Spotkanie autorskie z Emilią Zimnicką

spotkanie z poezj  emilii zimnickiej 2Mogłoby się wydawać, że znamy dobrze twórczość Emilii Zimnickiej. Można odnieść wrażenie, że o pięknie ziemi pomorskiej poetka z Izbicy napisała już wszystko. Nic bardziej mylnego. Kilka tygodni temu ukazał się czwarty tomik wierszy ?Wiatr od morza ma kolor białych wydm?, w którym na nowo odkrywamy cudowność tutejszych terenów widzianych okiem Zimnickiej.

24 stycznia 2012, dzięki wspólnej inicjatywie Wójt Gminy Główczyce, Teresy Florkowskiej, oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Pawła Żmuda, odbyło się spotkanie autorskie z poetką. Uroczystość połączona została z promocją najnowszego zbioru poezji Zimnickiej. W Główczyckim Domu Kultury pojawili się zaproszeni goście: przedstawiciele władz gminnych, uczniowie i nauczyciele miejscowych szkół oraz mieszkańcy gminy Główczyce.

Wśród gości znaleźli się również bliscy i znajomi poetki, koledzy pisarze, Zbigniew Babiarz- Zych - Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku oraz Wiceprezes Słupskiego Oddziału Związku Literatów Polskich - Mirosław Kościeński.

Spotkanie otwarte zostało przemówieniem Wójt Gminy Główczyce, pani Teresy Florkowskiej, która przybliżyła zebranym elementy biografii i twórczości Zimnickiej. W dalszej części spotkania uczniowie wszystkich szkół z gminy Główczyce recytowali wybrane utwory poetki. Podczas uroczystości zgromadzeni mogli usłyszeć wiersz dedykowany Pani Emilii napisany przez Edytę Maruszak-Wilga, jak również podziwiać występy wokalistek: Eweliny Okrój oraz Ady Ambroszczyk.

Następnie głos zabrała sama Emilia Zimnicka, która dziękując wszystkim zgromadzonym gościom, nie kryła wzruszenia. Ukoronowaniem spotkania autorskiego było wyrecytowanie przez samą poetkę dwóch ulubionych wierszy, a wszyscy zebrani zaśpiewali jej gromkie "Sto lat". Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście mogli skosztować tort w kształcie otwartej księgi, ufundowanego przez Cukiernię ?Antoś? ze Stowięcina, oraz otrzymać najnowszy tomik poezji z dedykacją autorki.

Czytając poezję Emilii Zimnickiej, można poznać piękno ziemi kaszubskiej. W prostych słowach poetka sugestywnie kreśli urodę tutejszych terenów, przybliża sylwetki mieszkańców okolicznych miejscowości, sąsiadów, przyjaciół. Nieustannie zachwyca się pięknem natury, konsekwentnie postrzegając rzeczywistość przez pryzmat baśniowej fantastyki.

Zanim zaczniemy zachwycać się popularnymi nowościami wydawniczymi, sięgnijmy do twórczości poetów kręgu literatury regionalnej. Zajrzyjmy do najnowszego tomiku Zimnickiej, zapoznajmy się z wcześniejszymi zbiorami utworów poetki. Chociażby po to, by poczuć powiew wiatru od morza lub piasek białych wydm pod stopami.

spotkanie z poezj  emilii zimnickiej 8

spotkanie z poezj  emilii zimnickiej 12