![Palmy w kaszubskim jeruzalem 35](/cache/b/4bafa67b9a4a2b1613ec8b523ddc52a2.JPG)
Główczyce. Jeszcze w XIX wieku kultura i zwyczaje kaszubskie były szeroko znane i praktykowane na terenach położonych między jeziorami Gardno i Łebsko, także w Główczycach i okolicznych miejscowościach.
Do 1886 roku w miejscowym kościele odprawiane były msze w języku kaszubskim, a sama miejscowość, przez niemieckich badaczy nazywana była nawet ?kaszubskim Jeruzalem?. Również obecnie przywiązanie do religii i praktykowanie tradycyjnych zwyczajów jest elementem mocno spajającym wiejską społeczność.
![Palmy w kaszubskim jeruzalem 21](/cache/e/3e1a994755f6dd348e5b7f9d1229ee9e.JPG)
Obrzędem, który ma w Główczycach już kilkuletnią tradycję jest organizowana w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc uroczysta procesja ulicami Główczyc, obrazująca wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jak podkreśla inicjator procesji, ks. Grzegorz Stępniak, prowadzona w ten sposób procesja w Niedzielę Palmową jest wydarzeniem unikalnym w skali naszego regionu. Rolę Zbawiciela odgrywa jeden z mieszkańców gminy, który ubrany w purpurową szatę, konno prowadzi orszak do kościoła. Towarzyszą mu ministranci oraz rozśpiewana schola parafialna, która niosąc gałązki palmowe, przy akompaniamencie gitar intonuje pieśni religijne. Mieszkańcy wszystkich miejscowości w gminie Główczyce przynoszą tworzone wspólnie przez całą wieś palmy wielkanocne, wykonane z ziół, traw i tradycyjnych ozdób. Takich palm jest co roku około trzydziestu, a większość z nich ma wysokość ponad 5 metrów. Procesja okrąża centrum miejscowości, by następnie obejść również kościół i wejść do świątyni, gdzie celebrowana jest msza święta.
W czasie mszy duże palmy ustawiane są w honorowym miejscu w pobliżu ołtarza, a po niej, przenoszone do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wybierana jest ta najpiękniejsza. Przy tej okazji wybiera się również najpiękniejsze pisanki, dostarczone przez szkoły, koła gospodyń wiejskich i sołectwa, świetlice wiejskie oraz osoby prywatne. Ponad 100 prac zgłoszonych do konkursów na palmy i pisanki oraz licznie uczestniczący w misterium Niedzieli Palmowej mieszkańcy, świadczą o niesłabnącym zainteresowaniu podtrzymywaniem tej pięknej tradycji.