Dni Kultury Węgierskiej w GOK-u

Dzien Kultury Wegierskiej 8Z okazji Dni Kultury Węgierskiej w dniu 23 maja 2013 roku odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach spotkanie z Andrásem Asztalosem na temat: Od Warszawianki do Dziewczyny o perłowych włosach ? początki węgierskiej muzyki rockowej oraz z Danielem Odiją, który zaprezentował temat Ludzie bez losu ? twórczość Imre Kertésza. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa pt. 1956 r. nadzieja wolności ? węgierska rewolucja.


W spotkaniu licznie wzięła udział młodzież uczęszczająca szkół gimnazjalnych z terenu gminy Główczyce . Wykładów połączonych z prezentacjami muzycznymi wysłuchało ponad 70 osób.

 

 

András Asztalos mówił o początkach węgierskiej muzyki rockowej. Prezentował fragmenty różnych utworów muzycznych, które powstały na przestrzeni lat: od 50-tych do 80-tych XX wieku. Słupski pisarz Daniel Odija zaprezentował zaś sylwetkę pisarza węgierskiego - noblisty Imre Kertesza. Mówił dużo o jego twórczości, czytał też fragmenty jego książek. Bardzo zachęcał do przeczytania powieści Imre Kertesza pt. Los utracony. Miłe i pouczające spotkanie zakończone zostało podziękowaniem oraz wręczeniem kwiatów obu zaproszonym gościom.

 

Dni Kultury Węgierskiej w GOK Główczyce odbyły się w ramach Dni Kultury Węgierskiej w Słupsku i powiecie słupskim. Organizatorami imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku oraz Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Słupsku.

 

 Dzien Kultury Wegierskiej 2Dzien Kultury Wegierskiej 3Dzien Kultury Wegierskiej 4

 

 

Dzien Kultury Wegierskiej 5Dzien Kultury Wegierskiej 6Dzien Kultury Wegierskiej 7

 

 

 

Dzien Kultury Wegierskiej 9Dzien Kultury Wegierskiej 10Dzien Kultury Wegierskiej 11

 

 

Dzien Kultury WegierskiejDzien Kultury Wegierskiej 12Dzien Kultury Wegierskiej 13

 

 

Dni Kultury WęgierskiejInformacja o autorach i tematach wystąpienia w Główczycach:

András Asztalos ? rodowity Węgier urodzony w Budapeszcie. Ekonomista. Związany z Polską od 1968 roku. Były przedstawiciel węgierskiego Instytutu Badań Koniunktur i Rynku w Biurze Radcy Handlowego oraz wieloletni dyplomata Ambasady Węgierskiej w Warszawie. Popularyzator kultury węgierskiej oraz kontaktów węgiersko-polskich. Jest honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Słupsku. Stały uczestnik kolejnych edycji Dni Kultury Węgierskiej w Słupsku oraz powiecie słupskim. Jego życiowa pasja to muzyka, w szczególności rock progresywny.
Temat: Od Warszawianki do Dziewczyny o perłowych włosach ? początki węgierskiej muzyki rockowej
Narodziny muzyki rockowej na Węgrzech, twórczość autora światowego standardu Jesiennych Liści, Josefa Kosmy, organy Hammonda w polskiej i węgierskiej muzyce rockowej.

Daniel Odija - pisarz, dziennikarz, publicysta, autor m.in. ?Ulicy?, ?Tartaku?, ?Niech to nie będzie sen?, ?Kronika umarłych?. Publikował m.in. w Autografie, Ha!arcie i Dekadzie Literackiej. Urodził się w Słupsku. Ukonczył polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie pracuje jako dziennikarz w słupskim oddziale Telewizji Polskiej. Uznawany za jednego z najbardziej obiecujących prozaików młodego pokolenia.
Temat: Ludzie bez losu ? twórczość Imre Kertésza
Omówienie sylwetki i twórczości Imre Kertésza (ur. 9 listopada 1929 w Budapeszcie) ? węgierskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2002. Przybliżenie uczestnikom wykładu problemu ?ludzi bez losu? na przykładzie powieściowej tetralogii, prezentacja i analiza problematyki zawartej w powieściach ?Los utracony? (1975), ?Fiasko? (1988), ?Kadysz za nienarodzone dziecko? (1990),?Likwidacja? (2003).

 

 

 

 

 

 


 

 

Tekst: Danuta Kijewska, zdjęcia: Paweł Żmuda

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


bannery maczuga 2023 02

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates