Plon niesiemy plon... Dożynki gminy Główczyce

Dozynki Gminne 1Dnia 17 września, w Główczycach, odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Plonów. Tradycyjną uroczystość dziękczynną za tegoroczne obfite plony rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym Św. Apostołów Piotra i Pawła w Główczycach.

Po niej, barwnym korowodem, procesja dożynkowa ruszyła w stronę stadionu, prowadzona przez Orkiestrę Dętą Łeczyce, Klęcinianki oraz mieszkańców niosących produkty trudu i pracy rąk ludzkich: wykonane z wielkim poświęceniem wieńce dożynkowe oraz własnoręcznie upieczone chleby.

Dozynki Gminne 4Po dotarciu na stadion, z wysokości pięknie przystrojonej sceny ustawionej między dwoma potężnymi postaciami symbolizującymi parę rolników, uroczystość Święta Plonów oficjalnie otworzyła wójt Gminy Główczyce - Teresa Florkowska. W swoim wystąpieniu Pani Wójt zwróciła się w szczególności do rolników i ich rodzin ze słowami podziękowania za trud codziennej pracy na roli oraz życzeniami, aby nikomu tego chleba nie zabrakło na domowym stole.

Następnie wyróżnieni zostali rolnicy z gminy Główczyce: Zdzisława i Mieczysław Stanek, Mariusz Lawrenc, Halina i Mieczysław Czyżewscy, Irena i Konstanty Rahoza. Starostowie Dożynek, państwo Anna i Tadeusz Szczepaniakowie przekazali Pani Wójt Teresie Florkowskiej chleb dożynkowy wypiekany z tegorocznego zboża, który następnie został rozdany przez Radnych między wszystkich obecnych na imprezie.

Po części oficjalnej mogliśmy wysłuchać występu zespołu "Klęcinianki" oraz Gminnej Orkiesty Dętej z Łęczyc, zatańczył też dla nas słupski zespół "Pląs', który zaprezentował się w tradycyjnych tańcach: oberku, mazurze i polonezie. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowała również młodzież z sekcji wokalnej oraz grupy breakdance GOK Główczyce, a strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej odtańczyli zumbę strażacką. Na główczyckiej scenie gościliśmy także Kapelę z gminy Damnica, która pod przewodnictwem Grzegorza Gurłacza porwała zgromadzonych mieszkańców do tańca.

Dozynki Gminne 76Po godzinie 19-tej nadszedł czas na główny punkt programu artystycznego ? występ zespołu Patrycja & Gipsy Stars. Artyści porwali swoim występem publiczność do wspólnej zabawy, chętnie też pozowali do zdjęć po koncercie. Po nich scenę przejął zespół Ricardo Band, który bawił publiczność aż do późnych godzin nocnych. Ukoronowaniem części artystycznej był żywiołowy występ fireshow przedstawiający walkę dobra ze złem, poprawadzony przez wolontariat AMICUS oraz piękny pokaz fajerwerków, będący zwieńczeniem całego dnia wrażeń.

Dozynki Gminne 88Równolegle, poza sceną, również działo się wiele ciekawych rzeczy. Na dzieci spragnnione zabaw czekali wolontariusze AMICUS oraz harcerze ze Słupska oraz darmowe dmuchańce, które przyciągały liczne grono dzieci. Dorośli mogli przebierać w szerokiej ofercie gastronomicznej Kół Gospodyń Wiejskich, spółki rybnej, a także darmowej grochówki, bigosu, ciast, chleba ze smalcem oraz potraw z dziczyzny. Wszyscy zgronadzeni chętnie ustawiali się w kolejkę do loterii, w której główną nagrodą był rower. Również stoisko PSB Mrówka przyciągała wszystkie grupy wiekowe. Najmłodsi zajęli się malowaniem specjalnie w tym celu podstawionego samochodu, podczas gdy dorośli testowali sprzęty remontowo-budowlane i dopytywali o asortyment.

Podczas gdy komisje sędziowskie przystąpiły do oceniania konkursowych potraw, nalewek, stoisk, chlebów i wieńców dożynkowych, trzyosobowe drużyny rozpoczęły zmagania w turnieju sołectw. Siedem drużyn (sołectwa Cecenowo, Główczyce, Pobłocie, Rzuszcze, Rumsko Warblino i Żelkowo) zmierzyło się w czterech konkurencjach. Zawodnicy musieli pozbierać rozsypane ziemniaki, wykonać slalon taczką ze snopkami, rzucić najdalej jak potrafili gumiakiem oraz zbudować wieżę ze słomianych snopków.

Po czterech konkurencjach pierwsze miejsce zajeło sołectwo Żelkowo, drugie wywalczyło sołectwo Pobłocie a trzecie miejsce z taka samą ilościa punktów zdobyło sołectwo Cecenowo i Rumsko.

Dozynki Gminne 27W konkursie na najpiękniejszy wieniec i chleb dożynkowy prace oceniała komisja w składzie:

Ks. proboszcz Grzegorz Stępniak,

Joanna Lipczyńska - sekretarz gminy,

Urszula Złobińska - koordynator wolontariatu

W kategorii na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wpłynęło 7 prac (reprezentujących: koło Łowieckie Hubertus, KGW Stowięcino, KGW Dargoleza, Sołectwo Szelewo, KGW Rumsko, Sołectwo Pobłocie i KGW Główczyce). Za najlepsze komisja uznała:.

I miejsce - KGW Rumsko

II miejsce - Sołectwo Pobłocie

III miejsce - Sołectwo Główczyce

W kategorii na najpiękniejszy chleb dożynkowy wpłynęło 9 prac (reprezentujących: KGW Stowięcino, KGW Żelkowo, Sołectwo Będziechowo, Sołectwo Chocmirówko, KGW Rumsko,KGW Rzuszcze, Sołectwo Główczyce, Sołectwo Wielka Wieś).Za najlepsze komisja uznała:

I miejsce - sołectwo Będziechowo

II miejsce - KGW Żelkowo

III miejsce - sołectwo Główczyce


Dozynki Gminne 60Druga komisja w składzie:

Michał Matkowski - Przewodniczący Rady Gminy

Arkadiusz Hofman - Wicewójt gminy Główczyce

Mariola Barna - Skarbnik Gminy

oceniała potrawy, nalewki i przygotowane stoiska.

W konkursie na najlepszą potrawę:
I miejsce KGW Rzuszcze,
II  miejsceKGW Żelkowo
III  miejsceKGW Stowięcino,

W opinii komisji najlepszą nalewkę:
I  miejsceAlicja Oleszek
II  miejsceSołectwo Choćmirówko
III  miejsceKGW Stowięcino

W konkursie na najlepsze stanowisko:
I  miejsceSołectwo Główczyce
II  miejsceKGW Żelkowo
III  miejsceStowięcino

Dziękujemy wszystiim zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego święta rolników, w którym wzięła udział znaczna część mieszkańców naszej gminy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Dozynki Gminne 123Dozynki Gminne 135Dozynki Gminne 140

 

 Obejrzyj całą galerię zdjęć z dożynek (143 zdjęcia)

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates