Wizyta studyjna Liderów PAFW na Pomorzu Środkowym: Słupsk, Główczyce, Ustka

19W dniach 8-10.04.2016 r. liderzy XI edycji Programu Liderzy PAFW (Beata Magdziak, Janusz Zięba, Ewa Bachman oraz Anna Wachowiak) oraz liderzy poprzednich edycji: Agata Lisowicz-Wala i Krzysztof Magdziak - brali udział w wizycie studyjnej na Pomorzu: ?Na ludowo, na sportowo oraz w każdy inny sposób ? rola biblioteki oraz domu kultury w edukacji i promocji?.
 
Wizyta odbyła się w ramach Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który w całości ją sfinansował.  Wizytę przygotowali  absolwenci Programu czyli: Paweł Żmuda ? dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach (IX edycja) oraz Danuta Sroka (dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Słupsku (VII edycja). 
 
Na 7 liderów z całej Polski (Sędziejowice, Gorlice, Bystrzyca Kłodzka, Pszczyna, Szczecinek, Górzno) czekało mnóstwo kulturalnych atrakcji oraz inspiracji, przygotowanych na najwyższym poziomie, i to już od pierwszych chwil. Beatę Magdziak powitał w drzwiach biblioteki nominowany do literackiej Nagrody Nike 2011, goszczący w 2012 r. w Sędziejowicach ? Daniel Odija, który na co dzień, oprócz pisarstwa, prowadzi projekty kulturalne, literackie i teatralne dla młodzieży w słupskiej książnicy. Danuta Sroka przedstawiła ostatnie projekty bardzo prężnie działającej instytucji (?Fotografia chłopów pomorskich?, ?Detektywi historii. Młodzi na tropach historii? oraz ?Palimpset. Słupskie archiwum pamięci?). Goście spotkali się także z władzami miasta, wolontariuszami Społecznej Pracowni Digitalizacji przy Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej, przedstawicielką słupskich NGO,  a potem z młodzieżą w Klubie Czarnego Krążka. Nie brakło także spotkania z członkami i prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz degustacji węgierskich potraw. Przebogaty program słupskiej biblioteki, umiejscowionej w budynku kościoła,  obejmował także udział w konsultacjach społecznych z mieszkańcami miasta. Członkowie stowarzyszenia Witkacy Cacy Cacy zadbali o to, by goście z Polski, ubrani w malarskie kombinezony oraz maski, pokryte elementami znanych obrazów Witkacego, zachęcali mieszkańców Słupska do wyboru cytatów z dzieł artysty. Tego samego dnia liderzy pomagali wypisać cytat na ścianie biblioteki w postaci muralu. Wieża ciśnień, spacer Bulwarem Czarownic, prapremiera sztuki Daniela Odiji ?Ulica? w Teatrze im. Witkacego dopełniła całości atrakcji, oferowanych gościom pierwszego dnia wizyty.
 
Kolejnego dnia wizytę prowadził Paweł Żmuda, dyrektor GOK w Główczycach. Miała ona głównie charakter terenowy. Jako specjalista od geocachingu  zaprezentował zasady  tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu oraz promocji regionu. Dzięki miłośnikom geocachingu w Słupsku znajduje się około 150 skrzynek, a w okolicach Główczyc około 70. Dyrektor Żmuda jest bardzo zainteresowany ideą questingu, zapoczątkowaną na naszym terenie przez Lokalną Grupę Działania Dolina rzeki Grabi i chciałby ją ?przeszczepić? na swój teren.  W Sędziejowicach funkcjonuje 6 questów;  za sprawą biblioteki powstało ich 5. Spotkania z młodzieżą główczycką (Wolontariat AMICUS) oraz paniami z kurpiowskiego zespołu śpiewaczego ?Klęcinianki?  dopełniły obrazu uczty kulturalnej. Wieczorem gości zakwaterowano w Ustce, by już w godzinach rannych (obowiązkowo po spacerach nadmorskich) mogli odbyć spotkanie z władzami tego miasta, przedstawicielami Lokalnej Organizacji Turystycznej, a następnie zwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej oraz Centrum Aktywności Twórczej
 
Wizyta studyjna ?Na ludowo, na sportowo oraz w każdy inny sposób?? to wspaniały przykład najlepszych ?dobrych praktyk?, prezentacji wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i organizacji życia kulturalnego. Stanowią one sposób wychodzenia poza utarty schemat działania bibliotek i ośrodków kultury, różnią się znacznie od stereotypowych zaszłości i w znaczący sposób zamieniają świat wokół nas. Dla Beaty Magdziak, na co dzień organizującej życie literacko-kulturalne mieszkańców Gminy Sędziejowice, wizyta studyjna w Słupsku, Główczycach i Ustce stanowiła prawdziwy kulturalny nektar i ambrozję, którą podczas 3 dni mogła się delektować. I dzięki Szkole Liderów oraz przychylności władz gminnych zacznie wcielać w życie niektóre ?dobre praktyki?, które ją zainspirowały i oczarowały. 
 
     123
 
     456
 
     789
 
     111012
 
     DSCN7084 Copy13a13b
 
     13c1418
 
     202149
 
     222324
 
     252930
 
     313239
 
     403334
 
     373641
 
     434445
 
     464748
 
     
 
 

 
tekst: Beata Magdziak, zdjęcia: Liderzy PAFW, MATvGlow
 
 
 
 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates