Już druga w te wakacje grupa studentów z programu "Projektor - wolontariat studencki" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach projekty wakacyjne. Na czym polega nasza współpraca z wolontariuszami?
Młodzi ludzie studiujący w rożnych miejscowości Polski, w ramach programu "Projektor - wolontariat studencki" mają możliwość odwiedzić wybrane szkoły, świetlice lub ośrodki kultury w miejscowościach do 20000 mieszkańców i zrealizować w nich przygotowany wcześniej program zajęć dla dzieci lub młodzieży. Dla studentów jest to okazja na poznanie ciekawych miejsc i nawiązanie znajomości. Dla dzieci i młodzieży z małych miejscowości spotkanie ze studentami Projektora jest okazją do tego żeby nie wyjeżdżając z miejsca zamieszkania poprzez zabawę poznawać świat, przygotowując się do wejścia w szersze horyzonty. Studenci realizują projekty z różnych dziedzin, łączą zabawę z edukacją i w ciekawej, angażującej dzieci formie przekazują im wiedzę. Podczas zajęć z młodzieżą tworzą gry planszowe, przeprowadzają eksperymenty chemiczne czy razem odkrywają małe ojczyny realizując gry terenowe.
W Główczycach gościmy w tym roku już drugą grupę "Projektora", a do końca września odwiedzą nas jeszcze przynajmniej dwie. W dalszej części artykułu - o tym co działo się dotychczas, czego jeszcze możemy się spodziewać, oraz galeria zdjęć do obejrzenia.

Co działo się dotychczas u nas?
O to można zapytać młodzież, do której skierowane były zajęcia pierwszej z grup. Studentki z Częstochowy i okolic Białegostoku przekazały uczestnikom tajniki animacji i pracy z dziećmi, aktywnie włączyły się też w życie GOK-u uczestnicząc w warsztatach i pomagając przy wykonaniu muralu - za co bardzo im dziękujemy! Druga grupa studentek realizuje obecnie zajęcia dla dzieci wtajemniczając najmłodszych w fascynujący świat sztuki i przedmiotów ścisłych idąc razem z dzieciakiami śladem Główczyckiego Detektywa! Dzieci na zajęciach z Projektorem mają okazję poznać techniki detektywistyczne, dowiedzieć się jak wygląda proces zdejmowania odcisków palców i napisać zaszyfrowaną wiadomość długopisem świeciącym w świetle UV, a ci którzy trochę boją się wchodzić w zawiły świat intryg mogą wyżyć się artystycznie szyjąc filcowe zabawki czy malując na folii zbiorowe pejzaże.
Co dalej?
Niezależnie od tematyki realizowanego projektu spotkanie z wolontariuszami Projektora zawsze jest ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu na chwilę w codziennym, usystematyzowanym życiu pojawia się świeży element zaskoczenia, pozytywnego kontaktu z ciekawymi osobami i przygody dla tych, którzy biorą udział w przygotowanych przez studentów zajęciach. Liczymy, że współpraca GOK-u z Projektorem będzie w dalszych latach równie owocna jak dziś!
We wrześniu będziemy gościć dwie kolejne grupy, o tym jakie atrakcje przygotują dla dzieci i młodzieży studenci już niebawem. Polecamy rodzicom śledzić strony internetowe GOK-u w poszukiwaniu informacji, a tych których dzieci chodzą na zajęcia prowadzone przez studentów Projektora zachęcamy - spytajcie dzieci co było na zajęciach, może dowiecie się naprawdę ciekawych rezczy!
zdjęcia: MaTVGlow (Daria Makuch), Aleksandra Karmelita