Główczycki Festiwal Lata 2016 za nami!

DSC08218

Za nami cztery dni świętowania największej dorocznej imprezy w naszej gminie - Główczyckiego Festiwalu Lata 2016! Choć z roku na rok na festiwalu przybywa nie tylko dni ale i atrakcji, przychodzi moment kiedy z żalem musimy przyznać - niestety, to już nami. Na szczęście rok ma tylko 365 dni, które dzielą nas od następnego festiwalu, więc - rozpoczynamy odliczanie na nowo, a tymczasem zapraszamy do przypomnienia sobie tego wszystkiego, w czym uczestniczyliśmy od 23 do 26 czerwca. 

Preludium tegorocznego Festiwalu Lata było podsumowanie realizowanego od lutego bieżącego roku projektu "Pamiętaj za kim stoisz - śladami PRL-u czyli gra wiejska w Główczycach". Niecodzienna atrakcja przygotowana przez młodzież z naszej gminy była dla biorących w niej udział drużyn okazją do świetnej zabawy w gronie rodziny i znajomych. Tego dnia przestrzeń Główczyc zamieniła się w wielką planszę, po której poruszali się uczestnicy naginając swoje szare komórki i wyciskając siódme poty przy rozwiązywaniu przygotowanych dla nich zadań wiodących do rozwikłania kryminalno-naukowej intrygi rodem z PRL-u. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z gry i obejrzenia galerii zdjęć.

 

Piątek 24-go czerwca - dzień zakończenia roku szkolnego - stał się w tym roku podwójnym świętem dla wszystkich miłośników klubowych dźwięków. Dla tych, którym zbrzydł szkolny rygor i męczące uroczystości zakończeń roku w szkołach, a także dla starszych fanów drum'n'bass'u, scratching'u, electro, house, techno czy break beat'u najlepsi didżeje polskiego wybrzeża przygotowali dźwiękową ucztę konesera trwającą do wczesnych godzin porannych. W tej edycji Manifestu Dźwięku na scenie pojawili się DJ IRVIN, Val'Chuck, DJ YOGI, DJ MATHEW, FREEQ, DJ BOREK, DJ STEED.

DSC07337

 Następnego dnia już od rana na boisku przy hali sportowej rozstawiły swoje stragany Koła Gospodyń Wiejskich kusząc wyglądem i zapachem przygotowanych przysmaków. Przyciągały wzrok kolorowe stragany z wszelkiego rodzaju uciechami dla dziecięcego oka i postrachami dla portfeli rodziców. Wysoko na niebie unosiły się baloniki z helem, a jeśli komuś mało było tych atrakcji mógł pędem puścić się w kierunku wielkich kolorowych dmuchanych Minionków, na których nawet najbardziej wszędobylskie dzieci pozbywały się nadmiaru energii, do tego bez narażania na szwank zawartości rodzicielskich portfeli. Po dmuchańcowych szaleństwach nadarzała się okazja aby odpocząć w trakcie łagodnej konnej przejażdżki, z której korzystali dzieci i dorośli.

Jak co roku, niezastąpiony zespół wolontariuszy z grupy "Amicus" przez wszystkie dni festiwalu przyciągał uwagę gawiedzi animując i bawiąc najmłodszych kolorowymi zabawkami, wielkimi bańkami mydlanymi i całym repertuarem przeróżnych kuglarskich sztuczek.

 

IMG 20160625 110050 wynikPodczas gdy przy hali trwały ostatnie przygotowania do oficjalnego rozpoczęcia Festiwalu, najwytrwalsi już o godzinie 10:00 wyruszyli pieszo i na rowerach na pierwszą letnią eksplorację dróg i bezdroży naszej gminy. Początkowo oba rajdy - rowerowy i pieszy obrały kierunek na Skórzyno, skąd rowerzyści pojechali dalej blisko 30-kilometrową trasą wiodącą przez Zgierz - Pobłocie - Wolinię - Przepędowo Słupskie i dalej starym traktem kolejowym do Główczyc. Piechurzy "zrobili" około 15 kilometrów mijając Zgierz, Ciemino i wracając lekko okrężną drogą w kierunku Główczyc. Po drodze z wysokości wieży widokowej w Cieminie uczestnicy pieszego rajdu mogli wypatrywać na horyzoncie poruszających się dalej rowerzystów. Dzięki temu ci ostatni zyskali przewagę i wygrali nieformalne zawody, jako pierwsi pojawiając się z powrotem w Główczycach - zmęczeni i szczęśliwi posilili się kiełbaskami z grilla i przywitali piechurów, którzy pojawili się 15 minut po nich.

 

DSC05542

Tymczasem Festiwal rozpoczął się już na dobre. Od godziny 12:00 na scenie pojawiły się barwne stroje i mocne głosy lokalnych zespołów ludowych, które porwały publiczność do tańca odtwarzając pieśni towarzyszące dawniej codziennemu życiu Kurpiów, Kaszubów i innych grup etnograficznych. Swój dorobek artystyczny zaprezentowało 8 zespołów ludowych z terenu powiatu słupskiego i lęborskiego. Zaprezentowały się: "Damniczanki", Zespoły z Gminnego Centrum Kultury w Wicku, Kapela Ludowa "Pieńkowianie" oraz Zespół "Postomino" ? oba z Postomina, wokalistki z Centrum Kultury Gminy Ustka, "Ale Babki" z Kobylnicy, Zespół Ludowy "Klęcinianki" z gminy Główczyce ? gospodarz i organizator przeglądu, oraz Kaszubski Zespół Regionalny "Lewino" z Lęborka. Nawet deszcz, który lunął pod koniec występów nie zniechęcił publiczności słuchającej spod parasoli śpiewów kapel i solistów.

Podczas tegorocznego festiwalu mieliśmy okazję świętować niezwykle ważne wydarzenia sportowe - i nie, nie mówimy tu o Euro 2016 i meczu Polska - Szwajcaria, który można było oglądać na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. Dla Gminy Główczyce wydarzeniem sportowym rangi co najmniej równej toczącym się we Francji rozgrywkom były uroczyste obchody 25-lecia klubu GTS Błękitni Główczyce. Z tej okazji na murawie główczyckiego stadionu, pomimo niesprzyjającego deszczu towarzyszącego początkowym rozgrywkom, miały miejsce zmagania sportowe drużyn piłkarskich. Jako pierwsi, tuż po oficjalnym ogłoszeniu wyniku meczu na Euro, podbudowani zwycięstwem naszej reprezentacji do walki stanęli juniorzy. Gimnazjum Główczyce rywalizowało z Gimnazjum Stowięcino. Mecz zakończył się zwycięstwem uczniów ze szkoły w Główczycach. Zaraz po walkach młodzieżowych odbył się turniej piłkarski Oldboyów - wystąpili GTS Błękitni Główczyce, Oldboys Adamski Team oraz Sokół Szczypkowice. I miejsce zajęła drużyna ze Słupska "Oldboy Adamski Team" , II miejsce przypadło "Błękitnym", zaś na III miejscu podium stanęli goście ze Szczypkowic. Błękitni Główczyce mieli tego dnia pełne ręce (czy raczej pełne nogi) roboty, bo zaraz po rozgrywkach oldboy'ów stanęli po raz kolejny do walki w turnieju drużyn zrzeszonych w OZPN, obok nich w rozgrywkach wzięli udział zawodnicy drużyn Jantaria Pobłocie i Sokół Szczypkowice. Tym razem drużyna "Sokół Szczypkowice" zwyciężyła, zajmując I miejsce i wyprzedzając klub "Jantaria Pobłocie", który zajął II miejsce oraz "Błękitnych" na III pozycji. Trzeba przyznać, że dla jubilatów dzień musiał być niesamowicie wyczerpujący, ale cóż - tylko raz ma się 25 lat! W nagrodę za honorową walkę wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali - w myśl zasady "Coś dla ducha i coś dla ciała" - pamiątkowe medale oraz bony na kiełbaskę. Kulminacją sportowych emocji, chwilą na którą wszyscy czekali była niedziela 26-go czerwca. Tego dnia nadszedł moment kiedy wreszcie samorządowcy Gminy Główczyce i Gminy Potęgowo mogli, odkładając na bok papierkową robotę, pokazać sobie nawzajem kto jest górą. Obie drużyny - panowie i panie, zgodnie z obowiązującymi parytetami płci - walczyły dzielnie w atmosferze rywalizacji zawziętej, aczkolwiek przyjaznej. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 4:3. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe puchary oraz medale.

DSC07414Po meczu samorządowców odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Klubu GTS Błękitni Główczyce. Na wstępie kierownik biura OZPN, pan Mieczysław Raichel wręczył piłkarzom, działaczom oraz oldboyom odznaki wraz z legitymacją "Zasłużony dla PZPN". Przyznano 4 odznaki dla zawodników z klubu Sokół Szczypkowice, w tym złotą odznaką został uhonorowany pan Jerzy Mańkowski. Siedemnaście srebrnych odznak trafiło w ręce Jubilatów z klubu GTS Błękitni Główczyce. Nie zapomniano też o kibicach. Najbardziej zasłużeni, m.in. pan Zdzisław Naróg, Adam Bobko, Stanisław Kuchniak dostali pamiątkowe grawertony z rąk zarządu klubu. Również drużyna Jantaria Pobłocie odebrała z rąk zarządu z okazji awansu do klasy okręgowej okolicznościową piłkę, aby mieć czym zainaugurować nową klasę rozgrywek. Na koniec pani Wójt, Teresa Florkowska wręczyła działaczom zasłużonym dla klubu GTS Błękitni Główczyce - panu Wiesławowi Wielgusowi oraz panu Michałowi Matkowskiemu grawertony z podziękowaniem oraz bony na 1500 złotych. Nie zabrakło tez podziękowania dla trenera Jacka Wielgusa złożonego przez zawodników "Błękitnych". Uroczystości Jubileuszu klubu spotrowego GTS Błękitni Główczyce zakończył pan Wiesław Wielgus, dziękując sponsorom za wsparcie finansowe oraz motywując mieszkańców Gminy do dalszego aktywnego uczestniczenia w życiu klubu i wspierania ducha walki kibicowaniem podczas kolejnych lat rozgrywek.

DSC06577Wieczorem na scenie Główczyckiego Festiwalu Lata wystąpił zespół Golden Life. Kapela zagrała największe przeboje polskiej muzyki rockowej i popularnej minionych lat. Wprawdzie podczas występu znów deszcz dał się we znaki przeganiając część publiczności pod parasole przy stolikach lecz najwytrwalsi nie zważając na niedogodności klimatyczne bawili się w najlepsze aż do końca koncertu. Następną atrakcją, na którą czekała festiwalowa publiczność miał być występ teatru "Ergo" z Gorlic lecz woda spływająca po deskach sceny uniemożliwiła tancerzom występ tego wieczoru. Na pocieszenie i ocieplenie klimatu grupa z Gorlic oraz główczycka grupa "Łatwopalnych" wystąpiły z pokazami fire show. Na koniec z hukiem wybiły się w niebo piękne fajerwerki przeganiając resztę chmur i zapowiadając dobrą aurę na następny dzień. A komu nie dość było atrakcji tego dnia mógł do rana bawić się przy akompaniamencie Richardo Band.

