Niedziela Palmowa

Palmy w kaszubskim jeruzalem 35Główczyce. Jeszcze w XIX wieku kultura i zwyczaje kaszubskie były szeroko znane i praktykowane na terenach położonych między jeziorami Gardno i Łebsko, także w Główczycach i okolicznych miejscowościach.

Do 1886 roku w miejscowym kościele odprawiane były msze w języku kaszubskim, a sama miejscowość, przez niemieckich badaczy nazywana była nawet ?kaszubskim Jeruzalem?. Również obecnie przywiązanie do religii i praktykowanie tradycyjnych zwyczajów jest elementem mocno spajającym wiejską społeczność.
 
 
 
 

Palmy w kaszubskim jeruzalem 21

Obrzędem, który ma w Główczycach już kilkuletnią tradycję jest organizowana w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc uroczysta procesja ulicami Główczyc, obrazująca wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jak podkreśla inicjator procesji, ks. Grzegorz Stępniak, prowadzona w ten sposób procesja w Niedzielę Palmową jest wydarzeniem unikalnym w skali naszego regionu. Rolę Zbawiciela odgrywa jeden z mieszkańców gminy, który ubrany w purpurową szatę, konno prowadzi orszak do kościoła. Towarzyszą mu ministranci oraz rozśpiewana schola parafialna, która niosąc gałązki palmowe, przy akompaniamencie gitar intonuje pieśni religijne. Mieszkańcy wszystkich miejscowości w gminie Główczyce przynoszą tworzone wspólnie przez całą wieś palmy wielkanocne, wykonane z ziół, traw i tradycyjnych ozdób. Takich palm jest co roku około trzydziestu, a większość z nich ma wysokość ponad 5 metrów. Procesja okrąża centrum miejscowości, by następnie obejść również kościół i wejść do świątyni, gdzie celebrowana jest msza święta.
 
W czasie mszy duże palmy ustawiane są w honorowym miejscu w pobliżu ołtarza, a po niej, przenoszone do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wybierana jest ta najpiękniejsza. Przy tej okazji wybiera się również najpiękniejsze pisanki, dostarczone przez szkoły, koła gospodyń wiejskich i sołectwa, świetlice wiejskie oraz osoby prywatne. Ponad 100 prac zgłoszonych do konkursów na palmy i pisanki oraz licznie uczestniczący w misterium Niedzieli Palmowej mieszkańcy, świadczą o niesłabnącym zainteresowaniu podtrzymywaniem tej pięknej tradycji.
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 1Palmy w kaszubskim jeruzalem 2Palmy w kaszubskim jeruzalem 3
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 4Palmy w kaszubskim jeruzalem 6Palmy w kaszubskim jeruzalem 8
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 9Palmy w kaszubskim jeruzalem 11Palmy w kaszubskim jeruzalem 12
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 15Palmy w kaszubskim jeruzalem 20Palmy w kaszubskim jeruzalem 17
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 18Palmy w kaszubskim jeruzalem 19Palmy w kaszubskim jeruzalem 22
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 23Palmy w kaszubskim jeruzalem 24Palmy w kaszubskim jeruzalem 26
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 27Palmy w kaszubskim jeruzalem 32Palmy w kaszubskim jeruzalem 38
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 41Palmy w kaszubskim jeruzalem 42Palmy w kaszubskim jeruzalem 44
 
     Palmy w kaszubskim jeruzalem 46Palmy w kaszubskim jeruzalem 47Palmy w kaszubskim jeruzalem 49

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates