VI Jarmark Pomorski w Bytowie

{phocagallery view=category|categoryid=20|imageid=104|float=left}

28 lipca 2012 roku, na zamku w Bytowie odbył się VI Jarmark Pomorski. Jak i w poprzednich latach, również w tym roku nie zabrakło na nim przedstawicieli gminy Główczyce. Na specjalnie przygotowanej scenie, obok innych zespołów, wystąpiły "Klęcinianki", swoje stanowisko promujące gminę i lokalne specjały miało Koło Gospodyń Wiejskich z Główczyc.
Panie zaprojektowały i wykonały rybackie stoisko, wystartowały również w konkursie na najlepszą nalewkę i potrawę. Potrawa rybna Pani Marianny Karczewskiej wystawiona pod wdzięczną nazwą "Morgasiowej przystani" zajęła drugie miejsce w konkursie.

Swoje stoiska na Jarmarku zaprezentowały następujące gminy: Borzytuchom, Cewice, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Parchowo, Smołdzino, Sławno, Główczyce i Tuchomie. Każda z nich przygotowała ciekawe stoisko promocyjne, pełne lokalnych specjałów, dzieł twórczości ludowej oraz nawiązań do kultury i tradycji regionu. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Główczyc przygotowały regionalną zagrodę przypominającą chatę rybacką znad jeziora Łebsko, na której nie zabrakło kół ratunkowych, wioseł, sieci i uwędzonych ryb. Dodatkowo Panie serwowały specjały kuchni lokalnej własnego autorstwa - można było skosztować domowych wypieków, pierogów i zupy rybnej. Do konkursu na najlepszą potrawę i nalewkę zgłosiły trzy specjały z których jeden, "Morgasiowa przystań" zajął drugie miejsce.

Swój występ podczas Jarmarku miały również "Klęcinianki", które tradycyjnie już wzbudziły duże zainteresowanie kurpiowskimi strojami i świetnymi wykonaniami regionalnych utworów muzycznych. Do zespołu dołączyły ostatnio nowe osoby, które po raz pierwszy sprawdziły się na scenie w repertuarze z Kurpiów - był to udany debiut. Oprócz naszego zespołu wystąpiły także: zespół ?Upartélce? z Zespołu Szkół w Ugoszczy (gm. Studzienice), zespół ?Sikorki? - reprezentujący gm. Kępice, zespół ?Roczitkowé Jagodë? z Zespołu Szkół w Rokitach (gm. Czarna Dąbrówka), zespół AleBabki z Kobylnicy, Kapela Ludowa ?Pieńkowianie? ? reprezentująca gm. Postomino, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "GZUBË" oraz Chór seniorów ?Sami swoi? ? oba reprezentujące gm. Tuchomie, Zespół Pieśni i Tańca ?Kacper i Lénka? z Niezabyszewa (gm. Bytów), Katarzyna Dacków z Ustki, Chór Gminy Cewice, Zespół "Wrzosy" z Warszkowa - reprezentujący gm. Sławno, Zespół taneczny ?Twister? oraz wokalistki - reprezentujące gm. Borzytuchom.

Swoje umiejętności kulinarne zaprezentował przed publicznością aktor Piotr Cyrwus, znany bardziej pod postacią serialowego "Ryśka z Klanu", a gwiazdą podsumowującą cały dzień atrakcji był występ Macieja Maleńczuka z zespołem.

{phocagallery view=category|categoryid=20|limitstart=1|limitcount=0}

Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Henryka Purzycka, Mirosław Stępkowski