Niedzielę powitaliśmy występami wokalistów z Gminnego Ośrodka Kultury. Na scenie wystąpiły Julia Wałcerz i Agata Szymańska. Piękny występ dała także rodzina Jaszków, pokazując, że nie trzeba być profesjonalistami aby razem dobrze się bawić i dzielić się swoim talentem z innymi. Przy akompaniamencie śpiewów dochodzących ze sceny, nieopodal na murawie rozpoczynaliśmy rodzinne zmagania na wesoło. W tym roku drużyny mogły spróbować swoich sił w konkurencjach takich jak strzał piłką do małej bramki ustawionej kilkanaście metrów od strzelających, slalom między przeszkodami z zawiązanymi oczami czy rodzinne przeciąganie liny. Radosna atmosfera, zacięta rywalizacja i salwy śmiechu towarzyszące zabawom - biorące w konkursach rodziny będą miały co wspominać aż do następnego festiwalu. Nie wspominając o wygranych nagrodach!

DSC07084O godzinie 14:00 nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu "Piękna wieś". Nie ulega niczyjej wątpliwości, że wsie w gminie Główczyce są najpiękniejsze w kraju, a nawet prawdopodobnie w Europie Środkowo - Wschodniej. Ale wybrać spośród tylu pięknych wsi te, które miały zostać nagrodzone - przed komisją konkursową stanęło nie lada zadanie. Konkurs "Piękna Wieś" pod patronem Przewodniczącego Rady Gminy Główczyce trwał od 20 maja 2016 r. do 15 czerwca 2016 r. przeprowadzany w dwóch kategoriach: prywatna posesja mieszkalna oraz wieś. Członkowie Komisji w składzie: Magdalena Kozłowska ? Przewodnicząca komisji, Tomasz Wołyński, Zofia Makoś, Józefa Jóskowska, Danuta Löper, Małgorzata Mikulak, powołani przez Wójta Gminy Główczyce przyjmowali zgłoszenia konkursowe i starali się sprawiedliwie ocenić ogrom starań jaki mieszkańcy włożyli w sprawienie, że ich posesje i miejscowości są ucztą dla oka i przykładem dla odwiedzających gminę turystów. W końcu sprawiedliwym werdyktem sędziów ogłoszono następujące wyniki. W kategorii na najpiękniejszą posesję zostali nagrodzeni I miejscem Pani Renata Morgaś z Izbicy, II miejscem Państwo Anna i Waldemar Kołodziejczyk z Pobłocia, III miejscem Pani Elżbieta Augustyniak z Izbicy. Wyróżnieni zostali Państwo Barbara i Stanisław Brylowscy z Główczyc, Pani Marianna Babiarz z Pobłocia, Państwa Teresa i Jarosław Wdowiak z Pobłocia, Państwo Wioletta i Robert Kleparscy z Żelkowa, Pani Wiesława Stenka ze Szczypkowic, Pani Renata Szlakiewicz z Klęcinka, Pani Anetta Eder z Izbicy, Pan Piotr Mikulak z Izbicy, Państwo Anna i Jacek Wicińscy z Cecenowa, Pani Alina Janowicz z Rumska, Pan Zygmunt Kijewski z Główczyc, Pan Krzysztof Wątroba z Choćmirówka, Pani Joanna Śliwonik z Choćmirowa, Pani Żanetta Rusiecka z Główczyc. Nagrody za wzorowe gospodarowanie w swoich wsiach dostali Sołtysi Izbicy (I miejsce), Pobłocia (II miejsce) i Główczyc (III miejsce). Wszyscy nagrodzeni zostali uhonorowani czekami i podziękowaniami.

Nagrodą dla nich, jak i dla wszystkich gości Główczyckiego Festiwalu Lata był też niezwykle energetyczny występ grupy tanecznej Black Dance z Rzuszcz.DSC07626

Przy oglądaniu ich występu nogi same rwały się do tańca i nie wiadomo jak by się to wszystko skończyło, gdyby nie żywiołowa instruktorka Zumby, Wioletta Jasiewicz, która po występie duetu z grupy Black Dance zawładnęła niepodzielnie przestrzenią porywając publiczność do wspólnego tańca w rytm latynoskich dźwięków. Tańczyli młodzi i starsi, dorośli i dzieci i z pewnością po wspólnym tańcu poszli wprost do stoisk Kół Gospodyń Wiejskich na domowy poczęstunek oraz do stoisk szkół z terenu gminy Główczyce, aby posilić się tam darmową grochówką i bigosem!

