warszawy gminę Główczyce, w której mieszkańcy chcą i wiedzą jak działać dla dobra wspólnego i nie obce jest im znaczenie słowa SAMORZĄDNOŚĆ. Indywidualny wkład każdego z osobna w realizację działań w swojej miejscowości pokazywał w jaki sposób - "budując własne podwórko" - budujemy poczucie wspólnoty.
Działania mieszkańców pokazały, że zarówno samorządność, jak i wspólnota, to nie tylko hasła z plakatów wyborczych ale konkretne gesty konkretnych ludzi, poświęcających swój czas w sobotnie popołudnie na budowanie czegoś, co przyniesie korzyść nie tylko im ale całej wsi, świetlicy wiejskiej, sołectwu czy gminie. Obywateli, którzy wnoszą wkład w budowanie swoich wspólnot - rodzin, osiedli, wsi, miast, a przez to kraju. Oczywiście, w trakcie realizacji projektów sołeckich były chwile wzlotów i upadków. Mimo to nie tylko udało się zrealizować zamierzone cele ale w wielu miejscowościach - co cieszy najbardziej - działania wyszły poza to co zostało zaplanowane i powstały dodatkowe wartości wniesione z inicjatywy mieszkańców. Powstały dodatkowe dekoracje z opon na placu zabaw w Siodłoniu, w Rumsku panie pięknie udekorowały szydełkowymi kwiatami ścieżkę nordic walking. Nie jesteśmy w stanie wyliczyć wszystkich działań ale każde z nich wskazuje, że projekt "Robimy wiochę! Sołectwo na medal" został bardzo twórczo odebrany wśród mieszkańców gminy. Oby i po jego zakończeniu nie ustawała inspiracja do działania!
Podczas Targu Doświadczeń Lokalnych podziękowaliśmy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu "Robimy Wiochę! Sołectwo na medal" za to, że swoją pracą udawadniają, że SAMORZĄDNOŚĆ to nie jest puste słowo i mamy w naszej gminie najwspanialszych mieszkańców, biorących sprawy w swoje ręce. Była wspólna kawa, ciasto, czas na prezentację wszystkich projektów i wystawa z całości działań w ośmiu miejscowościach, a na koniec ciepły poczęstunek. Po zakończeniu Targu tablice z fotografiami podarowaliśmy mieszkańcowm jako pamiątkę i inspirację do dalszych pomysłów. Mamy nadzieję, że to co działo się przez ostatnie 12 miesięcy w ramach projektu "Robimy wiochę! Sołectwo na medal." to dopiero początek współpracy, a w tablicach z naszej wystawy znajdą się zdjęcia z nie jednego wydarzenia łączącego mieszkańców naszej gminy!
Dziękujemy partnerom tego projektu, grupom inicjatywnym i wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w działania!
Targ Doświadczeń Lokalnych w Pobłociu:
Zdjęcia z realizacji projektów - inicjatyw w sołectwach:
tekst: Aleksandra Karmelita
zdjęcia: Urszula Żłobińska, Aleksandra Karmelita, Dagmara Grzeszkowiak