Śladami Maczugi Stolema

DSC03049Śladami Maczugi Stolema - to hasło gry terenowej ale przede wszystkim doskonałej zabawy, która przyciągnęła na teren hali sportowej w Główczycach ponad 70 osób zainteresowanych spotkaniem z nieznanym w terenie. O godzinie dziewiątej zebrało się pod halą kilkudziesięciu uczniów ze szkół w Główczycach i Pobłocia. Kierownik imprezy ?Tomasz Wiktorzak objaśnił na czym będzie polegać zabawa. Uczestnicy podzieleni na grupy wraz z opiekunem otrzymali mapy z zaznaczonymi kółeczkami. Były one niczym innym jak punktami kontrolnymi umieszczonymi gdzieś w terenie. Zadaniem każdego zespołu było odnalezienie danego punktu, zaznaczenie swojej obecności na specjalnej karcie startowej i powrót jak najszybciej do mety. Punkty były rozrzucone w różnych miejscach. Trzeba było odnaleźć np.: wielki dąb, szczyt wzgórza, stary wiadukt kolejowy, wał grodziska kultury łużyckiej, krypty grobowe czy róg lasu. W sumie punktów do odszukania było 10. Do pomocy miała służyć tylko mapa i kompas.

Po instruktażu i przydzieleniu minut startowych poszczególne grupy wyruszyły na trasę. Łącznie wystartowało 7 zespołów od czwartoklasistów szkoły podstawowej po gimnazjalistów. Zespoły startowały co 8 minut, tak by każdy miał możliwość samodzielnego odnalezienia punktów umieszczonych w terenie. Limit czasu na pokonanie całej trasy wyznaczony był na 4,5 godziny.
Z najlepszym czasem na linię mety, którą było ognisko przy stadionie dotarli ?Dotleniacze? w czasie 3:13, tuż za nimi zameldowali się ?Kaszebe? ? czas 3:28. Trzecie miejsce przypadło dzielnym czwartoklasistom z Główczyc ? ?Dreptakom? w czasie 3:41 . Kolejne miejsca zajęli: także czwartacy ?Mali Przyrodnicy? ? 3:46 , ?Łobuzy ? ? 3:52, ?Urodziny? 4:19 i ?Gimbusy? w czasie 3:52 ale bez 2 punktów kontrolnych.
Wszyscy zmęczeni, lecz pełni wrażeń i przygód wspominali przy ognisku pokonany dystans Maczugi Stolema, posilając się pyszną kiełbaską i pieczywem. Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem najmłodszych grup z klas czwartych, które prawie zupełnie nie zmęczone zameldowały się na mecie po niecałych czterech godzinach marszu i pokonaniu kilkunastu kilometrów. Praktycznie wszystkie grupy dotarły na linię mety biegiem, walcząc o jak najlepszy czas drużyny.
Na koniec pierwsza trójka otrzymała piękne puchary ufundowane przez GOK i Szkołę Podstawową, a każdy dzielny rajdowicz otrzymał drobna nagrodę. Następnie wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowej fotografii. Niedługo potem zadowolona rzesza młodych piechurów rozeszła się do domów wspominając widoki okolic Główczyc. Zapraszamy na kolejne imprezy z mapą w terenie.

Obejrzyj całą galerię zdjęć z Rajdu "Śladami Maczugi Stolema"

Tekst Tomasz Wiktorzak