Tego dnia, niezwykłą niespodziankę sprawił nam wszystkim skrzypek, Michał Cieśluk, który na Festiwalu Lata w Główczycach znalazł się przypadkiem ale tak mu się spodobało, że postanowił wystąpić na scenie. Właściwie, powiedzieć "na scenie" nie oddaje w pełni tego, co działo się podczas występu szalonego skrzypka! Porwany żywiołem muzyki zszedł ze sceny i oko w oko z publicznością raczył nas swoim kunsztem muzycznym podchodząc do namiotów i stoisk z żywnością. Występ pokazał nie tylko muzyka na wysokim poziomie ale też niezłego gimnastyka, w którego rękach skrzypce wymykają się wszelkim schematom, zarówno muzycznym jak i fizycznym kiedy gra smyczkiem "zza pleców".

DSC07774Kto już nasycił się ucztą dla ducha mógł z bezpiecznej odległości oglądać prawdziwie męskie zmagania na Turnieju Drwali. Uczestnicy walczyli z własną słabością biorąc udział w konkurencjach takich jak ścinka na dokładność, leśny wielbłąd, waga płaczu, strugana baśka czy wściekły łupacz. Wszystkie te zagadkowo brzmiące nazwy konkurencji oznaczają ni mniej nie więcej jak to, że aby im podołać trzeba mieć prawdziwą "parę w łapach" i mięśnie ze stali, a do tego precyzję zegarmistrza przy układaniu drewnianych kloców czy cyrklowaniu punktu upadku ścinanego drzewa. Publiczność z uwagą uczestniczyła w konkurencjach wspierając psychicznie zawodników dopingiem.

Na zakończenie Główczyckiego Festwalu Lata 2016 mieliśmy niezapowiedzianą atrakcję - koncert charytatywny IvanaDSC08169 Komarenki, który przyjechał do Główczyc dzięki wolontariuszom z Klubu Wolontariusza Amicus, ze szczególną zasługą wieloletniego, zagorzałego fana Krystiana Sibińskiego. Przy okazji występu Ivana odbywała się licytacja i aukcja charytatywna podczas której zbierano pieniądze na przyjazd dzieci z Afryki na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Została zebrana kwota wystarczająca na zakup biletów dla dziesięciorga dzieci, które już niebawem będą miały okazją oglądać Polskę na własne oczy dzięki hojności osób, które wsparły akcję charytatywną.

Po koncercie wystąpili tancerze z  grupy "Ergo" działającej przy Gorlickim CEntrum Kultury. Spektakl "Pass" w artystycznej formie pokazywał zmagania z egzystencjalnymi zagadnieniami życia we współczesnym świecie i poszukiwania odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania. Tą duchową ucztą zakończyliśmy oficjalne wydarzenia Główczyckiego Festiwalu Lata 2016. 

 

 

Dziękujemy wszystkim bawiącym się na Główczyckim Festiwalu Lata 2016 - dzięki Wam impreza udała się wspaniale ! Zapraszamy za rok! 

 

 

Galeria - "Pamiętaj za kim stoisz" - gra wiejska czyli śladami PRL w Główczycach - 23 czerwca

 

Galeria - Manifest Dzwięku vol. 4 - 24 czerwca

 

Galeria - Główczycki Festiwal Lata - 25 czerwca 2016

 

Galeria - Główczycki Festiwal Lata - 26 czerwca 2016

 

 

 

DSC06973 DSC07859 DSC08218 

 


tekst: Aleksandra Karmelita

zdjęcia: Aneta Jankowska, Aleksandra Karmelita

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates